Surxondaryo viloyati tadbirkorlari va eksportchilari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 20-sentabr kuni Termiz shahrida Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo'yicha Hukumat komissiyasi rahbariyatining tadbirkorlar bilan uchrashuvi tashkil etildi.
Muloqotga taklif qilingan 100 dan ortiq ishbilarmonlarning murojaatlari Komissiya a'zolari tomonidan har tomonlama ko'rib chiqildi. Ko'tarilgan muammolar asosan investitsiya loyihalari tashabbuskorlari va eksport qiluvchilarni tijorat banklari tomonidan moliyaviy qo'llab-quvvatlash, yer uchastkalari, bo'sh bino va inshootlarni ajratish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazish, ishlab chiqarish faoliyati uchun zarur bo'lgan har xil sertifikatlar va ruxsatnomalarni olish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish va boshqa dolzarb masalalar bilan bog'liq edi.
Har bir muammo tegishli vazirliklar, idoralar va viloyatning tuman va shaharlaridagi mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida o'rganildi va tahlil qilindi. Masalalarni amaliy hal etish mexanizmlari ishlab chiqildi va aniq muddatlarni ko'rsatgan holda tegishli rahbarlarga manzilli topshiriqlar berildi.
Bundan tashqari, tadbirkorlar investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash hamda mamlakatda tadbirkorlikni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash bo'yicha o'z takliflarini bildirdilar.
O'z navbatida, vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlariga biznes hamjamiyati bilan doimiy, tizimli hamkorlik qilish, yuzaga keladigan barcha masalalarni tezkor hal etish va murojaatlarni o'z vaqtida ko'rib chiqish bo'yicha samarali choralarni ko'rish topshirildi.

Проведена встреча с предпринимателями и экспортерами Сурхандарьинской области
20 сентября текущего года в Термезе организована встреча руководства Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования с предпринимателями.
Каждый из более чем 100 деловых людей, приглашенных к диалогу, озвучил свой кейс, который был детально рассмотрен членами Комиссии. Круг вопросов преимущественно состоял из проблем, связанных с финансовой поддержкой инициаторов инвестиционных проектов и экспортеров со стороны коммерческих банков, получением земельных участков, пустующих зданий и сооружений, продвижением отечественной продукции на внешних рынках, получением различного рода сертификатов и разрешений, необходимых для производственной деятельности, подключением к инженерно-коммуникационным сетям, а также другими актуальными вопросами.
Каждая проблема была изучена и проанализирована с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти районов и городов области. Были выработаны механизмы практического решения вопросов и даны адресные поручения соответствующим руководителям с указанием чётких сроков исполнения.
Кроме того, предприниматели получили возможность озвучить имеющиеся предложения по улучшению инвестиционного и делового климата и поддержке развития предпринимательства в стране.
В свою очередь руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено принять самые активные меры по постоянному, системному взаимодействию с бизнес-сообществом, оперативно решать все возникающие вопросы и эффективно реагировать на поступающие обращения.