O'zbekiston ESCATO bilan hamkorlikni rivojlantirmoqda
Bangkokda videokonferentsiya tarzida Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCATO)ning Transport bo'yicha qo'mitasining yalpi majlisi o'z ishini boshladi. Unda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi vakillari ham ishtirok etdi.
Yalpi majlis davomida ESCATOga 53 a'zo va 9 assotsiativ a'zo davlat delegatsiyalari mintaqaviy transport tizimlarini rivojlantirish va Osiyo-Tinch okeani mintaqasida transportning barqaror rivojlanishi to'g'risidagi Vazirlar deklaratsiyasini amalga oshirish uchun strategik ahamiyatga ega bo'lgan masalalarni ko'rib chiqdilar.
2022-2026 yillarga mo'ljallangan ESKATO mintaqaviy dasturi doirasida "Xitoy – Qirg'iziston – O'zbekiston", "Mozori-Sharif – Kobul – Peshavor", "O'zbekiston – Turkmaniston – Eron – Hindiston" xalqaro transport yo'laklarini rivojlantirish loyihalari, shuningdek, O'zbekistonda xalqaro yuk tashish xavfsizligini oshirish bo'yicha boshlab yuborilgan loyihalar ko'rib chiqildi.
Ma'lumot uchun: Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi Tailandning Bangkok shahrida joylashgan BMT Iqtisodiy va ijtimoiy Kengashining beshta mintaqaviy komissiyalaridan biridir. U 1947 yilda Kengashga a'zo davlatlarning iqtisodiy hamkorligini rag'batlantirish uchun tashkil etilgan.

Узбекистан развивает сотрудничество с ЭСКАТО
В Бангкоке в формате видеоконференции открылась пленарная сессия Комитета по транспорту Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО). В ее работе приняли участие представители Министерства инвестиций и внешней торговли.
В ходе пленарной сессии делегации 53 стран-членов и 9 ассоциативных членов ЭСКАТО рассмотрели вопросы, имеющие стратегическое значение для развития регионального транспорта и реализации Министерской декларации об устойчивом развитии транспорта в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
В рамках Региональной программы ЭСКАТО на 2022-2026 годы были также рассмотрены проекты по развитию международных транспортных коридоров «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», «Узбекистан – Туркменистан – Иран – Индия», а также начатые в Узбекистане проекты по вопросам повышения безопасности международных грузовых перевозок.
Для справки: Экономическая и социальная комиссия для Азии и Тихого океана – одна из пяти региональных комиссий Экономического и Социального Совета ООН, расположенная в Бангкоке, Таиланд. Она была организована в 1947 году для стимулирования экономического сотрудничества стран-участниц.