27-aprel kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumining birinchi kuni doirasida" zamonaviy pul-kredit siyosati: to'liq bandlik, barqaror narxlar va iqtisodiy o'sish "mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbir spikerlari sifatida O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va savdo vazirining maslahatchisi Atabek Nazirov, O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisining o'rinbosari Behzod Hamrayev, prognozlash va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Abidxo'jayev, "Tenge Bank" ATB boshqaruvi raisining birinchi o'rinbosari Shohruh Hakimov va Whiteshield direktori Antonio Somma ishtirok etdilar. Moderator Gapstone Group katta boshqaruvchi direktori Alfredo de Anjelis (Dino) qatnashdi.
Davra suhbati davomida Markaziy banklar va hukumatlarning inflyatsiyani ushlab turish va iqtisodiy o'sishni qo'llab-quvvatlash o'rtasidagi nozik muvozanatni saqlash uchun pul-kredit va fiskal siyosatini ehtiyotkorlik bilan o'zgartirish zarurligi g'oyasi ilgari surildi. Bundan tashqari, narxlar barqarorligi, bandlik va iqtisodiy o'sishni ta'minlash uchun tartibga soluvchilar tomonidan qo'llanilishi kerak bo'lgan samarali pul-kredit siyosati mexanizmlari, shuningdek inflyatsiyani oldini olish bo'yicha zarur choralar muhokama qilindi.
Gapstone Group kompaniyasining katta boshqaruvchi direktori Alfredo De Anjelis tadbirni uchrashuvning maqsadi pul – kredit siyosati muammolarini muhokama qilish ekanligini ko'rsatishdan boshladi.
Prognozlash va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Abidxo'jayevning so'zlariga ko'ra, muammolardan biri, O'zbekiston aholisining hamma narsani milliy valyutada emas, balki dollarda baholash an'anasi.
Muhokamaning muhim mavzusi inflyatsiya bo'ldi. O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisining o'rinbosari Behzod Hamrayev o'z nutqida O'zbekistonda inflyatsiya tez sur'atlar bilan o'sib borayotganini, ammo boshqa rivojlangan mamlakatlardagi kabi tez emasligini ta'kidladi.
"Tenge Bank" ATB boshqaruvi raisining birinchi o'rinbosari Shohruh Hakimov ham inflyatsiya mavzusiga to'xtalib, uning mamlakat iqtisodiyotida mavjudligi to'g'risida o'z fikrini bildirdi:
Aytmoqchimanki, mening shaxsiy fikrimcha, oliy maqsadlarga erishishga qaratilgan siyosiy maqsad bo'lmasligi kerak. Agar inflyatsiyaga qarshi kurash choralari iqtisodiy o‘sishga keskin salbiy ta’sir ko‘rsatsa, inflyatsiya saqlanib qolsin”.
Yana bir muhim yoritilgan mavzu - kredit berish. Behzod Hamrayev uning keskin o'sganini qayd etdi, bu esa avtomobil, texnika va ipoteka kreditlariga ham tegishli. Kreditlarni qaytarmaslik darajasi hozirda 4 foizdan kam. Aholining daromadi har yili o'sib bormoqda, Agar shunday davom etsa, O'zbekiston iqtisodiyoti ishonchli tarzda saqlanib, o'sib boradi, dedi Markaziy bank raisining o'rinbosari.
Shohruh Hakimov mamlakatda qimmatli qog'ozlar bozorining ijobiy rivojlanishi haqida gapirdi:
"Besh yil oldin qimmatli qog'ozlar bozori nolga teng edi. 2022 yilda banklar tomonidan qimmatli qog'ozlarga investitsiyalar kiritish hajmi 3 baravar oshdi. Biroq, korporativ obligatsiyalar hali ham kelajakdagi masala bo'lib qolmoqda".
