Aprel oyida Toshkentda O‘zbekiston-Fransiya biznes-forumi bo‘lib o‘tadi
Shu yilning 14-mart kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Aureliya Bushez bilan uchrashdi.
Muzokaralar chogʻida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning 2022-yil noyabr oyida Fransiyaga tashrifi chogʻida erishilgan umumiy qiymati 6 milliard yevrodan ortiq savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va moliyaviy hamkorlik doirasidagi ustuvor loyihalarini amalga oshirish boʻyicha ikki tomonlama kelishuvlar bajarilishining bugungi holati koʻrib chiqildi.
Shuningdek, MEDEF International Fransiya tadbirkorlar harakati tarkibiga kiruvchi kompaniyalar vakillaridan iborat Fransiya Respublikasi savdo bo‘yicha delegat vaziri Oliver Besht boshchiligidagi delegatsiyaning aprel oyida O‘zbekistonga kutilayotgan tashrifi kun tartibi ham muhokama qilindi. Tashrif dasturiga ko‘ra, ikki mamlakat o‘rtasidagi Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 9-yig‘ilishi va ishbilarmon doiralarining vakillari ishtirokidagi biznes-forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi aniq investitsiyaviy va savdo bitimlarini nazarda tutgan holda rejalashtirilgan tadbirlarni amaliy mazmun bilan boyitish yuzasidan birgalikda ish olib borishga kelishib oldilar.

В апреле в Ташкенте пройдет Узбекско-Французский бизнес-форум
14 марта текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Французской Республики в Узбекистане Орелией Бушез.
В ходе переговоров рассмотрено текущее состояние двусторонних договорённостей по реализации приоритетных проектов торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества на сумму более 6 млрд евро, достигнутых в рамках визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию в ноябре 2022 года.
Также была обсуждена повестка предстоящего в апреле визита в Узбекистан делегации во главе с министром-делегатом по торговле Французской Республики Оливером Бештом, состоящей из представителей компаний, входящих в состав Движения предпринимателей Франции MEDEF International. По программе визита запланировано проведение 9-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и бизнес-форум с участием солидного числа представителей деловых кругов двух страх.
По итогам встречи стороны договорились приложить усилия для насыщения запланированных мероприятий практическим содержанием, имея ввиду конкретные инвестиционные и торговые соглашения между Узбекистаном и Францией.