O‘zbekiston qayta tiklanuvchi energiya manbalariga sarmoya kiritishni kengaytiradi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Energetika vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklari Investitsiyalar vazirligi o‘rtasida iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, qayta tiklanadigan energiyani ishlab chiqarish, uzatish va tarqatish hamda boshqa sohalarda investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Marosimda O‘zbekiston tomonidan investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov, BAA tomonidan esa ushbu mamlakat investitsiya vaziri Muhammad al-Suvaydiy ishtirok etdi.
Imzolangan hujjat ikki mamlakatning davlat organlari va xususiy sektor korxonalari oʻrtasida investitsiyalar jalb qilish, qoʻshma tadqiqot dasturlarni amalga oshirish, texnik bilim, koʻnikma va tajriba almashish uchun mustahkam zamin yaratib beradi. Bitimda nazarda tutilgan hamkorlik shakllari shamol, quyosh, gidroelektr stansiyalarini ishlab chiqarish, energiya saqlash inshootlarini qurish bo‘yicha loyihalar va investitsiya imkoniyatlarini aniqlash, baholashni va natijalar bilan almashishni o‘z ichiga oladi.
Hujjatning samarali ijrosini ta’minlashga qaratilgan kelgusidagi tadbirlarning qo‘shma rejasi ishlab chiqiladi. Unda ijro mexanizmlari va mas’ul tuzilmalar aks ettiriladi.

Узбекистан расширит инвестиции в сферу возобновляемой энергетики
Министерство инвестиций, промышленности и торговли, Министерство энергетики Республики Узбекистан и Министерство инвестиций ОАЭ подписали Меморандум о взаимопонимании (МоВ), направленный на развитие инвестиционного сотрудничества в приоритетных секторах экономики, включая производство, передачу и распределение возобновляемой энергии.
В церемонии приняли участие с узбекской стороны – министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов и  министр энергетики Журабек Мирзамахмудов, с эмиратской стороны – министр инвестиций ОАЭ Мухаммад аль-Сувейди.
Благодаря подписанному документу создаётся прочная основа для привлечения инвестиций, реализации совместных исследовательских программ, обмена техническими знаниями, навыками и опытом между государственными учреждениями, регулирующими органами и предприятиями частного сектора обеих государств. Формы сотрудничества, предусмотренные соглашением, включают в себя выявление, обмен и оценку проектов и инвестиционных возможностей по производству ветряных, солнечных, гидроэлектростанций, строительства объектов хранения выработанной энергии.
Для обеспечения эффективного исполнения документа будет разработан совместный план дальнейших мероприятий, включающий конкретные механизмы и ответственные структуры за его своевременную реализацию.