O‘zbekiston janubi-sharqiy yo‘nalishda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirmoqda
Joriy yilning 19-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev raisligida videokonferensiya shaklida Xitoy bilan savdo-iqtisodiy hamkorlik, Ishchi guruhning Pokiston va Singapurga boʻlajak tashriflarining hamda Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning joriy yil 21-22-dekabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifining tashkiliy va mazmun jihatidan yuqori darajada o‘tkazish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, O‘zbekistonning ushbu mamlakatlardagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vazirining o‘rinbosari Xu Chunxuaning joriy yil dekabr oyida amalga oshirgan tashrifi yakunlari bo‘yicha tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi” bajarilishi muhokama qilindi. Hujjatda Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, xususan, oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazish, 500 million dollar miqdorida grant mablagʻlari va toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar jalb etish, transport-logistika aloqalarini rivojlantirish, hududlararo hamkorlik masalalari oʻrin olgan. Shuningdek, “Yo‘l xaritasi” muqobil energetika, tog‘-kon sanoatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni birgalikda amalga oshirish, O‘zbekiston-Xitoy agroinnovatsion parkini tashkil etish va qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etish, Xitoy tajribasi asosida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ko‘rishni va boshqa vazifalarni nazarda tutadi. “Yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash yuzasidan mas’ul rahbarlarga maqsadli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Ishchi guruhning Pokiston Islom Respublikasiga bo‘lajak tashrifi kun tartibining istiqbolli yo‘nalishlari ham tahlil qilindi. Xususan, Pokiston tomoni bilan dengiz portlaridan birgalikda foydalanish, ikki davlat oʻrtasidagi reyslar sonini koʻpaytirish, yuk tashuvchilar uchun viza rejimi va bojxona tartib-qoidalarini yengillashtirish, meva va sabzavotlarni qayta ishlash va eksport qilish boʻyicha qoʻshma korxonalar yaratish, Toshkent va Islomobod shaharlarida sanoat mahsulotlarining o‘zaro yarmarkalarini tashkil etish masalalari boʻyicha hamkorlikni faollashtirish vazifalari topshirildi.
Mutasaddi rahbarlarga elektrotexnika, kimyo, farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekiston-Pokiston qo‘shma sanoat kooperatsiyasi loyihalarini, to‘qimachilik, turizm, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa sohalarda hududlararo hamkorlik doirasidagi qator loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ishchi guruhning Singapurga tashrifiga tayyorgarlik koʻrish doirasida hamkorlik yoʻnalishlarini kengaytirish va qishloq xoʻjaligi, energetika, mashinasozlik, kimyo va toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish, transport va logistika, axborot texnologiyalari, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari oʻrganildi.
Xususan, Toshkent viloyatida zamonaviy logistika markazi, Andijon viloyatida quruq port (logistika markazini) barpo etish, mamlakatimiz aeroportlarini modernizatsiya qilish loyihasini birgalikda amalga oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Xuddi shunday tarzda tibbiyot xodimlarining tajriba almashishi va malakasini oshirish, farmatsevtika mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berish, ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari alohida o‘rganildi. Tegishli rahbarlarga ikki davlatning yetakchi kompaniyalari vakillari ishtirokida O‘zbekiston-Singapur qo‘shma investitsiya kompaniyasi, Milliy investitsiya jamg‘armasi, Ishbilarmonlar kengashi va Tadbirkorlar uyushmasini tashkil etish bo‘yicha ishlarni faollashtirish topshirildi.
Shuningdek, uchrashuv chog‘ida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart To‘qayevning joriy yil 21-22 dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasiga bo‘lajak davlat tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha mas’ul rahbarlarga Ishchi guruhning barcha reja va vazifalarini sifatli va o‘z vaqtida bajarish hamda oliy darajadagi tashrifning iqtisodiy kun tartibini kengaytirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Узбекистан расширяет торгово-экономические связи в юго-восточном направлении
19 декабря текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в формате видеоконференции состоялось совещание, посвящённое обсуждению торгово-экономического сотрудничества с КНР, организационных и содержательных аспектов предстоящих визитов Рабочей группы в Пакистан и Сингапур, а также государственного визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан 21-22 декабря текущего года.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, дипломатических миссий Узбекистана в указанных странах.
Был обсужден ход реализации «Дорожной карты», утверждённой по итогам визита заместителя Премьер-министра Государственного совета Китайской Народной Республики Ху Чуньхуа в декабре этого года. Документ включает в себя меры по развитию торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и КНР, в частности, увеличению объёмов взаимной торговли до 10 млрд долларов, привлечению грантового финансирования в объёме 500 млн долларов и прямых иностранных инвестиций, развитию транспортно-логистической взаимосвязанности и межрегионального сотрудничества. «Дорожная карта» также подразумевает совместную реализацию проектов в сфере развития альтернативной энергетики, добычи полезных ископаемых, создание узбекско-китайского агро-инновационного парка и реализацию совместных проектов в сфере сельского хозяйства, принятие мер по сокращению бедности на основе китайского опыта и другие задачи. Ответственным руководителям были даны адресные поручения по обеспечению своевременного и качественного исполнения задач, указанных в «Дорожной карте».
В ходе совещания также проанализированы перспективные направления повестки дня предстоящего визита Рабочей группы в Исламскую Республику Пакистан. В частности, поручено активизировать взаимодействие с пакистанской стороной по вопросам совместного использования морских портов, увеличения количества авиарейсов между двумя странами, облегчения визового режима и таможенных процедур для грузоперевозчиков, создания совместных предприятий по переработке и экспорту плодоовощной продукции, организации на взаимной основе ярмарок промышленной продукции в Ташкенте и Исламабаде.
Ответственным руководителям поставлены задачи по ускорению реализации совместных узбекско-пакистанских проектов промышленной кооперации в сфере производства электротехнической, химической, фармацевтической продукции, ряда проектов в рамках межрегионального взаимодействия в текстильной, туристической отраслях, производстве строительных материалов.
В рамках подготовки визита Рабочей группы в Сингапур изучены возможности по расширению направлений сотрудничества и реализации совместных проектов в сельском хозяйстве, энергетике, машиностроении, производстве химической и текстильной продукции, транспорте и логистике, IT, культурно-гуманитарной сфере и  других направлениях.
В частности, даны поручения по проработке совместной реализации проекта по строительству современного логистического центра в Ташкентской области, сухого порта (логистического хаба) в Андижанской области, модернизации аэропортов страны. В аналогичном ключе рассмотрены перспективы реализации проектов по обмену опытом и повышению квалификации медицинских работников, взаимным поставкам фармацевтической продукции и налаживанию сотрудничества между ВУЗами двух стран.
В отдельном порядке изучены возможности по развитию инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром. Соответствующим руководителям даны поручения активизировать работу по созданию узбекско-сингапурской Совместной инвестиционной компании, Национального инвестиционного фонда, Делового совета и Ассоциации предпринимателей с участием представителей ведущих компаний двух стран.
Также в ходе совещания были обсуждены вопросы подготовки к предстоящему государственному визиту Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан 21-22 декабря текущего года.
По итогам совещания ответственным руководителям даны поручения по качественной и своевременной реализации всех намеченных планов Рабочих групп и задач в части расширения экономической повестки визита на высшем уровне.