O‘zbekiston va Pokiston ko‘p qirrali hamkorlik ko‘lamini kengaytirmoqda
Joriy yilning 27-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegatsiyasining Pokiston Islom Respublikasiga tashrifi doirasida Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki davlatning asosiy vazirlik va idoralar rahbarlari ham ishtirok etdi.
Suhbat chog‘ida ikki Davlat rahbarlari o‘rtasidagi ishonch va o‘zaro hurmatga asoslangan O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar strategik xususiyatga ega ekani hamda Pokiston Hukumati rahbarining joriy yilning sentabr oyida Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish maqsadida O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama hamkorlik rivojlanishiga kuchli turtki bergani ta’kidlandi.
Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan ShHT sammiti doirasida ikki davlat rahbarlarining uchrashuvida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, sanoat, ilmiy-texnikaviy sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
2016-yildan buyon 5 barobar oshgan o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining izchil o‘sishiga e’tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, ikki mamlakatning savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va o‘zaro savdo hajmini bir necha barobar oshirish borasidagi katta imkoniyatlar mavjudligi, bunga joriy yilning mart oyida imzolangan Tranzit savdosi to‘g‘risidagi Bitim ko‘p jihatdan qo‘l kelayotgani alohida ta’kidlandi. Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmini yaqin kelajakda 500 million va bir necha yil ichida 1 milliard dollarga yetkazish imkonini beruvchi hujjat – Imtiyozli savdo toʻgʻrisidagi bitim yuzasidan kelishish va uni imzolash boʻyicha masʼul vazirlik va idoralarning oʻzaro hamkorligini faollashtirish istiqbollari qayd etildi.
O‘zaro munosabatlarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida yirik mintaqaviy transport-logistika loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni faollashtirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Texnik-iqtisodiy jihatlar bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning bugungi holati, dala tadqiqotlari, mintaqaning boshqa davlatlari bilan hamkorlikda tashabbuslarni ilgari surishning moliyaviy, texnik va tashkiliy masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha ikki mamlakat vazirliklari va idoralari hamda ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni faollashtirish asosida koʻp qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish va sheriklikni kengaytirish dinamikasini saqlab qolishga sodiqlik bildirildi. Buning uchun 2023-yil boshida Toshkent shahrida O‘zbekiston-Pokiston hukumatlararo komissiyasining navbatdagi uchrashuvini oʻtkazish boʻyicha kelishildi.

Узбекистан и Пакистан расширяют масштабы многопланового сотрудничества
27 декабря текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Пакистан состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Жамшида Ходжаева с Премьер-министром ИРП Шахбазом Шарифом. Во встрече также приняли участие руководители ряда ключевых министерств и ведомств двух стран.
В ходе беседы был подчёркнут основанный на доверии и взаимопонимании руководителей двух стран стратегический характер двусторонних отношений Узбекистана и Пакистана, получивших мощный импульс к развитию в ходе визита Главы правительства Пакистана в Узбекистан для участия в Саммите Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года.
Обсуждены процесс реализации договоренностей, достигнутых во время двусторонней встречи Глав двух государств в рамках Саммита ШОС в Самарканде и перспективы развития сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, промышленной и научно-технической сферах.
Акцентировано внимание на последовательном росте объёмов взаимного товарооборота, увеличившегося с 2016 года в 5 раз. В данном контексте подчёркнут высокий потенциал двух стран в развитии торгово-экономических отношений и кратном увеличении объёмов взаимного товарооборота, чему в немалой степени способствует подписанное в марте этого года Соглашение о транзитной торговле. Отмечена перспективность активизации взаимодействия ответственных министерств и ведомств по завершению согласования и выходу на подписание Соглашения о преференциальной торговле – документа, который позволит вывести товарооборот между Узбекистаном и Пакистаном до 500 миллионов долларов в ближайшем будущем и до 1 миллиарда долларов в течение нескольких лет.
В качестве одного из приоритетных направлений развития взаимоотношений рассмотрены перспективы активизации совместных усилий по реализации масштабных региональных транспортно-логистических проектов. Обсуждены текущее состояние работ по технико-экономическим аспектам, проведению полевых исследований, финансово-техническим и организационным вопросам продвижения инициатив совместно с другими странами региона.
По итогам встречи выражена приверженность дальнейшему развитию многоплановых отношений и сохранению динамики партнерства на основе активизации прямых контактов между министерствами, ведомствами и деловыми кругами двух стран, для чего достигнута договорённость провести очередное заседание Узбекско-Пакистанской межправительственной комиссии в г.Ташкенте в начале 2023 года.