O'zbekiston va Belorussiya qishloq xo'jaligi sohasida hamkorlikni rivojlantirish niyatida
Minsk shahrida O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Belorusiya qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat vaziri Igor Brilo bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida oziq-ovqat mahsulotlarini o'zaro yetkazib berish, qo'shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ilmiy-tadqiqot faoliyati sohasidagi o'zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Yuqori talabga ega oziq-ovqat mahsulotlarining yillik qo'shma balansini shakllantirish jarayoni tahlil qilindi. Uning natijalariga ko'ra, forvard va fyuchers shartnomalari asosida kartoshka, don va moyli ekinlar, meva-sabzavot mahsulotlarini tizimli ravishda o'zaro yetkazib berishni oshirishga kelishildi. Tomonlar qishloq xo'jaligi mahsulotlarini to'g'ridan-to'g'ri yetkazib berishni yo'lga qo'yish maqsadida ishonchli eksportchi va importchi korxonalar ro'yxatini tuzishga, shuningdek, talabga ega oziq-ovqat mahsulotlarini o'zaro yetkazib berishning tashkiliy, moliyaviy va sug'urta mexanizmlarini nazarda tutuvchi "Yo'l xaritasini" qabul qilishga kelishib oldilar.
Toshkent viloyati Yangiyo'l tumanida "Gomelagropromproekt" kompaniyasi bilan birgalikda go'sht-sut kompleksini tashkil etish qo'shma loyihasini amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi. Loyihani amalga oshirish jarayonini, shu jumladan Belorussiya investitsiya tuzilmalari mablag'larini jalb qilish hisobiga faollashtirish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, ikki mamlakat ilmiy-amaliy markazlari va ilmiy-tadqiqot institutlari o'rtasida o'simlikshunoslik, urug'chilik va veterinariya sohasida hamkorlikni yo'lga qo'yishni qo'llab-quvvatlashga o'zaro tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar muhokama qilingan hamkorlik yo'nalishlari doirasida o'zaro hamkorlikni faollashtirishga sodiqligini bildirdilar.

Узбекистан и Беларусь намерены развивать сотрудничество в сфере сельского хозяйства
В г.Минске заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл встречу с министром сельского хозяйства и продовольствия Беларуси Игорем Брыло.
Во время беседы были обсуждены вопросы взаимных поставок продовольственной продукции, реализации совместных инвестиционных проектов и взаимодействия в сфере научно-исследовательской деятельности.
Был проанализирован процесс формирования на ежегодной основе совместного баланса востребованной продовольственной продукции, по результатам которого достигнута договорённость по увеличению системных взаимных поставок картофеля, зерновых и масличных культур, плодоовощной продукции по форвардным и фьючерсным контрактам. Стороны договорились сформировать перечень надёжных поставщиков и импортеров сельхозпродукции для налаживания прямых поставок сельскохозяйственных культур, а также принять «Дорожную карту», предусматривающую организационные, финансовые и страховые механизмы взаимных поставок востребованных продовольственных товаров.
Обсуждены перспективы совместной реализации проекта по созданию мясомолочного комплекса в Янгиюльском районе Ташкентской области совместно с «Гомельагропромпроект». Достигнута договорённость активизировать процесс реализации проекта, в том числе, с привлечением средств белорусских инвестиционных структур.
Стороны выразили также обоюдную готовность поддержать налаживание сотрудничества между научно-практическими центрами и исследовательскими институтами двух стран в области растениеводства, семеноводства и ветеринарии с организацией взаимных визитов для согласования Программы двустороннего партнёрства.
По итогам встречи сторонами была выражена приверженность активизации взаимодействия в рамках обсужденных направлений сотрудничества.