O‘zbekiston – Vengriya: ko‘p qirrali hamkorlikning yangi istiqbollari
Joriy yilning 9-fevral kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov O‘zbekistonda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Vengriya Tashqi ishlar va tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri Peter Siyarto bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida so‘nggi yillarda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Vengriya munosabatlari rivojlanishining ijobiy dinamikasi qayd etildi. Shu bilan birga, tomonlar hamkorlikni kengaytirish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligini qayd etib, ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik ko‘lamini yanada oshirish maqsadida barcha darajalarda faol aloqalarni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Bugungi kunda O‘zbekistonda Vengriya kapitali ishtirokida 16 ta qo‘shma korxona tashkil etilgan. Vengriyaning “Bonafarm”, “KITE”, “Meditop”, “Gedeon Richter”, “MOL Group” kabi yetakchi kompaniyalari bilan energetika, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, tibbiy asbob-uskunalar va plastmassa mahsulotlarini ishlab chiqarish sanoatida investitsiya loyihalari shakllantirilmoqda. Tomonlar Vengriya TIV huzuridagi Sanoat parklarini rivojlantirish Milliy agentligi bilan birgalikda O‘zbekistonda Vengriya kompaniyalari uchun alohida sanoat zonasini tashkil etish choralarini ko‘rishga kelishib oldilar.
Muloqot chog‘ida ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasida haftasiga to‘rttagacha reys tashkil etish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
Vengriya OTP bankining O‘zbekiston bozoriga muvaffaqiyatli kirib kelgani yuqori baholandi. Shuningdek, Bank O‘zbekistonda yangi kompaniyalarni jalb qilish va qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish orqali faoliyatini kengaytirishga qiziqayotganligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga o‘zaro sodiqligini bildirdilar va joriy yilning birinchi yarmida Budapesht shahrida Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya Hukumatlararo komissiyasining 8-yig‘ilishini va biznes-forumni o‘tkazishga kelishib oldilar.

On February 9 this year, Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov held a meeting with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó, who is in Uzbekistan on a working visit.
During the conversation, the positive dynamics of the development of multifaceted Uzbek-Hungarian relations in recent years was noted. At the same time, the parties emphasized the availability of all opportunities for expanding cooperation and expressed their readiness to maintain intensive contacts at all levels to further increase the scale of the strategic partnership between the two countries.
The significant potential for the development of investment partnership and industrial cooperation was emphasized. Today, 16 joint ventures have been established in Uzbekistan with the participation of Hungarian capital. Investment projects are under development with such leading Hungarian companies as Bonafarm, KITE, Meditop, Gedeon Richter, MOL Group and others in the field of energy, agriculture, pharmaceuticals, production of medical equipment and plastic products. The parties agreed to take measures to create a separate industrial zone for Hungarian companies in Uzbekistan jointly with the National Agency for the Development of Industrial Parks under the Hungarian Foreign Ministry.
During the negotiations, the prospects for establishing direct flights between the capitals of the two countries with up to four weekly flights were discussed.
The successful entry of the Hungarian OTP Bank into the Uzbek market was highly appreciated. The Bank's interest in expanding its activities in Uzbekistan by attracting new companies and financing joint projects was indicated.
Following the meeting, the parties expressed mutual desire for further development of multifaceted cooperation and agreed to hold the 8th meeting of the Uzbek-Hungarian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation and a business forum in the first half of this year in Budapest.