O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlik ko‘lamini kengaytirmoqda
Joriy yilning 5-dekabr kuni Toshkent shahrida “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” hamkorlik qoʻmitasining 19-yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Tadbirga Oʻzbekiston tomonidan – investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining oʻrinbosari Badriddin Abidov, Yevropa Ittifoqi tomonidan – oʻrinbosari Yevropa tashqi faoliyat xizmati Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari boʻyicha direktori oʻrinbosari Lyuk Devin hamraislik qildi.
Uchrashuvni ochar ekan, Badriddin Abidov Yevropa tomoniga O‘zbekistondagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirib, barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, sud-huquq tizimini mustahkamlash tizimi, ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya tizimlarini o‘zgartirish, ekologik muammolarga qarshi kurashishga qaratilgan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida mamlakatimizni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini aytib o‘tdi.
Strategiyaning asosiy yo‘nalishlari, xususan, 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga va aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadlarni 4 ming dollarga yetkazish, shuningdek, 110 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, yalpi ichki mahsulotda sanoat va texnologik mahsulotlar ulushini 25 foizdan 32 foizga oshirish, portfel investitsiyalari yiliga 3-5% o‘sishini ta’minlash va boshqa vazifalar alohida qayd etildi. Yevropa tomoni mamlakatimizga o‘z maqsadlariga erishishda har tomonlama yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha hamkorlikning bugungi holati va uni yanada kengaytirish istiqbollarini, shuningdek, 2024-yilga mo‘ljallangan siyosiy sheriklik holatini ko‘rib chiqdilar. O‘zbekistonda amaldagi qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha tizimli asosda tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Moliyaviy-texnik, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi. Asosiy e’tibor Yevropa Ittifoqining Umumiy imtiyozlar tizimi (GSP+) afzalliklaridan foydalangan holda savdo tartib-qoidalarini liberallashtirish va soddalashtirish chora-tadbirlariga qaratildi.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining o‘sish dinamikasi yuqori baholandi. 2023-yilning 10 oyida ikki tomonlama savdo hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 36 foizga oshib, 4,8 milliard dollarni tashkil etdi. Bu boradagi ishlarni tizimli davom ettirish zarurligiga o‘zaro ishonch bildirildi. O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga mahsulot eksporti hajmining o‘sishi alohida ta’kidlandi, 2021-yildan buyon bu ko‘rsatkich 1,5 barobarga oshib, 2022-yil oxirida 794,6 million dollarni tashkil etdi.
Energetika sohasidagi sheriklik masalalari alohida muhokama qilindi. 2030-yilga borib O‘zbekiston iqtisodiyotining energiya sig‘imini 1,5 barobarga kamaytirish va energiya samaradorligini 20 foizga oshirish asosiy maqsad qilib qo‘yilgan. Bu yo‘nalishda davlat-xususiy sheriklik asosida umumiy quvvati 11,5 GVt bo‘lgan yirik quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha 28 ta shartnoma tuzildi. Umumiy quvvati 12,8 GVt boʻlgan yana 16 ta loyiha bo‘yicha loyihalash ishlari va muzokaralar olib borilmoqda. Yevropa tomoni “yashil energiya” loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun zarur maslahat yordamini ko‘rsatadi.
Yuk tashish va logistika sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalasi muhokama qilinar ekan, Yevropa tomoni Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishini rivojlantirish orqali O‘zbekistonning transport yo‘laklarini diversifikatsiya qilishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Tadbir yakunlari boʻyicha tomonlar savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi hamkorlik boʻyicha tegishli hujjatlarni shakllantirish orqali Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlik uchun qulay muhitni yanada rivojlantirishga sodiqligini bildirdilar.

Узбекистан наращивает масштабы партнёрства с Евросоюзом
5 декабря этого года в г.Ташкенте состоялось 19-е заседание Комитета сотрудничества «Узбекистан – ЕС», в котором председателями выступили: с узбекской стороны - заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Бадриддин Абидов, а со стороны ЕС - заместитель директора Европейской службы внешнеэкономических действий по Восточной Европе и Центральной Азии Люк Девин.
Открывая заседание, Бадриддин Абидов поблагодарил европейскую сторону за оказываемую поддержку реформам Узбекистана, и озвучил ключевые направления развития страны в рамках Стратегии «Узбекистан - 2030», направленной на обеспечение устойчивого экономического роста, укрепление судебной системы, преобразование систем образования, здравоохранения и социальной защиты, борьбу с экологическими вызовами.
Отмечены ключевые ориентиры Стратегии, в частности, доведение объемов ВВП до 160 млрд долларов к 2030 году и дохода на душу населения до 4 тыс. долларов, а также привлечение 110 млрд долларов прямых иностранных инвестиций, увеличение доли промышленно-технологической продукции с 25% до 32% в ВВП, обеспечение роста портфельных инвестиций на 3-5% ежегодно и другие задачи. Европейской стороной была выражена готовность оказать стране всевозможное содействие по достижению поставленных целей.
Были затронуты вопросы текущего состояния и перспективы расширения дальнейшего взаимодействия в сферах улучшения правоприменительной практики, защиты прав и свобод человека, а также повестка политического партнёрства на 2024 год. В Узбекистане на системной основе принимаются соответствующие меры по совершенствованию действующего законодательства.
Состоялся обмен мнениями о дальнейшем развитии финансово-технического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Основной акцент сделан на мерах по либерализации и упрощению процедур торговли с применением льгот Всеобщей системы преференций (GSP+) Европейского союза.
В данном контексте высоко оценена динамика роста объёмов товарооборота между Узбекистаном и ЕС. Только за 10 месяцев 2023 года объём взаимной торговли вырос на 36% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составил 4,8 млрд долларов. Выражена взаимная убеждённость в необходимости продолжения системной работы в этом направлении. Особо отмечен рост показателей экспорта продукции из Узбекистана в страны ЕС, так с 2021 года показатель вырос в 1,5 раза – до 794,6 млн долларов на конец 2022г.
Состоялось отдельное обсуждение партнёрства в сфере энергетики, главная цель которого – достичь снижения энергоемкости экономики Узбекистана в 1,5 раза и увеличить ее энергоэффективность на 20 процентов к 2030 году. В этой области на основе государственно-частного партнерства заключено 28 соглашений о строительстве крупномасштабных солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 11,5 ГВт. Еще 16 проектов на 12,8 ГВт находятся на этапе проектирования и переговоров. Европейской стороной будет оказана необходимая консультационная поддержка процессам разработки и реализации проектов «зеленой энергетики».
При обсуждении вопроса дальнейшего развития сотрудничества в сфере грузоперевозок и логистики, европейская сторона выразила готовность поддержать усилия Узбекистана по диверсификации транспортных коридоров и, в частности, посредством развития Транскаспийского международного транспортного маршрута.
По итогам мероприятия сторонами подтверждена взаимная приверженность дальнейшему развитию благоприятной среды взаимодействия между Узбекистаном и ЕС, в том числе посредством формирования соответствующих документов по сотрудничеству в торгово-экономической и инвестиционной сферах.