O‘zbekiston – Pokiston: hamkorlikning yangi tashabbus va yo‘nalishlari
24-fevral kuni Pokiston Islom Respublikasi delegatsiyasining tashrifi davomida Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning Pokiston Moliya vaziri Ishoq Dor bilan tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida transport va logistika, o‘zaro tovar aylanmasi, sarmoyaviy va sanoat kooperatsiyasi, bank ishi kabi ustuvor yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
2022-yilda 240 million dollarga yetgan O‘zbekiston-Pokiston o‘zaro savdo hajmini yanada oshirish bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi. Tomonlar ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni amalda joriy etish va transport yo‘laklarini diversifikatsiya qilishni jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar qabul qilinishini qo‘llab-quvvatladilar.
Uchrashuvda transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasining hayotga tatbiq etilishini tezlashtirish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi. Bundan tashqari, kelishilgan chora-tadbirlar qatorida multimodal yuk tashish hajmini oshirish, mahsulotlarni uchinchi davlatlar bozorlariga birgalikda eksport qilish maqsadida har ikki davlat hududlarida terminallar yaratish masalalari ham o‘rin oldi.
Shuningdek, banklararo aloqalarni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Markaziy banklar o‘rtasida SWAP operatsiyalari mexanizmini joriy etish, ikki mamlakat moliya institutlari o‘rtasida vakillik bank munosabatlarini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rishga kelishildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro munosabatlarning barcha muhokama qilingan yo‘nalishlari yuzasidan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirishga qat’iy sodiq ekanliklarini tasdiqladilar.

Uzbekistan – Pakistan: new initiatives and areas of cooperation
On February 24, as part of the visit of the delegation of the Islamic Republic of Pakistan, a meeting was held between Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov and Minister of Finance of the Islamic Republic of Pakistan Ishaq Dar in Tashkent in a narrow format.
During the talks, prospects for the development of bilateral cooperation in such priority areas as transport and logistics, the growth of mutual trade, investment and industrial cooperation and banking were discussed.
Further measures to increase the volume of Uzbek-Pakistani trade turnover, which reached $240 million in 2022, were considered. The parties mutually supported the adoption of concrete measures to accelerate the practical implementation of the Agreement on Preferential Trade and Diversification of Transport Corridors in order to create prerequisites for increasing the volume of mutual trade.
At the meeting, an agreement was reached to accelerate the progress of the trans-Afghan railway construction project. Among other agreed measures are an increase in the volume of multimodal cargo transportation, creation of terminals on the territories of both states for further joint export of products to the markets of third countries.
The possibilities of expanding interbank partnership were also discussed. An agreement was reached to take measures to implement the mechanism of SWAP operations between central banks, the development of correspondent banking relations between the financial institutions of the two countries.
Following the meeting, the parties expressed firm mutual commitment to further deepening and expanding cooperation in all areas of bilateral partnership discussed.