Londonda O‘zbekiston-Buyuk Britaniya savdo-sanoat kengashining navbatdagi yig‘ilishi boshlandi (UBTIC)
Joriy yilning 28-noyabr kuni Londonda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Obidov va Buyuk Britaniya parlamenti Davlat kotibi o‘rinbosari, eksport vaziri Malkolm Offord raisligida O‘zbekiston-Buyuk Britaniya savdo-sanoat kengashi (UBTIC)ning 27-yig‘ilishi o‘z ishini boshladi.
Tadbirda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari, banklar, shuningdek, diplomatik missiyalar rahbarlari, jami 100dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari va rasmiy shaxslar ishtirok etdi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z chiqishlarida ikki tomonlama sheriklikning jadal, izchil o‘sib borayotganini ta’kidladilar. Ikki davlat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi soʻnggi 5 yilda ikki barobardan ziyod oshib, joriy yilning 10 oyi yakuni boʻyicha 315 mln dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonda Britaniya kapitali ishtirokidagi 273 ta korxona, jumladan, 162 ta qo‘shma korxona va 111 ta 100 foiz Britaniya kapitali asosida tashkil topgan korxona faoliyat yuritmoqda.
Shu bilan birga, Buyuk Britaniyaga eksport qilinayotgan O‘zbekiston mahsulotlarining nomenklaturasini kengaytirish, investitsiyaviy hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi va qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, tadbir doirasida moliyaviy resurslarni jalb qilish va ulardan foydalanish, ta’lim, to‘qimachilik sanoati, transport, raqamli texnologiyalar va biznes jarayonlarda autsorsing masalalariga bag‘ishlangan panel munozaralari ham o‘tkazildi.
Forum ishtirokchilarining fikriga ko‘ra Britaniya savdo-sanoat kengashi ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni va hamkorlikni chuqurlashtirish uchun samarali platformaga aylandi.
Tadbir yakuni bo‘yicha Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya iqtisodiy, savdo va investitsiyaviy aloqalarini yanada kengaytirish boʻyicha qoʻshma “Yoʻl xarita” hamda uchrashuvlar davomida erishilgan natijalarni amalga oshirish boʻyicha qator kelishuv va memorandumlar imzolandi.

The next meeting of the Uzbek-British Trade and Industry Council (UBTIC) has started in London
On November 28 this year in London, the 27th meeting of the Uzbek-British Trade and Industry Council (UBTIC) began its work under the chairmanship of Badriddin Abidov, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, and Lord Malcolm Offord, UK Parliamentary Under Secretary of State, Minister for Exports.
The dialogue was attended by the heads of key ministries and departments, industry associations, banks, as well as diplomatic missions, in total more than 100 representatives of business circles and officials of the two countries.
During the speeches, the heads of delegations noted the dynamic, steadily growing nature of the bilateral partnership. The trade turnover between the two countries has more than doubled over the past 5 years, and by the end of 10 months of this year amounted to $315 million. 273 enterprises with the participation of British capital operate in Uzbekistan, including 162 joint ventures and 111 enterprises with 100% British capital.
In this context, proposals were considered and supported to expand the range of exports of Uzbek products to the UK, as well as to deepen investment cooperation.
Within the framework of the event, panel sessions were held on the issues of attracting and using finance, education, the textile industry, transport, digital technologies and outsourcing of business processes.
According to the forum participants, the British Trade and Industry Council has become an effective platform for deepening interaction and cooperation between the two countries.
As a result of the event, a joint roadmap was signed for the further expansion of Uzbek-British economic, trade and investment relations, as well as a number of agreements and memoranda on the practical implementation of the agreements reached on the sidelines of the meeting.