O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishi doirasida kadrlar salohiyatini oshirmoqda
Joriy yilning 22-25-noyabr kunlari WTO/UNCTAD Xalqaro savdo markazi bilan hamkorlikda mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi doirasida Tashkilotning mutaxassislari va xalqaro ekspertlarining O‘zbekistonga tashrifi tashkillashtirildi.
Tashrif dasturiga muvofiq xorijlik mutaxassislar tomonidan vazirlik va idoralar xodimlari uchun “Sanitariya va fitosanitariya kelishuvi shartlariga rioya qilish” mavzusida seminar, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining hududiy boshqarmalari mutaxassislari uchun “Ko‘p tomonlama savdo tizimi va Jahon savdo tashkilotiga aʼzo bo‘lgan davlatlar tajribasi” mavzusida trening, Sifat nazorati labaratoriyalari vakillari uchun seminar hamda mazkur labaratoriyalarda maslahatlashuv uchrashuvlari tashkil etildi.
Shuningdek, xorijiy ekspertlar ishtirokida tadbirkor ayollar uchun JST bitimlari va xalqaro savdodagi global o‘zgarishlarga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil qilindi.
Shu bilan birga, xalqaro ekspertlar V.Kroshe, V.Ognivtsev, X.Ramful va X.Menonlar O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi jarayonining iqtisodiy, fiskal, transport, sarmoyaviy, huquqiy va boshqa amaliy jihatlarini hayotga tatbiq etishga aloqador vazirlik va idoralar vakillari bilan maslahat uchrashuvlari o‘tkazdi.

Узбекистан готовит кадровый потенциал в рамках подготовки к вступлению в ВТО
22-25 ноября текущего года в сотрудничестве с Центром международной торговли WTO/UNCTAD был организован визит в Узбекистан специалистов ВТО и международных экспертов в рамках процесса вступления страны во Всемирную торговую организацию (ВТО).
В соответствии с программой визита зарубежные специалисты провели семинар «Соблюдение условий санитарно-фитосанитарного соглашения» для сотрудников министерств и ведомств и тренинг на тему «Многосторонняя торговая система и опыт стран, входящих во Всемирную торговую организацию» для специалистов региональных управлений Министерства инвестиций и внешней торговли. Также были организованы семинары и консультационные встречи для представителей лабораторий контроля качества продукции.
Кроме того, с участием иностранных специалистов организован круглый стол по соглашениям ВТО и глобальным изменениям в международной торговле для женщин-предпринимателей.
Также международные эксперты В.Кроше, В.Огнивцев, X.Рамфул и Х.Менон провели консультационные встречи с представителями министерств и ведомств, вовлеченных в экономические, фискальные, транспортные, инвестиционные, нормативно-правовые и другие практические аспекты процесса вступления Узбекистана в ВТО.