O‘zbekiston va Fransiya investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirmoqda
Joriy yilning 23-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Fransiya Tashqi savdo, iqtisodiy jozibadorlik va chet eldagi fuqarolar ishlari bo‘yicha delegat vaziri Oliver Besht o‘rtasida videokonferensiya tarzida kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2022-yil noyabr oyida Fransiyaga amalga oshirgan rasmiy tashrifining ahamiyati hamda u ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni rivojlantirishga kuchli turtki bo‘lganligi qayd etildi. Energetika, suv taʼminoti, turizm, transport va logistika sohalarida erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish doirasida hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyorlik taʼkidlandi.
Tomonlar Fransiyaning EDF, Total Energies va Voltalia kompaniyalari bilan birgalikda elektr stansiyalarini qurish loyihalari texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish jarayonini konstruktiv tarzda ko‘rib chiqdilar.
“Orano Mining” kompaniyasi bilan konchilik sanoatida foydali qazilmalarni ishlab chiqarish va qayta ishlash quvvatlarini oshirish, shuningdek, Eiffage и Suez kompaniyalari tomonidan Yakkabog‘-Qarshi magistral suv quvuri qurilishi loyihasi bo‘yicha ishlarni boshlashni jadallashtirish, Toshkentda suv ta’minoti loyihalarini amalga oshirishda erishilayotgan sezilarli muvaffaqiyatlar qayd etildi.
Alstom va ATR kompaniyalari bilan transport sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Fransiya hamkorligini mustahkamlash va kengaytirishning drayveri hisoblanayotgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida ikki tomonlama tadbirlarni tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi. Tomonlar joriy yilning aprel oyida MEDEF International Fransiya tadbirkorlari harakati aʼzolarining qoʻshma biznes-forumda ishtirok etish uchun Oʻzbekistonga tashrif buyurishiga va may oyida Toshkentda O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishini oʻtkazishga kelishib oldilar.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni muvaffaqiyatli amalga oshirish maqsadida yaqin hamkorlikni davom ettirishga qat’iy o‘zaro sodiqlik bildirildi.

Узбекистан и Франция расширяют инвестиционное сотрудничество
23 марта текущего года в формате видеоконференции в расширенном составе состоялись переговоры министра инвестиций промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром-делегатом по вопросам внешней торговли, экономической привлекательности и делам французских граждан за рубежом Оливье Бештом.
В ходе диалога была отмечена значимость официального визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию в ноябре 2022 года, придавшего мощный импульс развитию многоплановых отношений между двумя странами. Подчёркнута готовность к дальнейшему углублению сотрудничества в рамках практической реализации достигнутых договорённостей в сферах энергетики, водоснабжения, туризма, транспорта и логистики.
В конструктивном ключе стороны рассмотрели ход разработки ТЭО проектов строительства электростанций совместно с французскими компаниями EDF, Total Energies и Voltalia.
Отмечен значительный прогресс в реализации проектов по увеличению мощностей производства и переработки полезных ископаемых в горнодобывающей промышленности с компанией Orano Mining, а также ускорению старта работ по проекту строительства магистральных водопроводов «Яккабаг – Карши», проектов в сфере водоснабжения в г. Ташкенте компаниями Eiffage и Suez.
Обсуждены дальнейшие шаги по реализации совместных проектов в сфере транспорта с компаниями Alstom и  ATR.
Рассмотрены вопросы организации двусторонних мероприятий с участием деловых кругов двух стран как драйвера укрепления и расширения многопланового узбекско-французского сотрудничества. Стороны согласовали визит в апреле т.г. в Узбекистан деловых кругов – членов движения французских предпринимателей MEDEF International для участия в совместном бизнес-форуме и проведение в мае т.г. в г.Ташкенте очередного заседания Узбекско-Французской Межправительственной комиссии.
По итогам переговоров выражена твёрдая взаимная приверженность продолжению тесной совместной работы в целях успешной реализации обсужденных проектов и инициатив.