Siemens Energy bilan yangi qo'shma tashabbuslar ishlab chiqilmoqda
Joriy yilning 31-may kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Sarvar Xamidov Siemens Energy kompaniyasining Yevropa mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Ariel Porat bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Jumladan, umumiy qiymati 3,4 milliard yevro bo‘lgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi. Ular qatorida Surxondaryo viloyatida bug‘-gaz elektr stansiyasini, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati negizida fotoelektr va issiqlik elektr stansiyalarini qurish loyihalari ham bor.
Bundan tashqari, uchrashuvda raqamlashtirish, metallurgiya, elektrotexnika, vodorod energetikasi, neft-gaz sanoatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari belgilab olindi.
Muzokaralar yakunlariga koʻra, aniq investitsiya loyihalari, ularni amalga oshirish boʻyicha bosqichma-bosqich mexanizmlari va muddatlarini oʻz ichiga olgan qoʻshma “Yoʻl xaritasi”ni tasdiqlashga kelishildi.

С Siemens Energy разрабатываются новые совместные инициативы
31 мая текущего года состоялись переговоры заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли Сарвара Хамидова с вице-президентом по европейскому региону компании Siemens Energy Ариэлем Поратом.
В ходе встречи рассматривались вопросы расширения двустороннего сотрудничества. В частности, речь шла о практической реализации совместных проектов на сумму 3,4 млрд евро, в том числе по строительству парогазовой установки в Сурхандарьинской области, а также фотоэлектрических и тепловых электростанций на базе АО «Навоиазот».
Кроме того, на встрече были обозначены перспективы взаимодействия в области развития цифровизации, металлургии, электротехники, водородной энергетики, а также нефтегазовой отрасли.
Достигнута договорённость об утверждении по итогам переговоров совместной «Дорожной карты» c включением в неё конкретных инвестиционных проектов, пошаговых механизмов и точных сроков реализации.