ISSV ishchi guruhi Qoraqalpog‘iston Respublikasida ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish jarayonini o‘rgandi
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Sarvar Xamidov boshchiligidagi vazirlik va idoralar rahbarlaridan iborat ishchi guruh Qoraqalpog‘iston Respublikasida xalqaro moliya institutlari va grantlar hisobidan qurilayotgan loyihalarni amalga oshirishning bugungi holatini o‘rgandi.
Safar davomida guruh Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida qiymati 274,2 mln bo‘lgan “A-380 “G‘uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu” avtomobil yo‘lining 964-1204 km (240 km) qismini rekonstruksiya qilish” loyihasining amalga oshirilishi bilan tanishdi. Loyiha doirasida Qo‘ng‘irot tumanida 240 km uzunlikdagi 2 tasmali sement-beton qoplamali yo‘l quriladi. Ayni paytda 190 kilometr yo‘l poyi, 155 kilometr shag‘al-qum aralashmasi, 75 kilometr sement-beton qoplama yotqizildi. O‘rganishlar davomida qurilish materiallari yetkazib berish uchun vagon va teplovozlar ajratishda muammolar borligi aniqlandi. Ko‘tarilgan masalalarni hal etish choralari ko‘rilmoqda.
Hududda “O‘zbekistonning g‘arbiy qismida ichimlik suvi taʼminoti tizimlarini rivojlantirish” loyihasi ham amalga oshirilmoqda. OTB tomonidan 145 million dollar miqdorida kredit ajratildi. 1280 km suv tarmog‘i, sutkalik quvvati 300 ming kubometrga teng 3 ta suv tozalash inshooti, 24 ta suv taqsimlash inshooti va 45 ta suv ombori qurilib, 320 mingdan ortiq aholi istiqomat qilayotgan Amudaryo, Moʻynoq, Nukus, Beruniy, Qoraoʻzak va Qoʻngʻirot tumanlaridagi 84 ta mahalla fuqarolar yig‘inida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga imkon beradi.
Yo‘nalish bo‘yicha navbatdagi manzil – “Janubiy Qoraqalpog‘istonda suv resurslarini boshqarishni yaxshilash” loyihasi. Uning doirasida Beruniy, To‘rtko‘l, Ellikqalla tumanlaridagi 100 ming gektar sug‘oriladigan yerlarda suv resurslarini boshqarish yaxshilanadi. Loyihani amalga oshirish uchun Jahon bankining 214,8 million dollar miqdoridagi krediti ajratildi. Rejalashtirilgan 20 ta qurilish ishlari paketidan 9 tasi bajarildi, 11 tasi amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, To‘rtko‘l tumanidagi “Bo‘ston kanalini (Sharqiy qismi) qayta tiklash” loyihasi bo‘yicha olib borilayotgan ishlar o‘rganilib, SCADA tizimini joriy etishni jadallashtirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Ishchi guruh a’zolari “Shayx Xalifa nomidagi “Onalar va bolalar” shifoxonasini tashkil etish” loyihasi qurilish maydonchasida ham bo‘ldi. Loyihani amalga oshirish uchun Sogʻliqni saqlash vazirligiga ajratilgan grant mablagʻlarining umumiy miqdori 27 million dollarni tashkil etadi.
O‘rganish davomida loyiha tashabbuskorlari va pudratchilar bilan suhbatlar o‘tkazildi, ular qurilish jarayonida yuzaga kelayotgan masalalar bilan o‘rtoqlashdilar. Joylardagi masʼul rahbarlarga yuzaga kelayotgan muammolarni hal etish, loyihalarni oʻz vaqtida foydalanishga topshirish maqsadida idoralararo tizimli hamkorlikni yanada faollashtirish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi.

Рабочая группа МИПТ провела изучение реализации социально-значимых проектов в Республике Каракалпакстан
Рабочая группа под руководством заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли Сарвара Хамидова и в составе руководителей министерств и ведомств провела изучение текущего состояния реализации проектов, осуществляемых за счет средств международных финансовых институтов и грантов на территории Республики Каракалпакстан.
В ходе объезда группа ознакомилась с ходом реализации проекта «Реконструкция участка 964-1204 км (240 км) автомобильной дороги А-380 «Гузор-Бухара-Нукус-Бейнеу» с участием Азиатского банка развития стоимостью 274,2 млн долларов. В рамках проекта в Кунградском районе будет построена 2-х полосная дорога с цементобетонным покрытием протяженностью 240 км. В данный момент проведена укладка 190 км дорожного основания, 155 км гравийно-песчаной смеси и 75 км цементобетонного покрытия. В ходе изучения выявлены проблемы по выделению вагонов и тепловозов для поставки строительных материалов. Принимаются меры по решению озвученных вопросов.
В регионе также реализуется проект «Развитие систем питьевого водоснабжения в западной части Узбекистана». Выделен кредит АБР на сумму 145 млн долларов. Будет построено 1280 км водопроводной сети, 3 водоочистных сооружения суточной производительностью 300 тыс. кубометров, 24 водораспределительных сооружения и 45 водохранилищ, что позволит улучшить питьевое водоснабжение 84 сходов граждан махаллей Амударьинского, Муйнакского, Нукусского, Берунийского, Караузакского и Кунградского районов, где проживают более 320 тыс. человек.
Очередной адрес на маршруте – территория реализации проекта «Улучшение управления водными ресурсами в Южном Каракалпакстане», охватывающего 100 тыс. га орошаемых земель Берунийского, Турткульского, Элликкаллинского районов. На реализацию проекта выделен кредит Всемирного банка на сумму 214,8 млн долларов. 9 из 20 запланированных пакетов работ уже завершены, а 11 находятся в стадии реализации.
Также проведено изучение работ по проекту «Восстановление канала Бостон (восточная часть)» в Турткульском районе и даны соответствующие указания по ускорению внедрения системы SCADA.
Члены Рабочей группы посетили также строительную площадку проекта «Создание больницы «Матери и ребенка» имени Шейха Халифы». Общая сумма грантовых средств, выделенных Минздраву для реализации проекта, составляет 27 млн долларов.
В ходе изучения проведены беседы с инициаторами проектов и подрядчиками, которые поделились возникающими вопросами и проблемами в процессе строительства. Ответственным руководителям на местах даны конкретные поручения по решению возникающих проблем и дальнейшей активизации системного межведомственного взаимодействия в целях своевременной сдачи проектов в эксплуатацию.