O‘zbekiston – SAP: ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida
Joriy yilning 6-yanvar kuni Urganch shahridagi studiyadan O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Saudiya Arabistoni Podshohligi (SAP) investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih bilan videokonferensaloqa orqali muzokaralar o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, energetika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil avgust oyida Saudiya Arabistoni Podshohligiga davlat tashrifi chog‘ida imzolangan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishning jarayoni, jumladan, Qoraqalpogʻiston Respublikasida quvvati 1,5 GVt boʻlgan Qoʻngʻirot shamol elektr stansiyasini qurish boʻyicha investitsiyaviy bitim va Oʻzbekistonda “yashil vodorod” ishlab chiqarish loyihasi koʻrib chiqildi. Shu bilan birga, ACWA Power kompaniyasi bilan birgalikda umumiy qiymati 4,2 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 5 ta loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani ta’kidlandi. Gap Buxoro, Sirdaryo viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi umumiy quvvati 4,1 GVt bo‘lgan elektr stansiyalari haqida bormoqda.
“Biz Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan mavjud hamda ishlab chiqilayotgan qo‘shma loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish uchun har tomonlama yordam ko‘rsatishga va aniq amaliy choralar ko‘rishga tayyormiz”, — dedi Laziz Kudratov.
Shu nuqtai nazardan Saudiya Arabistonining Sabic, Saudi Telecom, Doktor Sulaymon Al-Habib Medical Group, Jamjoom Pharma, Al Rajhi International va Ajlan & Bros Holding Group, Al Hokair Group kabi yirik kompaniyalari va Saudiya Milliy banki bilan muqobil energiya, bank sektori, kimyo, farmatsevtika sanoati, telekommunikatsiyalar, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi va chakana savdo kabi sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish yuzasidan konstruktiv fikr va takliflar almashildi. Shuningdek, yirik mintaqaviy transport-logistika, energetika va infratuzilmaviy loyihalarini amalga oshirishga Saudiya Arabistoni sarmoyalarini jalb qilish imkoniyatlari alohida ko‘rib chiqildi. Saudiya Arabistoni tomoni o‘zbekistonlik hamkasblarini muhokama qilingan tashabbuslarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishini ta’minlashda har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligiga ishontirdi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi strategik hamkorlik doirasida erishilgan kelishuvlarni ilgari surish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Узбекистан – КСА: на пути укрепления многопланового сотрудничества
6 января текущего года из студии в г.Ургенче министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов в формате видеоконференцсвязи провёл переговоры с министром инвестиций Королевства Саудовская Аравия (КСА) Халидом аль-Фалихом.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической сферах, а также меры по ускорению реализации соглашений, подписанных в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Королевство Саудовская Аравия в августе 2022 года.
Был рассмотрен ход реализации договорённостей на высшем уровне, включая инвестиционное соглашение по развитию Кунградской ветряной электростанции мощностью 1,5 ГВт в Республике Каракалпакстан и проект по производству «зеленого водорода» в Узбекистане. Вместе с тем, отмечалось, что совместно с компанией ACWA Power успешно реализуются 5 проектов общей стоимостью более 4,2 млрд долларов. Речь об электростанциях, суммарной мощностью 4,1 ГВт электроэнергии в Бухарской, Сырдарьинской областях и Республике Каракалпакстан.
“Мы готовы оказать всестороннее содействие и принять конкретные практические меры в целях своевременной и эффективной имплементации как действующих, так и разрабатываемых с саудовскими компаниями совместных проектов», - отметил Лазиз Кудратов.
В этом контексте состоялся конструктивный обмен мнениями и предложениями по ускорению реализации совместных проектов в сфере альтернативной энергетики, банковском секторе, химической, фармацевтической промышленности, телекоммуникационной отрасли, здравоохранении, сельском хозяйстве и розничной торговле с такими крупными саудовскими компаниями, как Sabiс, Saudi Telecom, Dr Sulaiman Al-Habib Medical Group, Jamjoom Pharma, Al Rajhi International и Ajlan & Bros Holding Group, Al Hokair Group, а также Saudi National Bank. В отдельном порядке рассмотрены возможности привлечения саудовских инвестиций в реализацию крупных региональных транспортно-логистических, энергетических и инфраструктурных проектов. Саудовская сторона заверила узбекских коллег в готовности оказать всестороннюю поддержку в обеспечении успешного претворения в жизнь обсужденных инициатив.
По итогам переговоров стороны условились продолжить совместную деятельность по продвижению достигнутых договоренностей в рамках стратегического сотрудничества между Узбекистаном и Саудовской Аравией.