BMTTD, UNFPA va FAO qo‘shma dasturini Muvofiqlashtiruvchi kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15-dekabr kuni videokonferensaloqa tarzida BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun inson xavfsizligi boʻyicha koʻp sheriklik trast jamg‘armasi tomonidan moliyalashtirilayotgan BMTTD, UNFPA va FAOning "Orolboʻyi mintaqasidagi yoshlar  va aholining ijtimoiy zaif qatlamlarining iqtisodiy va oziq-ovqat xavfsizligi muammolarini hal qilish uchun moslashish imkoniyatlarini kengaytirish orqali ularning ijodiy va innovatsion salohiyatini oshirish" Qoʻshma dasturi doirasida Muvofiqlashtiruvchi Kengashning uchinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Ushbu uchrashuvdan koʻzlangan maqsad Orolboʻyi mintaqasida yoshlar va aholining ijtimoiy zaif qatlamlarini qoʻllab-quvvatlashdan iborat.
Muvofiqlashtiruvchi kengashning uchinchi yig‘ilishida amalga oshirilgan ishlarning oraliq natijalari taqdim etilib, mazkur loyihaning vazifalari va maqsadlari muhokama qilindi.
Uchrashuvda, shuningdek, 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar va erishilgan natijalar to‘g‘risidagi hisobotlar tinglandi hamda kelgusi yilda hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Abidov mazkur dastur hukumatning Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim tashabbus ekanligiga urg'u berib, Orolbo‘yi mintaqasiga ko‘maklashish borasidagi ishlarni davom ettirish, Qo‘shma dastur doirasida to‘plangan tajribani kelgusi loyihalarda hisobga olish zarurligini ta’kidladi.
Tadbirda BMTTDning O'zbekistondagi doimiy vakili o'rinbosari Doyna Muntyanu vazirlik va boshqa hamkor tashkilotlarga ko'plab loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etgani uchun minnatdorlik bildirdi va "vazirlik va idoralarning faol ishtiroki natijalarga muvaffaqiyatli erishish uchun muhim omil" ekanini qayd etdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasidagi Doimiy vakilining o‘rinbosari Otabek Abdreymov “Loyiha doirasidagi dastlabki aholi punktlari toza ichimlik suvi, sifatli elektr ta’minoti va aholining daromadi ortib borishi BMTTD tomonidan ko’rsatilgan amaliy yordamning ustuvor maqsadlaridan biri bo‘lganligini qayd etdi. U shuningdek, “Orol dengizining qurishi oqibatlarini bartaraf etish maqsadida dengizining qurigan tubida o‘rmonlar barpo etish, saksovul ko‘chatlarini qo‘lda ekish ishlari olib borilgani”ni ta’kidladi.

Состоялось заседание Координационного Совета Совместной программы ПРООН, ЮНФПА и ФАО
15 декабря текущего года в формате ВКС состоялось третье заседание Координационного Совета в рамках Совместной программы ПРООН, ЮНФПА и ФАО «Продвижение творческого и инновационного потенциала молодежи и уязвимого населения посредством укрепления их адаптационного потенциала для решения проблем экономической и продовольственной безопасности в уязвимых сообществах региона Приаралья», которая финансируется Многопартнёрским Трастовым фондом ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Целью этой встречи является поддержка молодежи и сообществ, наиболее уязвимых к экономическим трудностям и социальной напряженности в регионе Приаралья.
На третьем заседании Координационного Совета были представлены промежуточные результаты проделанной работы, обсуждены задачи и цели этого проекта.
Во время встречи участники заседания заслушали отчеты о проделанной работе и достигнутых результатах в 2022 году, а также обсудили перспективы сотрудничества в следующем году.
Заместитель министра инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов отметил, что, данная программа является важной инициативой, поддерживающей усилия правительства по развитию региона Приаралья. Было подчёркнуто, что работу по оказанию содействия региону Приаралья необходимо и далее продолжать и приобретенный опыт в рамках Совместной программы должен быть принят во внимание в рамках предстоящих проектов.
Выступая на мероприятии, заместитель Постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Дойна Мунтяну выразила благодарность Министерству и другим организациям-партнерам за участие в реализации многих проектов и подчеркнула, что «активная вовлеченность Министерств и ведомств является важным фактором для успешного достижения результатов».
Заместитель Постоянного Представителя Совета Министров Республики Каракалпакстан при Кабинете Министров Республики Узбекистан Атабек Абдреймов подчеркнул, что «доступ к чистой питьевой воде, качественное электроснабжение и увеличение доходов жителей пилотных населенных пунктов являлись самыми приоритетными задачами, где ПРООН оказала практическую помощь», также отметил, что «по части устранения последствий высыхания Аральского моря непосредственно на осушенном дне Аральского моря были проведены лесопосадочные работы, проведена ручная посадка сеянцев саксаула».