O‘zbekiston - Turkiya: o‘zaro savdoni rivojlantirish yo‘lida
Joriy yilning 11-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Xurram Teshabayevning Turkiya Savdo vazirligi va Turk standartlari instituti vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro savdo hajmini oshirish bo‘yicha navbatdagi kompleks chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Muloqot chogʻida ikki davlat rahbarlari oʻrtasidagi ishonchli munosabatlar va doimiy muloqot tufayli soʻnggi yillarda koʻp qirrali Oʻzbekiston-Turkiya strategik hamkorligi rivojlanishining ijobiy dinamikasi kuzatilganligi taʼkidlandi.
O‘zaro savdoni rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi so‘nggi 5 yil ichida bir yarim barobar oshib, 2018-yildagi 2,1 milliard dollardan 2022-yilda 3,2 milliard dollarga yetdi. Tovarlar tarkibini diversifikatsiya qilish choralari ko‘rilmoqda.
Shuningdek, savdodagi texnik to‘siqlarni bartaraf etish, texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish va muvofiqlikni baholash sohasida ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish doirasidagi hamkorlikning hozirgi holati va kelgusidagi istiqbollari muhokama qilindi.
Sifat infratuzilmasini rivojlantirish maqsadida Turk standartlari instituti (TSE), Turkiya akkreditatsiya agentligi (TÜRKAK) va Turkiya milliy metrologiya instituti (TÜBİTAK UME) bilan hamkorlik muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Yuzlab mahalliy ishlab chiqaruvchilarga mahsulotlarni sinovdan o‘tkazish va sertifikatlashda amaliy yordam ko‘rsatayotgan “O‘zbekiston-Turkiya sinov markazi” qo‘shma korxonasining muvaffaqiyatli faoliyati ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha hamkorlikni davom ettirishga oʻzaro tayyorlik bildirildi va ikki davlat oʻrtasidagi savdo munosabatlarini rivojlantirish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish maqsadida faol hamkorlik qilish formati ishlab chiqildi.

Uzbekistan-Türkiye: A Course for the Development of Mutual Trade
On April 11 this year, Khurram Teshabaev, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a meeting with representatives of the Ministry of Trade of Türkiye and the Turkish Standards Institution to discuss further comprehensive measures to increase the volume of bilateral trade between the two countries.
During the talks, the positive dynamics of the multifaceted Uzbek-Turkish strategic cooperation observed during the past few years thanks to relations of trust and regular dialogue between the two leaders was underscored.
The sides exchanged views on issues pertinent to bolstering bilateral trade. The volume of bilateral trade between Uzbekistan and Türkiye over the past five years has increased by half, from 2.1 BN USD in 2018 to 3.2 BN USD in 2022. Measures are being taken to diversify the structure of trade turnover.
There was also a discussion of the current state of and the prospects for further cooperation in eliminating technical barriers to trade, technical regulation, standardization and further expansion of multifaceted and mutually beneficial relations in the field of conformity assessment.
Cooperation with Turkish Standards Institution (TSE), Turkish Accreditation Agency (TÜRKAK) and Turkish National Metrology Institute (TÜBİTAK UME) is successfully developing quality infrastructure. The sides noted the successful activity of Uzbek-Turkish Testing Center which renders practical assistance in testing and certification of products to hundreds of local producers.
Mutual readiness to continue cooperation and elaborate a format of active interaction to create favorable conditions for development of trade relations between two countries was expressed at the end of the meeting.