O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirmoqda
Joriy yilning 1-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Kudratov Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi rahbari Sharlotta Adrian bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” o‘zaro bog‘liqlik Konferensiyasiga tayyorgarlikning dolzarb masalalari hamda GSP+ tizimi doirasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi, O'zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o'rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim (KSHTB)ni imzolash jarayonini tezlashtirish yuzasidan fikr almashdilar.
Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishelning O‘zbekistonga tashrifi yuqori saviyada tashkil etilgani va oliy darajadagi muzokaralarda erishilgan keng ko‘lamli kelishuvlar qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirishning bugungi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi. Joriy yilning yanvar-sentabr oylarida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 15 foizga o‘sib, 3,1 milliard dollarga yetdi, bunga esa O‘zbekistonning GSP+ benefitsiar maqomini olishi tufayli erishildi. Shu nuqtai nazardan, Yevropa Ittifoqining birinchi monitoring missiyasi doirasida mamlakatimizga har tomonlama ko‘mak berilgani uchun Yevropa tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimni tayyorlash borasidagi qoʻshma ishlarning borishi oʻrganildi. Imzolanishni imkon qadar tezroq amalga oshirish uchun Bitim matni yuzasidan bildirilgan o‘zaro takliflarni ko‘rib chiqish jarayonini faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro munosabatlarning barcha muhokama qilingan yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirishga sodiqligini bildirdilar.

Узбекистан и ЕС углубляют торгово-экономическое сотрудничество
1 ноября текущего года первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречу с главой Делегации Европейского союза в Республике Узбекистан Шарлоттой Адриан.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам подготовки к предстоящей Конференции по взаимосвязанности "ЕС - Центральная Азия" в городе Самарканде, а также перспективам дальнейшего двустороннего взаимодействия в рамках системы GSP+, вступления Узбекистана в ВТО и ускорения процесса подписания Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС) между Республикой Узбекистан и Евросоюзом.
Был отмечен высокий уровень организации визита Президента Европейского Совета Шарля Мишеля в Узбекистан и широкий спектр договорённостей, достигнутых в ходе переговоров на высшем уровне.
Рассмотрены текущее состояние и перспективы увеличения объёмов двусторонней торговли. За январь-сентябрь текущего года взаимная торговля между Узбекистаном и странами-членами ЕС увеличилась почти на 15% в сравнении в аналогичным периодом прошлого года и достигла 3,1 миллиарда долларов, что стало возможным благодаря получению Узбекистаном статуса бенефициара GSP+. В данном контексте европейской стороне выражена признательность за всестороннюю поддержку в рамках первой мониторинговой миссии ЕС в нашу страну.
Изучен ход совместной работы в рамках подготовки Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве. Достигнута договорённость активизировать процесс рассмотрения обоюдных предложений к тексту Соглашения с целью скорейшего вывода на его подписание.
По итогам встречи стороны выразили взаимную приверженность дальнейшему расширению взаимодействия по всем обсужденным направлениям двустороннего сотрудничества.