O‘zbekiston va Ventspils porti: tashqi savdo yuklarini tranzit qilish imkoniyatlari
Joriy yilning 4-noyabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Ventspils erkin porti (Latviya) va unga tutash erkin iqtisodiy zona delegatsiyasi vakillari bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda oʻzaro savdo va tranzit yuk tashish hajmini oshirish uchun shart-sharoit yaratishni nazarda tutgan holda ikki davlat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari koʻrib chiqildi. Xususan, port terminali va boshqa obʼyektlarni ijaraga olish, shuningdek, erkin iqtisodiy zonada yuqori qoʻshilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish va GSP+ Preferensiyalar bosh tizimi doirasida oʻzbek eksportyorlariga beriladigan imtiyozlarlardan foydalanib, Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga tovarlar eksportini koʻpaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, port va EIZdan foydalanish O‘zbekiston tashqi savdo yuklarini Skandinaviya davlatlari, Braziliya, AQSh va Kanadaga tranzit qilish bilan bir qatorda saqlash hamda chakana savdo tizimlariga tarqatish imkoniyatlarini sezilarli darajada oshirishi ham qayd etildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar aniq amaliy natijalar va kelishuvlarga erishish maqsadida faol hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdilar.
Ma’lumot uchun: Ventspils erkin porti Yevropa darajasida muhim ahamiyatga ega sanoat markazi bo‘lib, port xizmatlarini ko‘rsatadi. U Boltiq dengizining sharqiy qirg'og'ida joylashgan va muzlamaydigan portlar toifasiga kiradi. Yuk aylanmasi bo'yicha u Latviyada ikkinchi o'rinda turadi. 2021-yilda portning umumiy yuk aylanmasi 11,1 million tonnani tashkil etdi.

Узбекистан и Вентспилсский порт: возможности для транзита внешнеторговых грузов
4 ноября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялись переговоры с представителями делегации Вентспилсского свободного порта (Латвия) и прилегающей к нему Свободной экономической зоны.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы торгово-экономического сотрудничества двух стран, имея в виду создание условий для наращивания объёмов взаимной торговли и транзитных грузов. В частности, речь шла об аренде терминала и других объектов, а также производстве товаров с высокой добавленной стоимостью и использовании СЭЗ для увеличения экспорта товаров в страны Европейского Союза, в том числе с применением льгот и преференций, предоставляемых узбекским экспортёрам Генеральной системой преференций GSP+.
Было также отмечено, что использование порта и СЭЗ может существенно увеличить возможности для консолидации и дистрибьюции, а также транзита внешнеторговых грузов Узбекистана в скандинавские страны, Бразилию, США и Канаду.
По итогам переговоров стороны выразили обоюдную заинтересованность в продолжении активного взаимодействия в целях выхода на конкретные практические результаты и договорённости.
Справочно: Вентспилсский свободный порт – промышленный центр европейского значения, предоставляющий портовые услуги. Он расположен на восточном побережье Балтийского моря и относится к категории незамерающих. По объёму грузооборота занимает второе место в Латвии. В 2021 году общий грузооборот порта составил 11,1 млн тн.