O‘zbekiston – Yaponiya: hududlararo hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida
Yaponiyaning Osaka shahridagi Savdo-sanoat palatasida forum bo‘lib o‘tdi. Unda Farg‘ona viloyati delegatsiyasi, Savdo-sanoat palatasi hamda Osaka tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi rahbariyati, shuningdek, Yaponiya kompaniyalarining 40 nafar vakili va tadbirkorlari, shuningdek, Farg‘ona viloyatidan Yaponiyada faoliyat yuritayotgan tadbirkor yurtdoshlarimiz ishtirok etishdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining Farg‘ona viloyati boshqarmasi boshlig‘i Iqboljon Ergashev Farg‘ona viloyatining sarmoyaviy, savdo-iqtisodiy salohiyati yuzasidan forum ishtirokchilari uchun taqdimot o‘tkazdi. Taqdimotda viloyatning keyingi yillarda, jumladan, sanoat, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari o‘sib borayotgani, yapon kompaniyalari bilan hamkorlikda amalga oshirish uchun taklif etilayotgan istiqbolli loyiha va tashabbuslarga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston bilan uzoq yillardan buyon to‘qimachilik sohasida hamkorlik qilib kelayotgan “Masui” kompaniyasi rahbari Chinori Tokia Farg‘ona viloyati bilan Yaponiya o‘rtasida ushbu sohada sarmoyaviy va eksport hamkorligi uchun yaratilgan imkoniyatlarni alohida ta’kidladi. Shuningdek, u Yaponiya bozorida o‘zbek to‘qimachilik mahsulotlariga qiziqish sezilarli darajada oshganini qayd etdi.
O‘z navbatida, Osaka SSP va Osaka biznesni rivojlantirish agentligi vakillari o‘zaro manfaatli hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirib, yaqin kelajakda munosabatlarni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq rejalar bilan o‘rtoqlashdilar.
Biznes-forum doirasida “B2B” va “B2G” formatlarida tashkil etilgan uchrashuvlar qo‘shma korxonalar tashkil etish va o‘zaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzishning moliyaviy va texnik jihatlarini batafsil ishlab chiqish imkonini berdi.

Узбекистан – Япония: на пути развития межрегионального сотрудничества
В Торгово-промышленной палате японского города Осака состоялся форум, в котором приняли участие делегация Ферганской области, руководство ТПП и Агентства по развитию бизнеса Осаки, а также более 40 представителей японских компаний и предпринимателей – соотечественников из Ферганской области, работающих в Японии.
Руководитель Ферганского областного управления Министерства инвестиций и внешней торговли Икболжон Эргашев презентовал участникам форума инвестиционный и торгово-экономический потенциал Ферганской области. В ходе презентации особое внимание было уделено росту инвестиционных и экспортных показателей региона за последние за последние годы, в том числе, в сферах промышленности, сельского хозяйства и туризма, а также перспективным проектам и инициативам, предлагаемым к реализации совместно с японскими компаниями.
Чинори Токиа, глава компании «Масуи», много лет сотрудничающей с Узбекистаном в текстильной сфере, подчеркнул созданные возможности для инвестиционного и экспортного взаимодействия между Ферганской областью и Японией в текстильной сфере. Он также отметил значительный рост интереса к узбекской текстильной продукции на японском рынке.
В свою очередь, представители ТПП и Агентства по развитию бизнеса Осаки озвучили готовность к взаимовыгодному сотрудничеству и поделились конкретными планами по углублению партнёрства в ближайшей перспективе.
Детально проработать финансовые и технические аспекты создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений позволили организованные в ходе бизнес-форума встречи в формате «b2b» и «b2g».
По итогам визита делегации Ферганской области в Японию были подписаны 5 инвестиционных соглашений на общую сумму 81,5 млн долларов.