Toshkentda O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Fransiya Tashqi savdo, iqtisodiy jozibadorlik va chet eldagi fuqarolar ishlari bo‘yicha delegat vaziri Oliver Besht raisligida Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining 9-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari rahbarlari, ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etdi.
Yig‘ilishda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, sanoat va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlararo muloqot doirasida tovar ayirboshlash hajmi o‘sishining ijobiy tendentsiyasi qayd etildi. GSP+ benefitsiari maqomi tufayli 2022-yilda Fransiyaga yuborilgan eksport qariyb 3,5 baravarga o‘sdi, joriy yilda esa o‘zaro savdo hajmi 3 barobar ko‘paydi. Shu bilan birga, ikki tomonlama savdoni kengaytirish va diversifikatsiya qilish borasida mavjud resurslarni safarbar etish zarurligiga e’tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, savdo to‘siqlarini bartaraf etish, savdo uylarini ochish, o‘zaro ko‘rgazma va yarmarkalar tashkil etish, ikki tomonlama savdoni rivojlantirish bo‘yicha o‘rta muddatli dasturni tasdiqlash yuzasidan chora-tadbirlar ko‘rish taklif etildi.
Tadbirda ikki davlat iqtisodiyotining raqobatbardosh ustunliklari – O‘zbekistonning resurslari, MDH, Yevropa Ittifoqi, Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish imkoniyatlari, rivojlangan infratuzilmasi hamda fransuz hamkorlarining ilg‘or texnologiyalarini, tajribasi, innovatsion mahsulotlari va xizmatlarini sinxronlashtirish asosida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar energetika va suv xo‘jaligi sohasida amaldagi kelishuvlar va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdilar. “Total Eren”, “EDF”, “Voltalia” va “Suez” kompaniyalarining O‘zbekistondagi faoliyatiga yuqori baho berildi hamda mamlakatimizning qator hududlarida “yashil energetika”ni rivojlantirish va suv ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha munosabatlarni kengaytirishga o‘zaro qiziqish bildirildi.
Yig‘ilish kun tartibi doirasida bank-moliya va turizm sohalarida ham sheriklikni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tadbir chogʻida delegatsiyalar rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Tomonlar diqqat markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Fransiyaga 2022-yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha qabul qilingan “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ijrosi bo‘ldi.
Yigʻilish yakunlari boʻyicha HK yigʻilishining yakuniy bayonnomasi, Chimyonda umummavsumiy turistik markazini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim, Qashqadaryo viloyati ichimlik suvi taʼminoti tizimini modernizatsiya qilish va Yakkabog‘ shahrida magistral suv quvurlari qurilishi boʻyicha Oʻzaro anglashuv memorandumi, To‘qimachilik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, “Chimyon turistik zonasini qurish” xalqaro umummavsumiy kurort loyihasi doirasida shartnoma imzolandi.

Uzbek-French Intergovernmental Commission meeting was held in Tashkent
The 9th meeting of the Uzbek-French Intergovernmental Commission (IGC) on Trade and Economic Cooperation chaired by Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan and Oliver Becht, Minister Delegate for Foreign Trade, Economic Attractiveness and French Nationals Abroad, was held in Tashkent on May 5. It was attended by heads of relevant ministries and agencies, industry associations, representatives of business communities of the two countries.
Further development of cooperation in trade, economic, investment, industrial, cultural and humanitarian areas was discussed during the meeting.
In the course of the intergovernmental dialogue the positive dynamics of growth in trade turnover was noted. Thanks to the GSP + beneficiary status, exports to France rose by almost 3.5 times in 2022, and this year the volume of mutual trade has tripled. At the same time, attention was focused on the need to mobilize available resources to expand and diversify mutual trade. In this context, it was proposed to take measures to remove trade barriers, open trading houses, organize mutual exhibitions and fairs, to approve the medium-term program of bilateral trade development.
The meeting included the discussion of prospects for deepening industrial cooperation based on synchronization of competitive advantages of the two countries' economies - resources, access to markets of the CIS, EU and South Asia, developed infrastructure of Uzbekistan and advanced technologies, experience, innovative products and services of French partners.
The sides paid special attention to current agreements and prospective areas of cooperation in the energy and water sectors. Activities of Total Eren, EDF, Voltalia and Suez companies in Uzbekistan were highly praised, and the sides expressed mutual interest in building cooperation in developing green energy and modernizing water supply systems in several regions of our country.
Prospects of cooperation in banking and financial as well as tourism sectors were considered within the meeting’s agenda.
On the sidelines of the meeting the heads of delegations held a meeting in a small group. The parties focused on joint measures to implement the Roadmap adopted following President Mirziyoyev's official visit to France in November 2022.
Following the meeting, the parties signed final Minutes of IGC meeting, Cooperation Agreement on development of all-season tourist center in Chimgan, Memorandum of Understanding on modernization of drinking water supply system of Kashkadarya region and construction of main water pipelines in Yakkabog’, Cooperation Agreement on development of textile industry, as well as the contract on implementation of International all-season resort "Construction of Chimgan tourist zone".