O‘zbekiston va BAA savdo-iqtisodiy hamkorlik ufqlarini kengaytirmoqda
Joriy yilning 16-18 oktabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Abu Dabi va Dubay shaharlarida Birlashgan Arab Amirliklari va Eron vazirlik va idoralari rahbarlari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining savdo va taraqqiyot Konferensiyasi (UNCTAD) kotibi Rebekka Grinspan, shuningdek, BAAning yirik kompaniyalari rahbarlari bilan bir qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlikning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari, yashil energiya, transport-logistika, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi, turizm, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, aviatsiya va ta’lim sohalarida investisiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Energetika va infratuzilma vaziri Suhayl Al-Mazrui bilan muzokaralar davomida yangi shamol, quyosh va gidroelektrstansiyalarini qurish bo‘yicha kelishuvga erishildi. O‘zaro bog‘langan logistika infratuzilmasini, jumladan, O‘zbekiston va BAAda qo‘shma omborxonalarni yaratish uchun Amirlik kompaniyalarini jalb qilish imkoniyatlari o‘rganildi.
Tashqi savdo vaziri Tani bin Ahmad Al-Zayudi bilan tovar va xizmatlarning erkin savdo rejimini joriy etishni nazarda tutuvchi hukumatlararo Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni (SEPA) imzolashga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
BAA investitsiyalar vaziri Muhammad Al-Suvaydi O‘zbekistonda qulay investitsiyaviy muhitni ta’kidlab, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yaxshilashga tayyorligini bildirdi. Qishloq xoʻjaligi va muqobil energetika sohalarida qo‘shma yirik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
UNCTAD Bosh kotibi Rebekka Grinspan bilan suhbatda investitsiya muhitini yaxshilash, savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish va e-commerce tizimini rivojlantirish, O‘zbekistonning tashqi iqtisodiy salohiyatini kengaytirish, mamlakatning JSTga qo‘shilishiga ko‘maklashish bo‘yicha takliflarni tahlil qilish va ishlab chiqish bo‘yicha qo‘shma ishlarni jadallashtirish muhokama qilindi. UNCTAD Bosh kotibi O‘zbekistonda iqtisodiyotni boshqarishning bozor tamoyillarini erkinlashtirish va joriy etish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi. Qo‘shma loyihalar bo‘yicha yagona “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Tashrif doirasida Eron Islom Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri Axsan Xanduzi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari tomonidan amalga oshirilayotgan bir qator qo‘shma loyihalar, amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, shuningdek, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, SWS, Orascom Holdings, Homepital, Burjeel Holding, YAS Holding, Metito, IHC, Fertiglobe, Tadweer, Masdar, TAQA va AMEA Power kompaniyalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazildi. Amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalarning amaliy jihatlari va ularni ishga tushirishni tezlashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Turizm, infratuzilmani rivojlantirish, sog‘liqni saqlash, energetika, kimyo sanoati, maishiy chiqindilarni ishlab chiqarish, xususiylashtirish va ustav kapitalida davlat ulushi bo‘lgan korxonalarni yanada rivojlantirish sohalarida yangi yirik investitsiya tashabbuslarini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.
O‘tkazilgan uchrashuvlar natijasi BAA hukumati va ishbilarmon doiralarining mamlakatimizda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga bo‘lgan qiziqishi yuqori ekanligini ko‘rsatdi. Yaqin kelajakda BAA kompaniyalari delegatsiyalarining loyiha hujjatlarini batafsil tayyorlash va ishlarni boshlash uchun tashriflari tashkil etiladi.

Uzbekistan and the UAE expand the horizons of trade and economic cooperation
On October 16-18 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a number of meetings and negotiations in Abu Dhabi and Dubai with the heads of ministries and departments of the United Arab Emirates and Iran, Secretary-General of United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) Rebeca Grynspan, as well as heads of large UAE companies.
During the talks, the current state of and the prospects for the development of trade and economic cooperation, the implementation of investment projects in the fields of green energy, transport and logistics, infrastructure, agriculture, tourism, healthcare, pharmaceuticals, aviation and education were discussed.
In particular, during negotiations with Suhail Mohamed Al Mazrouei, UAE Minister of Energy and Infrastructure, an agreement was reached on the construction of new wind, solar and hydroelectric power plants. The possibilities of attracting Emirati companies to create an interconnected logistics infrastructure, including joint storage facilities in Uzbekistan and the UAE, were considered.
The issues of preparation for the signing of the Comprehensive Economic Partnership Agreement (CEPA), which provides for the introduction of a free trade regime in goods and services, were discussed with Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, UAE Minister of State for Foreign Trade.
Mohamed Hassan Alsuwaidi, UAE Minister of Investment, emphasizing the effectiveness of the comfortable investment climate created in Uzbekistan, expressed readiness to expand bilateral trade, economic and investment cooperation. Agreements have been reached on the implementation of major joint projects in the fields of agriculture and alternative energy.
In an interview with Rebeca Grynspan, Secretary-General of UNCTAD, the progress of joint work on the analysis and development of proposals to improve the investment climate, simplify trade procedures and develop e-commerce, expand Uzbekistan's foreign economic potential, and promote the country's accession to the WTO was reviewed. The UNCTAD Secretary-General highly appreciated the reforms carried out in Uzbekistan on liberalization and introduction of market principles of economic management. Agreements were reached on the development of a single Roadmap on joint projects.
On the sidelines of the visit, a meeting was held with Ehsan Khandozi, Minister of Economic Affairs and Finance of the Islamic Republic of Iran. A number of joint projects carried out by the business circles of the two countries were considered, as well as measures to further expand practical cooperation and develop trade, economic and investment partnership.
Negotiations were also held with the heads of companies including SWS, Orascom Holdings, Homepital, Burjeel Holding, YAS Holding, Metito, IHC, Fertiglobe, Tadweer, Masdar, TAQA and AMEA Power. Practical aspects of ongoing joint projects and measures to accelerate their commissioning were discussed. Concrete steps were outlined to develop and implement new major investment initiatives in the fields of tourism, infrastructure development, healthcare, energy, chemical industry, household waste production, privatization and further development of enterprises with a state share in the authorized capital.
The results of the meetings showed a high level of interest of the UAE government and business circles in the implementation of joint projects in our country. In the near future, visits of delegations of UAE companies will be organized for the detailed preparation of project documentation and the start of work.