O‘zbekiston va Xitoy ko‘p qirrali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor
Joriy yilning 27-iyul kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Xitoyning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yu Jun bilan muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar davlat rahbarining joriy yil may oyida Xitoyga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq qilish, shuningdek, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, moliyaviy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda o‘zaro savdoni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi, uning hajmi 2022-yilda 8,92 milliard dollarni, 2023-yilning birinchi yarmida esa 5,6 milliard dollarni tashkil etdi. Boshqa choralar bilan bir qatorda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berishni kengaytirish hisobiga ushbu ko‘rsatkichlarning yanada o‘sishini ta’minlash maqsadida o’zaro hamkorlikni faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Xitoyning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalar hajmining o‘sish dinamikasi so‘nggi yillarda 5 barobar ortib, 2022-yilda 2,2 milliard dollarga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalar soni uch barobarga oshdi. Investitsiyalar sohasida hamkorlik va sanoat kooperatsiyasi ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Muloqot chog‘ida energetika, kimyo sanoati, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma va transport sohalarida qo‘shma loyihalarni joriy etishning hozirgi holati, XXR hukumatining O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni maromiga yetkazish uchun moliyaviy va texnik yordamini kengaytirish imkoniyatlari, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.

Узбекистан и Китай готовы к наращиванию многопланового сотрудничества
27 июля текущего года состоялись переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова с Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в Республике Узбекистан Юй Цзюнь. Стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Главы государства в Китай в мае этого года, а также возможности расширения двустороннего торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества.
Рассмотрены перспективы развития взаимной торговли, объёмы которой в 2022 году составили 8,92 млрд долларов, а в первом полугодии 2023 года - 5,6 млрд долларов. Подчеркнута важность активизации взаимодействия для обеспечения дальнейшего роста показателей, в том числе за счёт расширения поставок сельскохозяйственной продукции.
С удовлетворением отмечена динамика роста объёма китайских инвестиций в экономику Узбекистана, увеличившегося за последние годы в 5 раз и достигшего 2,2 млрд долларов в 2022 году. Число предприятий с китайским капиталом в нашей стране выросло в три раза. Намечены конкретные меры по расширению масштабов инвестиционного партнёрства и промышленной кооперации.
В ходе диалога рассмотрены текущее состояние реализации совместных проектов в энергетической сфере, химической промышленности, фармацевтике, сельском хозяйстве, инфраструктуре и транспорте, а также возможность увеличения финансово-технического содействия Правительства КНР для реализации социально важных проектов на территории Узбекистана и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
По итогам встречи выработан формат дальнейшего взаимодействия в целях ускоренной практической реализации достигнутых договоренностей и выработки новых перспективных инициатив.