Buyuk Britaniya O‘zbekistonni JSTga a’zo bo‘lish jarayonida qo‘llab-quvvatlaydi
Joriy yilning 9-fevral kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayoni doirasida Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Tim Torlot hamda Britaniya Biznes va savdo departamenti mutaxassislari bilan ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Muzokaralar guruhi a’zolari, shuningdek, Adliya vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bojxona qo‘mitasi va Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi vakillari ishtirok etdi.
Suhbat chog‘ida Britaniya tomoniga O‘zbekiston tomonidan Tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha, xususan, O‘zbekiston Respublikasining JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha Ishchi guruhining navbatdagi, 6-yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Bundan tashqari, O‘zbekiston tomonidan taqdim etilgan barcha hujjatlar bo‘yicha Buyuk Britaniya mutaxassislarini qiziqtirgan savollarga javoblar berildi.
Shu bilan birga, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistonning Tashkilotga a’zo bo‘lish jarayoniga texnik ko‘mak ko‘rsatish loyihasi doirasida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha kelgusida hamkorlikni davom ettirish va ikki tomonlama muzokaralar jarayonini jadallashtirish bo‘yicha aniq qo‘shma chora-tadbirlarni ko‘rishga tayyorlik bildirildi.

The UK supports Uzbekistan in the framework of WTO accession
On February 9 this year, the Ministry of Investment, Industry and Trade held bilateral talks with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to the Republic of Uzbekistan Tim Torlot and experts from the British Department for Business and Trade as part of the process of Uzbekistan's accession to the World Trade Organization (WTO).
The negotiations were attended by members of the Negotiating Group on Uzbekistan's accession to the WTO, as well as representatives of the Ministry of Justice, the Ministry of Economy and Finance, the Committee for Customs and the Committee for Antimonopoly of Uzbekistan.
During the meeting, the British side was informed in detail about the work done by the Uzbek side on joining the Organization, in particular on preparations for the next, 6th meeting of the Working Group on the Accession of the Republic of Uzbekistan to the WTO. In addition, answers were given to questions of interest to the UK experts on all documents submitted by Uzbekistan.
At the same time, promising areas of cooperation within the framework of the implementation of the technical assistance project of the British side to the process of Uzbekistan's accession to the Organization were discussed.
Following the meeting, the parties expressed readiness to continue further active cooperation and take concrete joint measures to accelerate the process of bilateral negotiations.