O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 12-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18-iyul kuni Ozarbayjonning Shusha shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Ozarbayjon Respublikasi iqtisodiyot vaziri Mikail Jabborov raisligida Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasida hamkorlik boʻyicha Hukumatlararo qoʻshma komissiyaning 12-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Muloqotda ikki davlatning asosiy vazirliklari, idoralari, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va ta’lim muassasalari, shuningdek, diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Oʻz chiqishlarida ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari ikki davlat rahbarlarining samimiy va ishonchli munosabatlari tufayli mustahkamlanib borayotgan oʻzaro hamkorlik tez sur’atlarda, izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladilar.
Shu kungacha erishilgan kelishuvlarni amalda tatbiq etishdagi muvaffaqiyatlar qayd etildi. Xususan, fevral oyida Toshkentda birinchi O‘zbekiston-Ozarbayjon hududlararo forumi va Ishbilarmonlar kengashining uchinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi va bu ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni rivojlantirish hamda ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish uchun zamin yaratdi.
Birgina 2022-yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar, joriy yil boshidan buyon esa bu ko‘rsatkich 16 foizga oshdi. Jumladan, Ozarbayjonga toʻqimachilik mahsulotlari yetkazib berish hajmi 2,6 barobar, mexanik uskunalar yetkazib berish 19,7 foiz, shisha va shisha buyumlar yetkazib berish 76 foizga oshdi. Shu nuqtai nazardan, yaqin yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish uchun ikki mamlakat iqtisodiyotlari yetarli salohiyatga ega ekanligi alohida ta’kidlandi.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha birgalikda ish olib borishga alohida e’tibor qaratildi. Ta’kidlanganidek, so‘nggi besh yilda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma korxonalar soni 4 barobar oshdi. Ikki yil ichida 40 ga yaqin korxona ishga tushdi. O‘z navbatida, Ozarbayjonda O‘zbekiston sarmoyasi ishtirokidagi 70 dan ortiq korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuvda energetika va transport sohalarida hamkorlikni kengaytirish, hududlararo, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Tadbir yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasidagi hamkorlik boʻyicha hukumatlararo qoʻshma komissiyaning 12-yigʻilishi bayonnomasi hamda HK doirasida erishilgan kelishuvlarni mustahkamlovchi boshqa bir qator hujjatlar imzolandi.

Состоялось 12-е заседание Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Узбекистаном и Азербайджаном
18 июля текущего года в азербайджанском городе Шуша под председательством министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова и министра эконимики Азербайджанской Республики Микаила Джаббарова состоялось 12-ое заседание Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Узбекистаном и Азербайджаном. В диалоге приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и образовательных учреждений, а также дипломатических миссий двух стран.
В ходе выступлений главы делегаций двух стран отметили динамичный, устойчиво растущий характер двустороннего партнерства, укрепляющийся благодаря искренним и доверительным отношениям Глав двух государств.
Отмечался успех в практической реализации достигнутых ранее договорённостей. Так, в феврале в г. Ташкент состоялись первый Узбекско-Азербайджанский форум регионов и третье заседание Делового совета, которые дали почву для развития прямых контактов между бизнес-кругами и дальнейшего наращивания двустороннего сотрудничества.
Только за 2022 год товарооборот между нашими странами вырос в 1,5 раза, а с начала текущего года показатель увеличился на 16%. В частности, выросли поставки в Азербайджан текстильной продукции в 2,6 раза, механического оборудования – на 19,7%, стекла и изделий из него – на 76%. В этом контексте подчеркнуто, что экономики двух стран имеют достаточный потенциал для того, чтобы в ближайшие годы показатели взаимной торговли выросли до $1 млрд.
Особый акцент сделан на совместных действиях по развитию промышленной кооперации. Отмечалось, что за последние пять лет количество созданных в Узбекистане совместных предприятий с азербайджанским капиталом увеличилось в 4 раза. Только за два года вновь начали работу порядка 40. В свою очередь, в Азербайджане успешно работают более 70 предприятий с участием узбекского капитала.
В ходе заседания рассмотрены также вопросы расширения сотрудничества в направлениях энергетики и транспорта, а также развития межрегиональных и культурно-гуманитарных связей.
По итогам мероприятия подписан Протокол 12-го заседания Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Узбекистаном и Азербайджаном и ряд других соглашений и меморандумов, скрепляющих достигнутые на полях МПК договоренности.