O‘zbekiston va Misr yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirmoqda
Joriy yilning 19-fevral kuni O‘zbekiston ishchi guruhining Misr Arab Respublikasida bo‘lib turishi doirasida Qohirada Misrning yirik vazirlik va idoralari rahbarlari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi. Muzokaralar davomida ustuvor tarmoqlardagi ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, Savdo va sanoat vaziri Ahmad Solih bilan uchrashuvda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha kelgusidagi tadbirlar muhokama qilindi. Tomonlar Port-Said shahrida qo‘shma Sanoat kooperatsiyasi va mahsulotlar tarqatish markazini tashkil qilish, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish va imzolash, qo‘shma Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish va uning birinchi yig‘ilishini 2023-yilning ikkinchi yarmida Toshkent shahrida o‘tkazish bo‘yicha qator amaliy chora-tadbirlarni kelishib oldilar.
Xalqaro hamkorlik vaziri Raniya al-Mashat bilan Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Misr Hukumatlararo komissiyasining 7-yig‘ilishini joriy yilning sentabr oyida O‘zbekiston poytaxtida o‘tkazish, shuningdek, sanoat kooperatsiyasi sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni qisqa muddatda ishlab chiqish va tasdiqlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Air Cairo aviakompaniyasi raisi Husayn Sherif bilan suhbatda O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar sonini ko‘paytirish va geografiyasini kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Misr tomoni yaqin orada Qohira-Toshkent-Qohira yo‘nalishi bo‘yicha muntazam reyslarni yo‘lga qo‘yishga tayyorligini bildirdi. Aviakompaniya rahbari, shuningdek, kompaniyaning boshqa yo‘nalishlar bilan bir qatorda Xurgada va Sharm al-Shayxga reyslar sonini haftasiga 14 taga yetkazish niyati borligini ma’lum qildi.
Misr Investitsiyalar va erkin iqtisodiy zonalar agentligi Bosh direktori Xossam Xeyba bilan sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari ko‘rib chiqildi. Tomonlar o‘zaro sheriklikni yanada rivojlantirish uchun ulkan salohiyat mavjudligini qayd etib, har ikki mamlakat kompaniyalarining milliy bozorlarga chiqishiga ko‘maklashish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ko‘rishga kelishib oldilar.
Shu kuni O‘zbekiston-Misr biznes-forumi ham bo‘lib o‘tdi. (materialga havola) Unda ikki mamlakatning 200 ga yaqin yetakchi kompaniyalari, jumladan, Misrning Orascom construction, Kandil Steel Group, Metco, ZAS, Giza Cable Industries, Shoura Chemicals, Polyee Plast, Solarsol EG kabi kompaniyalari vakillari ishtirok etdi. Tadbir doirasida bir qator investitsiyaviy bitimlar va savdo shartnomalari imzolandi. Ular orasida Port-Said shahrida keyinchalik Afrika va Yaqin Sharq mamlakatlariga eksport qilishga moslashgan oʻzbek toʻqimachilik korxonalarini tashkil etishga doir hujjatlar ham o‘rin oldi.

Uzbekistan and Egypt are implementing new investment projects
As part of the visit of the Uzbekistan Working Group to the Arab Republic of Egypt, a number of meetings were held in Cairo on February 19 this year with the heads of key ministries and departments of Egypt. During the meetings, prospects for increasing bilateral cooperation in priority sectors were discussed.
At a meeting with Minister of Industry and Trade Ahmed Saleh, concrete steps were discussed to deepen cooperation in trade, economic and investment areas. The parties agreed on a number of practical measures to establish a joint Industrial Cooperation and Distribution Center in Port Said, develop and sign a Preferential Trade Agreement, establish a joint Business Council and hold its first meeting in the second half of 2023 in Tashkent.
An agreement was reached with Minister of International Cooperation Rania Al-Mashat to hold the 7th meeting of the Uzbek-Egyptian Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Scientific and Technical Cooperation in September this year in the capital of Uzbekistan, as well as to develop and approve a "Roadmap" to deepen cooperation in the field of industrial cooperation in a short time.
In an interview with Chairman of Air Cairo Hussein Sherif, the possibilities of expanding the geography and increasing the number of direct flights between Uzbekistan and Egypt were discussed. The Egyptian side expressed readiness to launch regular flights in the direction of Cairo–Tashkent–Cairo in the near future and announced the company's intentions to increase the number of flights to 14 per week, including to Hurghada and Sharm el-Sheikh.
Plans to expand investment cooperation and implement joint projects were discussed with Hossam Heiba, CEO of the General Authority for Investment and Free Zones of Egypt. The sides noted the enormous potential for further comprehensive development of the bilateral partnership and agreed to take comprehensive measures to assist companies of both countries to enter national markets.
On the same day, the Uzbek-Egyptian business forum was held (link to the material), which was attended by about 200 representatives of leading companies from both countries, including such Egyptian companies as Orascom Construction, Kandil Steel Group, Metco, ZAS, Giza Cable Industries, Shoura Chemicals, Polyee Plast, Solarsol EG and others. Within the framework of the event, a number of investment agreements and trade contracts were signed, also providing for the establishment of Uzbek textile enterprises in Port Said for subsequent export to Africa and the Middle East.