O‘zbekiston va Turkiya o‘zaro savdo aloqalarini mustahkamlash niyatida
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Qudratov hamda Turkiya Respublikasi savdo vaziri o‘rinbosari Uzgur Volkan Agar o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ikki davlat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, oʻzaro tovar ayirboshlash hajmining oʻsishidagi ijobiy tendentsiya yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar oʻzaro tovar ayirboshlash doirasini kengaytirish va hajmini oshirish, imtiyozli savdo bitimini ratifikatsiya qilish jarayonini faollashtirish orqali kompleks chora-tadbirlarni koʻrishga, savdo sohasidagi to‘siqlarni bartaraf etish, savdo operatsiyalarini amalga oshirishda bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish va bu sohada raqamli yechimlarni joriy etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Qayd etilganidek, 2022-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti hamda yaqin oylarda O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Qo‘shma bojxona kengashining 3-yig‘ilishi doirasida o‘zaro savdoni rivojlantirish bo‘yicha qator qo‘shimcha, ikki tomonlama va ko‘p tomonlama chora-tadbirlar kelishilishi mumkin.
Ikki davlat oʻrtasida transport infratuzilmasini rivojlantirish, yoʻnalishlarni diversifikatsiya qilish, toʻgʻridan-toʻgʻri va tranzit yuk tashish hajmini oshirish boʻyicha chora-tadbirlarni amalga oshirish istiqbollari koʻrib chiqildi. Tomonlar transport-logistika sohasida ijobiy dinamikani saqlab qolish va kuchaytirish maqsadida hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni ro‘yobga chiqarish maqsadida hamkorlikni mustahkamlashga kelishildi.

Узбекистан и Турция намерены укреплять двустороннюю торговлю
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Лазиза Кудратова с заместителем министра торговли Турецкой Республики Узгур Волкан Агаром, в ходе которой были обсуждены текущее состояние и перспективы развития торгово-экономических отношений двух стран.
В частности, обменявшись мнениями о положительной тенденции роста двусторонней торговли, стороны выразили готовность к принятию комплексных мер по расширению номенклатуры и увеличению объёмов двустороннего товарооборота, в том числе, путём активизации процесса ратификации “Соглашения о преференциальной торговле”, устранения барьеров и препятствий в сфере торговли, упрощения таможенных процедур при осуществлении торговых операций и внедрения цифровых решений в данной области.
Как было отмечено, ряд дополнительных двусторонних и многосторонних мер по развитию взаимной торговли может быть принят в рамках Саммита Организации Тюркских Государств, проведение которого ожидается в 2022 году в г. Самарканде, и 3-го заседания Совместного таможенного совета, который запланирован к проведению в Узбекистане в ближайшие месяцы.
Были рассмотрены перспективы реализации практических мер по развитию транспортной инфраструктуры, диверсификации маршрутов и наращивания объемов прямых и транзитных грузоперевозок между двумя государствами. Стороны договорились укреплять взаимодействие для поддержки положительной динамики в транспортно-логистической сфере.
По итогам встречи достигнута договоренность об укреплении сотрудничества в целях реализации обсужденных проектов и инициатив.