Davra suhbati davomida o'tgan yili bank sohasida qiziqarli natija kuzatilgani qayd etildi. Banklar ikkita muhim manbaga ega – chet eldan qarz olish va depozitlar. 2022 yilda banklar balansidagi omonatlarning umumiy miqdori chet eldan olingan qarzlarga tenglashdi va hatto oshib ketdi. Bu birinchi marta sodir bo'ldi. Aholining hissasi 40 foizga oshdi, bu juda jiddiy o'sish. Banklar asta-sekin odamlar ularga ishonishni boshlaydigan davrga yetib kelmoqda. Bu bank tizimini rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi.

Рост популярности банковских вкладов, роль инфляции и выдача кредитов – темы, освещенные на Ташкентском международном инвестиционном форуме
27 апреля в рамках первого дня Ташкентского международного инвестиционного форума состоялся «круглый стол» на тему «Современная денежно-кредитная политика: полная занятость, стабильные цены и экономический рост».
В роли спикеров мероприятия выступили советник министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Атабек Назиров, заместитель председателя Центрального банка Республики Узбекистан Бехзод Хамраев, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев, первый заместитель председателя правления АКБ «Tenge Bank» Шохрух Хакимов и директор Whiteshield Антонио Сомма. Модератором стал старший управляющий директор Gapstone Group Альфредо де Анджелис (Дино).
В ходе «круглого стола» была озвучена идея необходимости центральным банкам и правительствам тщательно скорректировать свою денежно-кредитную и налогово-бюджетную политику для сохранения хрупкого баланса между сдерживанием инфляции и поддержкой экономического роста. Кроме того, обсуждены эффективные механизмы денежно-кредитной политики, которые должны применять регуляторы для обеспечения ценовой стабильности, занятости и экономического роста, а также необходимые меры по сдерживанию инфляции.
Альфредо де Анджелис, старший управляющий директор Gapstone Group, начал мероприятие, обозначив, что цель встречи – обсуждение проблем денежно-кредитной политики.
Одна из них, по словам директора Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умида Абидходжаева, - тенденция населения Узбекистана все оценивать не в национальной валюте, а в долларах.
Важной темой дискуссии стала инфляция. Бехзод Хамраев, заместитель председателя Центрального банка Республики Узбекистан, в своей речи отметил, что инфляция в Узбекистане сейчас достаточно быстро растет, но не настолько, как в других развитых странах.
Шохрух Хакимов, первый заместитель председателя правления АКБ «Tenge Bank», также затронул тему инфляции и высказал свое мнение по поводу ее наличия в экономике страны:
«Хочу сказать, что по моему личному мнению не должно быть цели политики, направленной на снижения инфляции до нуля. Если меры по борьбе с инфляцией оказывают резкое негативное влияние на рост экономики, то пусть остается инфляция».
Еще одна немаловажная освещенная тема – выдача кредитов. Бехзод Хамраев отметил ее резкий рост, причем он касается как кредитов на покупку автомобилей, техники, так и ипотечных. Уровень невозврата кредитов сейчас составляет менее 4 процентов. Доход населения ежегодно растет, если так и продолжится, то экономика Узбекистана будет уверенно держаться и расти, отметил зампредседателя ЦБ.
Шохрух Хакимов рассказал про положительное развитие рынка ценных бумаг в стране:
«Пять лет назад рынок ценных бумаг был нулевым. В 2022-м же году инвестиции в ценные бумаги со стороны банков выросли в 3 раза. Однако корпоративные облигации – по-прежнему вопрос будущего».
В ходе «круглого стола» было отмечено, что в прошлом году наблюдался интересный результат в банковском секторе. У банков существуют два важных источника – заимствования из-за рубежа и вклады. В 2022 году общая сумма вкладов на балансе банков приравнялась и даже превысила заимствования из-за рубежа. Такое произошло впервые. Вклады населения выросли на 40 процентов, это очень серьезный рост. Банки постепенно движутся к тому, что люди начинают им доверять. Это играет важную роль в развитии банковской системы.