O‘zbekiston-Singapur biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat tashrifi arafasida Singapurda ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini har tomonlama mustahkamlashga qaratilgan O‘zbekiston-Singapur biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov, Singapur savdo va sanoat vaziri Gan Kim Yong, Singapur biznes federatsiyasi raisi Lim Ming Yan, tegishli vazirlik va idoralar, tarmoq birlashmalari rahbarlari, shuningdek, ikki mamlakatning yetakchi korporatsiya, xolding va kompaniyalarining 200 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Laziz Kudratov qutlov so‘zida O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochib berishi kutilayotgan oliy darajadagi tashrif muhimligini ta’kidladi.
– “Biz bo‘lib o‘tadigan tadbirning barcha imkoniyatlaridan unumli foydalanib, uning kun tartibini aniq kelishuvlar bilan boyitishga bel bog‘laganmiz”, – deydi Laziz Kudratov.
Forum davomida ishtirokchilarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan investitsiya jozibadorligini oshirish, investorlar himoyasini kuchaytirish va tashqi savdoni liberallashtirishga qaratilgan islohotlar haqida ma’lumotlar berildi. Qabul qilingan dasturlar natijadorligi tufayli xorijiy hamkorlarning O‘zbekistonga qiziqishi ortib, ishonchi mustahkamlanayotgani ta’kidlandi.
Ishtirokchilar e’tibori ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida yangi investitsiya loyihalari ishlab chiqilib, amalga oshirilayotganligiga, savdo-sanoat kooperatsiyasi rivojlanayotganligiga, umuman olganda, tadbirkorlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirishning ijobiy dinamikasiga qaratildi.
Keyingi yillarda Singapurning O‘zbekistonga kiritgan investitsiyalarining hajmi 700 million dollardan oshdi, Singapur kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 4, ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi esa 2 barobar oshdi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirishning eng istiqbolli choralari sifatida mintaqalararo transport-logistika loyihalarini amalga oshirish, mavjud transport yo‘laklari va infratuzilmalaridan faol foydalanish yo‘nalishlari belgilandi.
O‘z navbatida, Singapur tomoni O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli sohalarda sheriklikni mustahkamlash va kengaytirishda davom etish niyati qat'iy ekanini tasdiqladi. Kimyo, toʻqimachilik, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi sanoati, taʼlim, sogʻliqni saqlash, logistika, shuningdek, IT-sektori oʻzaro hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor sohalari sifatida belgilandi.
Forum dasturi Singapurning yirik biznes vakillari ishtirokidagi yalpi majlis bilan davom etdi. Unda Indorama Group direktori Prakash Kejrival, Singapur menejmentni rivojlantirish instituti prezidenti Erik Kuan va PSA International bosh direktori Van Chi Fo ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari bilan O‘zbekistonda samarali biznes yuritishning amaliy jihatlari, transport va logistika sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Tadbir dasturi doirasida B2B muzokaralari hamda mamlakatimiz investitsiyaviy salohiyati to‘g‘risida va O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlari kesimidagi aniq loyihalar taqdimotlari o‘tkazildi.
Biznes-forum yakunlari bo‘yicha savdo, investitsiyalar va moliya yo‘nalishlarida, kimyo, energetika va to‘qimachilik sanoati, sanoat zonalarini rivojlantirish, infratuzilmaviy loyihalarini amalga oshirish va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, qurilish, ta'lim, sog'liqni saqlash va farmatsevtika sohalarida 23 ta shartnoma va bitimlar imzolandi.

Состоялся Узбекско-Сингапурский бизнес-форум
16 января текущего года в Сингапуре накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан состоялся Узбекско-Сингапурский бизнес-форум, направленный на всестороннее укрепление деловых связей между предпринимателями двух стран.
В мероприятии приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, министр торговли и промышленности Сингапура Ган Ким Йонг, председатель Федерации бизнеса Сингапура Лим Мин Янь, руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений, а также более 200 представителей ведущих корпораций, холдингов и компаний двух стран.
Выступая с приветственным словом, Лазиз Кудратов отметил важность предстоящих мероприятий на высшем уровне, которые позволят открыть новую страницу во взаимоотношениях Узбекистана и Сингапура.
«Мы полны решимости использовать все преимущества мероприятия и обогатить его прочными и конкретными практическими соглашениями», – отметил Лазиз Кудратов.
В ходе форума участникам была представлена информация о проводимых в нашей стране реформах, направленных, в том числе, на улучшение инвестиционной привлекательности, усиление защиты инвесторов и либерализацию внешней торговли. Отмечалось, что благодаря результативности принятых программ растет интерес зарубежных партнеров, укрепляется их доверие.
Внимание участников акцентировано на позитивной динамике углубления взаимодействия между деловыми кругами двух стран, результатом которого стала разработка и реализация новых инвестиционных проектов, развитие торговли и промышленной кооперации.
За последние годы объем сингапурских инвестиций в Узбекистан превысил 700 млн долларов, количество предприятий с сингапурским капиталом увеличилось в 4 раза, а товарооборот между двумя странами – в два раза. Наиболее перспективными мерами по увеличению объёмов взаимной торговли названы реализация межрегиональных транспортно-логистических проектов, активное использование имеющихся транспортных коридоров и инфраструктуры.
В свою очередь, сингапурская сторона подтвердила твёрдость намерений по оказанию поддержки в укреплении и наращивании партнерства с Узбекистаном по широкому спектру направлений. Драйверами дальнейшего роста взаимодействия определены химическая, текстильная, фармацевтическая, сельскохозяйственная промышленности, образование, здравоохранение, логистика, а также IT-сфера.
Программа форума продолжилась пленарным заседанием с участием руководителей крупного бизнеса Сингапура, в ходе которого директор «Indorama Group» Пракаш Кежривал, президент Института развития менеджмента Сингапура Эрик Куан, генеральный директор «PSA International» Ван Чи Фо обсудили с представителями деловых кругов двух стран практические аспекты эффективного ведения бизнеса в Узбекистане, перспективы сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
В рамках программы мероприятия также были проведены «B2B» переговоры и презентации инвестиционного потенциала нашей страны, конкретные кейсы проектов в разрезе различных отраслей экономики Узбекистана.
По итогам бизнес-форума было подписано 23 соглашения и контракта в торгово-инвестиционном и финансовом направлениях, химической, энергетической и текстильной промышленностях, сферах развития индустриальных зон, реализации инфраструктурных проектов и производства продовольственных товаров, а также в строительстве, образовании, здравоохранении и фармацевтике.