Vengriya bilan sarmoyaviy hamkorlik mustahkamlanmoqda
Joriy yilning 26-27-iyul kunlari O‘zbekiston delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi doirasida Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya hukumatlararo komissiyasining (HK) 8-yig‘ilishida va uning doirasida tashkil etilgan qoʻshma biznes-forumda ishtirok etdi hamda qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar oʻtkazdi.
HK yig‘ilishida tarmoqlar kesimida ikki tomonlama hamkorlikning joriy dinamikasi batafsil tahlil qilindi. Ikki mamlakat iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirayotgani ta’kidlandi va shu nuqtai nazardan ustuvor sohalarda o‘zaro munosabatlarning mavjud salohiyati va imkoniyatlarini to‘liq ro‘yobga chiqarish bo‘yicha navbatdagi amaliy tadbirlar ishlab chiqildi.
Yig‘ilish doirasida ikki mamlakatning 200 dan ortiq ishbilarmon va rasmiy doiralari vakillari ishtirokida biznes-forum ham boʻlib oʻtdi. O‘zbekiston tomoni investorlarning qulay faoliyat yuritishi uchun mamlakatda joriy etilgan shart-sharoitlarni taqdim etdi hamda yangi qo‘shma loyiha va tashabbuslarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Vengriya tashqi ishlar vaziri Petr Siyyarto bilan boʻlib oʻtgan muzokaralar chogʻida vengriya tomoni Oʻzbekiston bilan doʻstlik va samarali ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash borasidagi ikki davlat rahbarlarining qatʼiy siyosiy irodasi tufayli koʻp qirrali munosabatlar tez sur’atlarda rivojlanib borayotganini yuqori baholadi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va sanoat sohalarida hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar investitsiya jamgʻarmasining ishga tushirilishini olqishladilar.
Tomonlar mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlarni faollashtirish maqsadida Toshkent va Budapesht shaharlari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovlarni yoʻlga qoʻyish, shuningdek, oʻzaro sayyohlik oqimining oʻsishiga ijobiy taʼsir koʻrsatishi kutilayotgan viza tartib-taomillarini soddalashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, tashrif doirasida Vengriyaning yetakchi kompaniyalari: KESH, Gedeon Rixter, Meditop, Wizz Air, Bonafarm, Mall Group va Semmelweis University rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi va ular davomida bir qator aniq kelishuvlarga erishildi.
Tashrif yakunida qayd etilganidek, Vengriya va O‘zbekiston hukumati va ishbilarmon doiralarining aniq amaliy natijalarni qo‘lga kiritishga intilayotgani erishilgan kelishuvlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va o‘zaro manfaatli O‘zbekiston-Vengriya sherikligini yanada kengaytirish uchun mustahkam zamin yaratmoqda.

Укрепляется инвестиционное сотрудничество с Венгрией
26-27 июля этого года в рамках визита делегации Узбекистана в Венгрию министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов принял участие в 8-м заседании узбекско-венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству (МПК) и организованном в его рамках совместном бизнес-форуме, а также провёл ряд двусторонних встреч и переговоров.
На заседании МПК была детально, в разрезе отраслей промышленности проанализирована актуальная динамика двустороннего сотрудничества. Отмечалось, что экономики двух стран взаимодополняют друг друга, и в этом контексте были выработаны дальнейшие практические шаги по раскрытию имеющегося потенциала и возможностей взаимодействия в приоритетных отраслях.
В рамках заседания состоялся бизнес-форум с участием свыше 200 представителей деловых и официальных кругов двух стран. Узбекская сторона представила уникальные условия для комфортной деятельности инвесторов и подтвердила готовность к оказанию всесторонней поддержки новых совместных проектов и инициатив.
В ходе переговоров с министром иностранных дел Венгрии Петром Сийярто, венгерской стороной дана высокая оценка динамике развития многоплановых отношений с Узбекистаном, ставшей возможной благодаря твёрдой политической воле лидеров двух государств к укреплению дружбы и плодотворного двустороннего сотрудничества.
Обсуждены текущее состояние и перспективы наращивания взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной и промышленной сферах. Стороны приветствовали начало деятельности инвестиционного фонда.
В целях интенсификации связей между странами стороны согласовали открытие прямого авиасообщения между городами Ташкент и Будапешт, а также упрощения визовых процедур, что призвано положительно отразиться на росте взаимного туристического потока.
Кроме того, на полях визита состоялись встречи с руководителями ведущих венгерских компаний: KESH, Gedeon Richter, Meditop, Wizz Air, Bonafarm, Mall Group и Университета Земмельвайс, в ходе которых достигнут ряд конкретных договоренностей.
Как было отмечено по итогам визита, настроенность венгерских и узбекских правительственных и деловых кругов на достижение конкретных практических результатов, создаёт прочную основу для успешной реализации достигнутых договоренностей и дальнейшего расширения взаимовыгодного узбекско-венгерского партнёрства.