«Aqlli investitsiyalar: iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash» - «TIIF-2023»ning mavzularidan biri
Toshkent xalqaro investitsiya forumining ikkinchi kuni doirasida «Aqlli investitsiyalar: iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash» mavzusida panel sessiyasi bщlib o‘tdi.
Mavzuning asosiy muhokamasi, kelajakdagi vazifalarini bajaruvchi va jamiyatimizning harakatlantiruvchi kuchi hisoblanmish istiqbolli yoshlarga investisiya kiritish bo‘ldi. Sessiya ishtirokchilari investorlarni rag‘batlantirish, yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini yaratish, iqtisodiyotning real sektori va yoshlar o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, ushbu hamkorlik iqtisodiyotning qaysi tarmoqlarida ko‘proq talab qilinayotgani kabi masalalarni muhokama qilishdi.
Sessiyaga AQShning Osiyo taraqqiyot bankidagi elchisi Jeyson M. Chang moderatorlik qildi. O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi direktori o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova, Toshkent shahridagi Inha universiteti rektori Muzaffar Jalolov, Global Asia Consulting kompaniyasi boshqaruv hamkori Zohri Idris, Coursalytics kompaniyasi asoschisi va universitet bilan aloqalar bo‘limi rahbari Aleks Dolinskiylar spiker sifatida ishtirok etishdi.
Yoshlar ishlari agentligi direktori o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova iqtidorli va ijodkor yoshlar har qanday jamiyat, har qanday millat va davlatning yuksalishi va rivojlanishida asosiy omil bo’lib xizmat qilishini ta’kidladi. U O‘zbekistonda yoshlarga o‘zini namoyon etish, salohiyatini yuzaga chiqarish uchun keng imkoniyat va sharoitlar yaratish uchun barcha sa’y-harakatlar qilinayotganini ta’kidlab o’tdi. Buning uchun qonunchilik bazasi yaratildi, bundan tashqari, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini himoya qilish va bandligini ta’minlashga qaratilgan ko‘plab huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Shuningdek Dilnozaxon Kattaxonova, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda yoshlarning rivojlanishiga va ularga bu yo’lda xizmat qiluvchi ko‘plab hujjatlar qabul qilinganini alohida ta’kidladi hamda noyob platforma haqida so’zlab berdi:
- «Biz 14 yoshdan 30 yoshgacha bo'lgan yoshlarni qamrab oladigan elektron platforma yaratdik. Bu O‘zbekiston yoshlari oldida turgan muammo va chaqiruvlarni aks ettirishga yordam beradi. Ushbu ma'lumotlar platformada ikkita asosiy manbadan to'planadi: yoshlar yetakchilari tomonidan to'plangan ma'lumotlar va davlat tuzilmalarida faoliyat yuritayotgan yoshlar haqidagi 27 turdagi ma'lumotlar bazasi integratsiyasi. Bu tizim yoshlar bilan individual ishlashga yordam beradi va shu orqali biz asosiy e’tiborni mamlakatimiz yosh aholisining muammo va ehtiyojlarini hal qilishga qaratishimiz mumkin», - deydi Dilnozaxon Kattaxonova.
Oxirgi 6 yil ichida mamlakatimizdagi oliy o‘quv yurtlari soni 3 baravar ko‘paydi. Buning sharofati bilan oliy ta’lim muassasalariga qabul 2016-yildagi 9% holatidan bugungi kunga kelib 38%ga o‘sdi. Davlat organlari bu jarayonga imkon qadar ko‘proq qiz va ayollarimizni jalb qilishga harakat qilmoqda, chunki bu mamlakatdagi gender muvozanatini ta’minlash uchun muhim omillardan biridir. Joriy yildan boshlab barcha qiz va ayollar magistraturada byudjet asosida o‘qishlari mumkin. Bugungi kunda o‘n minglab qizlar oliy o‘quv yurtlarida tahsil olmoqda. Bu esa amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy ijobiy natijalaridan biridir, deya qayd etdi tadbirda so‘zga chiqqan spikerlar.
Zohri Idris o‘z nutqida O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda yosh va iqtidorli kadrlarga investitsiya kiritish muhimligini ta’kidladi. U yoshlar mamlakat iqtisodiy taraqqiyotining harakatlantiruvchi bog’ini ekanligini isbotlovchi statistik ma’lumotlarni keltirdi.
Shuningdek, u yoshlarga sarmoya kiritish nafaqat moliyaviy, balki madaniy ham bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Iqtidorli yoshlarga sarmoya kiritish nafaqat ilmiy-texnika taraqqiyotini qo‘llab-quvvatlabgina qolmay, balki tadbirkorlik va innovatsiyalarning jadal rivojlanishi uchun yanada qulay iqtisodiy muhitni yaratadi.
