O'zbekiston va Vengriya ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirmoqda
Joriy yilning 30-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi doirasida Bosh vazir o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Vengriya tashqi ishlar va tashqi iqtisodiy aloqalar vazirining birinchi o'rinbosari Levente Magyar bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuv davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-texnikaviy va innovatsion sohalarda ko'p qirrali o'zbek – venger hamkorligini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar qishloq xo'jaligi, suvni tejaydigan texnologiyalar, oziq - ovqat sanoati, farmatsevtika, elektronika, avtomobilsozlik, to'qimachilik, kimyo va metallurgiya, ilm-fan, innovatsiya va ta'lim kabi sohalarda yangi yuqori daromadli investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini ishlab chiqishni o'z ichiga olgan qisqa va o'rta muddatli istiqbolga mo'ljallangan iqtisodiy masalalarni to'liq ko'rib chiqdilar.
Sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Vengriya sarmoyaviy doiralarini O'zbekiston davlat korxonalari va aktivlarini transformatsiyalash va xususiylashtirish jarayoni jalb qilish istiqbollari alohida tartibda muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni qo'llab-quvvatlash va ko'p qirrali sheriklik yo'nalishlarida o'zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishildi.
Shu kunning o'zida O'zbekiston Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning "Wizz Air", "MasterGood", "KITE", "Eximbank", "Raba" kabi yetakchi venger kompaniyalari va banklari rahbariyati bilan hamkorlik aloqalarini o'rnatish va qo'shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi.

Узбекистан и Венгрия наращивают многоплановое сотрудничество
30 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республи Узбекистан в Венгрию, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев провёл переговоры с первым заместителем министра иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Левенте Магьяром.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития многопланового узбекско-венгерского сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и инновационной сферах.
В частности, сторонами была детально проработана экономическая повестка на кратко- и среднесрочную перспективу, в том числе разработка новых высокомаржинальных инвестиционных проектов и торговых соглашений в таких направлениях как сельское хозяйство, водосберегающие технологии, пищевая промышленность, фармацевтика, электроника, автомобилестроение, текстильная, химическая и металлургическая отрасли, а также наука, инновации и образование.
В отдельном порядке обсуждены вопросы развития промышленной кооперации, транспорта и логистики, межрегионального сотрудничества, а также перспективы участия венгерских инвестиционных кругов в процессе трансформации и приватизации государственных предприятий и активов Узбекистана.
В завершение встречи была достигнута договорённость о поддержке прямых контактов и дальнейшего укрепления взаимодействия по всем направлениям многопланового партнёрства.
В этот же день состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Жамшида Ходжаева с руководством ведущих венгерских компаний и банков, таких как «Wizz Air», «MasterGood», «KITE», «Eximbank», «Rába», на которых были обсуждены перспективы налаживания партнёрских отношений и реализации совместных инвестиционных проектов.