Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida bo‘lib o‘tayotgan “Elektron tijorat: yangi istiqbollar va imkoniyatlar” panel sessiyasi ishtirokchilari shunday xulosaga kelishdi.
Tadbirda ishtirokchilar elektron tijoratdagi yangi tendensiyalar va o‘zgarishlarni muhokama qildilar. Xususan, bugungi kunda elektron tijorat juda tez sur’atlar bilan rivojlanayotgani ta’kidlandi. Bozor ishtirokchilari uchun onlayn savdo maydonchasida strategiyalar va biznes ustuvorliklari qaysi yo'nalishda o'zgarib borayotganini tushunish muhimdir.
Sessiyada Eksport va xalqaro savdo instituti bosh direktori Marko Forjione, Uzum Market texnik direktori Kevin Xanda, O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, OpenWay Group kompaniyasining savdo va yangi biznesni rivojlantirish bo‘yicha maslahatchisi Irina Kamxadze, ZoodPay va ZoodMall bosh direktori va asoschisi Maykl Xoy, YEOIIning davlat tashkilotlari va jamoatchilik siyosati bilan aloqalar bo’yicha yetakchi mutaxassis –/EE, HP Diane Rayan spiker sifatida ishtirok etishdi. Sessiyani Amerika O‘zbekiston Savdo palatasi ijrochi direktori Elena Son olib bordi.
O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov o‘z nutqida O‘zbekistonda elektron tijorat jadal sur’atlar bilan rivojlanayotganini ta’kidladi. Biroq, shunga qaramay, ko'plab o'zbekistonliklar hali ham an'anaviy savdodan onlayn savdoga o'tishda qiynalayotgani bilan bog'liq ma'lum qiyinchiliklar mavjud.
Shunga qaramasdan O‘zbekistonda raqamlashtirish jadal sur’atlar bilan davom etmoqda va bu mamlakatda elektron tijoratni rivojlantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Xususan, o‘tgan yili E-Com hajmi 300 million dollarni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkichni oshirish rejalashtirilgan.
O‘z navbatida, Eksport va xalqaro savdo instituti bosh direktori Marko Forjione E-Com’da katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi. O‘zbekiston esa bu yo‘nalishda mintaqaviy yetakchiga aylanish uchun ajoyib salohiyatga ega.
Uzum Market texnik direktori Kevin Xanda ham O‘zbekistonda elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Xususan, “Uzum Market” platformasiga talab ortib borayotgani elektron tijoratga qiziquvchilar soni ortib borayotganidan dalolat berishini ta’kidladi.
Shuningdek, so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston hali ham an’anaviy savdoni afzal ko‘rayotgan odamlarning dunyoqarashini o‘zgartirishi kerakligini ham ta’kidladilar. Lekin har qanday holatda ham kelajak elektron tijoratga tegishli. E’tiborlisi, bugungi kunda O‘zbekiston bu sohani rivojlantirishda ulkan sakrashlarni amalga oshirmoqda.

Prospects for the development of e-commerce discussed
This was the conclusion reached by the participants of the panel session "E-Commerce: New Prospects and Opportunities", held within the framework of the Tashkent International Investment Forum.
At the event, participants discuss new trends and changes in e-commerce. In particular, it is noted that today e-commerce is developing at a very rapid pace. And it is important for market participants to understand the direction in which strategies and business priorities are changing on the online commerce platform.
Speakers at the session were Marco Forgione, General Director of Export and International Trade Institute; Kevin Khanda, Technical Director of Uzum Market; Sherzod Shermatov, Minister of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan; Irina Kamkhadze, Sales and New Business Development Consultant of OpenWay Group; Michael Khoi, CEO and Founder of ZoodPay and ZoodMall; Diana Ryan, Leading Specialist on Government Relations and Public Policy - EAEC/EU, HP. The session was moderated by Elena Son, Executive Director of the American-Uzbek Chamber of Commerce.
In his speech, the Minister of Digital Technologies of Uzbekistan Sherzod Shermatov noted that e-commerce in Uzbekistan is developing rapidly. However, despite this, there are still some difficulties associated with the fact that many Uzbeks still find it difficult to switch from traditional trade to online.
However, digitalization is accelerating in Uzbekistan, which is having a positive impact on e-commerce development in Uzbekistan. In particular, E-Com volumes last year were $300m. This figure is planned to increase.
For his part, Marco Forgione, director general of the Export and International Trade Institute, said that E-Com has huge opportunities. And Uzbekistan has great potential to become a regional leader in this direction.
Kevin Khanda - technical director of Uzum Market also shared experience of e-commerce development in Uzbekistan. In particular, he noted that growing demand on the Uzum Market platform indicates that more and more people are interested in e-commerce.
Also, the speakers noted that people in Uzbekistan have yet to change their mindset, as they still prefer traditional trade. But in any case, the future belongs to e-commerce. It is noteworthy that today Uzbekistan is making huge leaps in the development of this direction.