O‘zbekiston va Turkiya geologiya sohasida hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda
Joriy yilning 19-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Turkiya Foydali qazilmalarni tadqiq etish va qidirish Direktorati (MTA) bosh direktori o‘rinbosari Nail Yildirim va loyiha rahbari Mustafo Toko'g'li bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Turkiyaning Foydali qazilmalarni tadqiq etish va qidirish Direktorati 1935-yilda geologik tadqiqot tashkiloti sifatida tashkil etilgan. Bosh ofisi Anqarada joylashgan bo‘lib, tashkilotning asosiy faoliyati geologik qidiruv xizmatlarini ko'rsatishdir. MTA O‘zbekistonda 2018-yildan buyon faoliyat yuritib kelmoqda.
Uchrashuvda MTA vakillari O‘zbekistonda xorijiy investorlarning qulay faoliyat yuritishi uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholab, yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Foydali qazilmalarni qidirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda sarmoyaviy munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Ikki mamlakat mutaxassislarining hamkorlikdagi faoliyatini kengaytirish, tajriba va texnologiyalar almashish, malakasini oshirish imkoniyatlari ham mavjudligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro munosabatlarning muhokama qilingan yo‘nalishlarida hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida kelishib oldilar.

Узбекистан и Турция планируют наращивать сотрудничество в сфере геологии
19 декабря текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча с заместителем генерального директора Директората исследований и разведки полезных ископаемых (MTA) Турции Наилем Йилдырымом и руководителем проекта Мустафой Токоглу.
Для справки: Директорат исследований и разведки полезных ископаемых (MTA) Турции основан в 1935 году как геологическая научно-исследовательская организация. Головной офис находится в Анкаре. Основным направлением деятельности организации является оказание услуг по проведению геологоразведочных работ. В Узбекистане MTA работает с 2018 года.
В ходе встречи представители MTA высоко оценили созданные в Узбекистане условия для комфортной деятельности зарубежных инвесторов и выразили готовность принять активное участие в реализации новых совместных проектов.
Были обсуждены перспективы наращивания инвестиционного сотрудничества имея в виду реализацию новых проектов в области разведки полезных ископаемых. Отмечено наличие возможностей для активизации совместной работы, обмена опытом и технологиями, повышения квалификации специалистов обеих стран.
В завершение встречи стороны согласовали формат и меры по развитию дальнейшего партнёрства в рамках реализации обсужденных направлений сотрудничества.