Coursalytics kompaniyasi asoschisi va universitet bilan aloqalar boʻlimi rahbari Aleks Dolinskiy taʼlimning qulayligi haqida batafsil maʼruza qildi. Uning ta'kidlashicha, agar bir necha o'n yillar oldin majburan oliy ma'lumot egasiga aylanish uchun rag’batlantirilgan bo'lsa, bugungi kunda bilimga ega bo’lish uchun yoshlarni qiziqtirishi mumkin bo'lgan bepul kurslar ham mavjud. Har bir inson uchun shaxsiy ta'limning rivojlanishi mavjud. Yoshlar tegishli va foydali ma'lumotlarni topishlari mumkin bo'lgan ko'plab ta'lim platformalari bor.
Shuningdek spikerlar, talabalar, maktab o‘quvchilari, turli kurslar tinglovchilarining barcha tashabbuslarini ruhlantirish va kengaytirish, hamda ta’lim tizimini ixchamlashtirish zarurligini ta’kidladilar. Mavzu bo'yicha tanlovlar o'tkazishda investitsiyalarning hissasi, masalan, sun'iy intellekt ham mamnuniyat bilan qabul qilinishi kerak ekanligi ta’kidlanib, moddiy rag’batlantirish orqali talabalarning ixtirolari rivojlanishi va buni davlatga haqiqiy foyda keltirishi ham qayd etib o’tildi.

"Smart investments: supporting talented young people" is one of the themes of TIIF-2023
On the second day of the Tashkent International Investment Forum, a panel session entitled "Smart Investment: Supporting Talented Youth" was held.
The main topic of discussion was investing in young and promising people, who are the driving force of society and are able to meet the challenges of the future. Participants of the session discussed issues of incentives for investors, creating an effective system to support young talents, mutually beneficial cooperation between the real economy and young people, and in which sectors of the economy this cooperation is most needed.
The session was moderated by Jason M. Chung, US Ambassador to the Asian Development Bank. Speakers included Dilnozakhon Kattakhanova, Deputy Director of the Youth Affairs Agency of the Republic of Uzbekistan; Muzaffar Jalolov, Rector of Inha University in Tashkent; Zokhri Idris, Managing Partner of Global Asia Consulting; and Alex Dolinskiy, Founder and Head of University Relations of Coursalytics.
Dilnozakhon Kattakhanova, deputy director of the Youth Affairs Agency, said talented and creative young people are a key factor in the growth and development of any society, nation or state. She noted that Uzbekistan has made every effort to give young people more chances and opportunities to prove themselves and unlock their potential. For this purpose, a legal framework has been established and a large number of regulations have been adopted for social protection and employment of vulnerable people.
Also, Dilnozakhon Kattakhanova stressed that Uzbekistan has adopted numerous documents in recent years to promote youth development and create favorable conditions for their growth. In addition, she spoke about a unique platform:
- We have created an electronic platform that reaches out to young people aged 14 to 30. It helps to reflect the problems and challenges facing young people in Uzbekistan. This information is collected on the platform from two main sources: information collected by youth leaders and the integration of 27 types of databases on young people held by government agencies. This system helps to work with young people on an individual basis so that we can focus on addressing the problems and needs of the country's young population," said Dilnozakhon Kattakhanova.
The number of higher education institutions in the country has tripled in the last 6 years. And because of this, enrolment in higher education has increased from 9% in 2016 to 38% today. Government agencies are trying to get as many girls into the process as possible because this is one of the solutions to the gender balance in the country. Starting this year, all girls and women can study for a Master's degree on a state-financed basis. Tens of thousands of girls are already studying in higher education today. And this is one of the main positive results of the ongoing reforms, the speakers of the event noted.
In his speech, Zokhri Idris stressed the importance of investing in the young and talented people of Uzbekistan and Central Asia. He cited statistics that showed that youth are the driving force behind the country's economic development.
Investing in talented young people not only supports scientific and technological progress but also creates a more favorable economic environment for the rapid growth of entrepreneurship and innovation.
Alex Dolinskiy, founder and head of university relations at Coursalytics, gave a detailed presentation on educational accessibility. He noted that while only a few decades ago there was a tendency towards compulsory higher education, today education is available, for example, on free courses that might interest young people. There is a development in personalized education for everyone. There are many educational platforms where young people can find relevant and useful information.
Speakers noted that all initiatives of students, school pupils, and course participants should be motivated and encouraged and the education system itself should be made flexible. Investments in competitions on, for example, artificial intelligence are also welcome, because if monetary compensation works in return, students' inventions will work and bring real benefits to the country.