Standard Chartered Bank O‘zbekiston bozoriga kirish niyatida
Joriy yilning 2-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Sarvar Hamidov bilan Standard Chartered Bank (Buyuk Britaniya) vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Bankning O‘zbekistondagi joriy faoliyati va mamlakatimiz iqtisodiyotining metallurgiya, energetika va infratuzilmani rivojlantirish kabi ustuvor tarmoqlarida yangi loyihalarni amalga oshirishga uning investitsiyalarini jalb qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar, shuningdek, “Standard Chartered Bank”ning O‘zbekiston bozorida eksportni moliyalashtirish bo‘yicha mahsulotlarini ilgari surish va milliy kapital bozorini rivojlantirishdagi ishtirokining amaliy jihatlarini ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar amaliy kelishuvlarga erishish maqsadida belgilangan o‘zaro hamkorlik formati doirasida muntazam aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun: Standard Chartered Bank 1969 yilda Londonda tashkil etilgan. Asosiy faoliyatini Sharqiy Osiyo va Afrika mamlakatlarida olib boradi. 2020-yil oxirida uning moliyaviy aktivlari 789,1 milliard dollarni tashkil qilgan edi.

«Standard Chartered Bank» намерен выйти на рынок Узбекистана
2 марта текущего года в г. Ташкенте состоялась встреча заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Сарвара Хамидова с представителями «Standard Chartered Bank» (Великобритания).
В ходе встречи были обсужден ход текущей активности Банка в Узбекистане и перспективы привлечения его инвестиций в реализацию новых проектов в приоритетных отраслях экономики нашей страны - металлургии, энергетике и развитии инфраструктуры.
Сторонами также рассмотрены практические аспекты участия «Standard Chartered Bank» в продвижении на рынке Узбекистана продуктов по экспортному финансированию и развитии национального рынка капитала.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать регулярные контакты в рамках обозначенного формата взаимодействия в целях выхода на практические договоренности.
Справочно: Standard Chartered Bank – создан в 1969 г. в Лондоне. Основными регионами деятельности являются страны Восточной Азии и Африки. Активы на конец 2020 года составили 789,1 млрд долларов.