O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida investitsiyaviy va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi
Joriy yilning 25-yanvar kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Jamshid Xodjayev va Qirgʻiziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisining oʻrinbosari Baxit Torobayev boshchiligida Oʻzbekiston va Qirgʻiziston hukumat delegatsiyalari oʻrtasida boʻlib oʻtgan kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralarda ishtirok etdi. Uchrashuvda ikki davlatning tegishli vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari mas’ul rahbarlari ham qatnashdi.
Diqqat markazida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi kun tartibi, uni kengaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar bo‘ldi. Shu nuqtai nazardan, barcha sohalarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklikni yanada chuqurlashtirishga kuchli turtki berishi kutilayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Qirg‘iziston Respublikasiga bo‘lajak davlat tashrifining ahamiyati qayd etildi.
Oliy darajadagi tashrif doirasida “O‘zbekiston-Qirg‘iziston” biznes-forumini o‘tkazish rejalashtirilgan. Yig‘ilishda mazkur tadbirga tayyorgarlik ishlari atroflicha muhokama qilindi. Unda ikki mamlakatning kimyo, to‘qimachilik, energetika, avtomobilsozlik sanoati, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa sohalarga ixtisoslashgan ishbilarmon doiralarining 200 dan ortiq yetakchi vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Forum doirasida yalpi majlis va panel sessiyalar, shuningdek, B2B formatidagi uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkaziladi, ular natijasida 10 dan ortiq ikki tomonlama bitimlar va investitsiya shartnomalari imzolanishi rejalashtirilgan.
Muzokaralar chog‘ida ikki mamlakat iqtisodiyotlarining raqobatdosh ustunliklarini ishga solish orqali sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hamda o‘zbek va qirg‘iz ishlab chiqaruvchilari o‘rtasida o‘zaro bog‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratishda muhim vositaga aylangan O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi faoliyati alohida muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi 2022-yil aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, ikki davlat iqtisodiyotlarini modernizatsiya qilish va rivojlantirish, shuningdek, ustuvor sohalardagi oʻzaro manfaatli investitsiya loyihalarini moliyalashtirish orqali ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlaridan samarali foydalanish maqsadida tashkil etilgan.
Tomonlar Jamg‘arma faoliyati samaradorligini oshirish, uning doirasida rejalashtirilgan loyiha va dasturlarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha aniq qo‘shma chora-tadbirlarni belgilab oldilar.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalari, kimyo va toʻqimachilik sanoati, mashinasozlik, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari alohida koʻrib chiqildi. Temir yoʻl va avtomobil yoʻnalishlarini diversifikatsiya qilishni nazarda tutgan holda transport-logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari tahlil qilindi. Energetika va qishloq xoʻjaligi sohalarida hamkorlikni oshirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, tomonlar logistika, turizm, sport infratuzilmasini rivojlantirish kabi yangi yo‘nalishlarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida muhokama qilingan barcha tashabbus va loyihalar bo‘yicha yaqin hamkorlikda ishlashni davom ettirishga o‘zaro sodiqlik bildirildi.

Узбекистан и Кыргызстан: достигнуты договоренности о наращивании инвестиционного и промышленного сотрудничества
25 января текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов принял участие в переговорах в расширенном составе между правительственными делегациями Узбекистана и Кыргызстана, которые возглавили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев и заместитель Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Бакыт Торобаев. Во встрече также приняли участие ответственные руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений двух стран.
В центре внимания – актуальная повестка двустороннего сотрудничества, а также конкретные шаги по его расширению. В этом контексте отмечена высокая значимость предстоящего государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева в Республику Кыргызстан, который призван придать мощный импульс дальнейшему углублению партнерства наших стран по всем без исключения направлениям.
На полях визита на высшем уровне запланировано проведение бизнес-форума «Узбекистан-Кыргызстан». На встрече детально обсужден ход подготовки к событию. Ожидается, что участие в нем примут свыше 200 ведущих представителей деловых кругов двух стран, специализирующихся в химической, текстильной, энергетической, автомобилестроительной промышленностях, в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, туризма и других. В рамках форума будут организованы пленарная и панельные сессии, а также B2B встречи и переговоры, по итогам которых планируется подписать более 10 двусторонних соглашений и инвестиционных контрактов.
Отдельно в ходе переговоров рассмотрена деятельность Узбекско-Кыргызского фонда развития, ставшего важным инструментом наращивания промышленной кооперации и создания взаимосвязанных цепочек добавленной стоимости между узбекскими и кыргызскими производителями за счет использования конкурентных преимуществ экономик двух стран.
Для справки: Узбекско-Кыргызский фонд развития создан в апреле 2022 года в целях укрепления экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой, модернизации и развития экономик двух стран, а также эффективного использования возможностей двустороннего сотрудничества путем финансирования приоритетных взаимовыгодных инвестиционных проектов.
Стороны наметили конкретные совместные шаги для повышения эффективности деятельности Фонда и ускорения реализации запланированных в его рамках проектов и программ.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы развития промышленной кооперации, перспективы реализации совместных проектов в химической и текстильной отраслях, машиностроении, фармацевтике, производстве стройматериалов и других сферах. Проанализированы перспективы развития транспортно-логистического сотрудничества, имея в виду диверсификацию железнодорожных и автомобильных маршрутов. Достигнута договоренность наращивать взаимодействие в сферах энергетики и сельского хозяйства.
Кроме того, стороны обсудили возможность налаживания сотрудничества по новым направлениям, таким как логистика, туризм, развитие спортивной инфраструктуры и др.
По итогам переговоров выражена взаимная приверженность продолжению тесной совместной работы по всем обсужденным инициативам и проектам.