JST bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiya yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev raisligida Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda JSTga kirish jarayonining hozirgi holati va O‘zbekistonning Tashkilotga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhining 6-yig‘ilishini tashkil etishga tayyorgarlik ko’rish muhokama qilindi.
Qayd etilishicha, joriy hafta boshida rejalashtirilgan muzokaralarni tashkil etish uchun barcha zarur hujjatlar JSTga a’zo mamlakatlarga topshirilgan. Bundan tashqari, avval erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida JSTga a’zo davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralar va Tashkilot Kotibiyati bilan maslahatlashuvlar doimiy asosda davom etmoqda.
Yig‘ilishda joriy yil oxirigacha JSTga a’zo bo‘lish doirasidagi asosiy vazifalar belgilab olindi. Taʼkidlanganidek, hozirgi bosqichda JSTga aʼzo boʻlish shartlarini muhokama qilishni faollashtirish zarur.
Idoralararo komissiya aʼzolariga Ishchi guruhning 6-yigʻilishiga oʻz vaqtida va sifatli tayyorgarlik koʻrish, barcha vazifalar ijrosini yuqori professional darajada taʼminlash va tayyorlanayotgan hujjatlar sifatini oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, ikki tomonlama muzokaralar doirasida JSTga aʼzo mamlakatlarning soʻrovlariga alohida eʼtibor qaratish lozimligi taʼkidlandi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish doirasidagi dastlabki majburiyatlarini shakllantirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi manfaatlarini ilgari surish va Tashkilotga a’zolikni jadallashtirish maqsadida yaqin kelajakda JSTga a’zo davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazishga qaror qilindi.

Состоялось совещание Межведомственной комиссии по работе с ВТО
28 сентября текущего года под председательством Заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией (ВТО).
В ходе мероприятия обсужден текущий статус вступления в ВТО и подготовка к организации 6-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации.
Отмечено, что в начале этой недели странам-членам ВТО были переданы все необходимые документы для организации запланированных переговоров. Кроме того, на постоянной основе ведутся двусторонние переговоры со странами-членами ВТО и консультации с Секретариатом Организации для своевременной реализации ранее достигнутых договоренностей.
Во время заседания определены основные задачи до конца текущего года в рамках вступления в ВТО. Подчеркнуто, что на настоящем этапе республике необходимо активизировать процесс обсуждения условий членства страны в данной Организации.
Членам Межведомственной комиссии даны указания по своевременной и качественной подготовке к 6-му заседанию Рабочей группы, обеспечению реализации всех задач на высоком профессиональном уровне и повышению уровня качества подготавливаемых документов. Также подчеркнута необходимость обратить особое внимание на запросы стран-членов ВТО в рамках двусторонних переговоров.
По итогам заседания принято решение о формировании предварительных обязательств Узбекистана при вступлении во Всемирную торговую организацию, и проведению в ближайшие сроки двусторонних переговоров со странами-членами ВТО для продвижения интересов Республики Узбекистан и ускорения ее вступления в Организацию.