Toshkent shahrida UzCharmExpo-2022 13-Xalqaro ko'rgazma - yarmarka o'z faoliyatini boshladi
Joriy yilning 12-oktabr kuni "O'zekspomarkaz" milliy ko'rgazma markazida O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ko'magida "O'zcharmsanoat" uyushmasi tomonidan tashkil etilgan UzCharmExpo-2022 poyabzal va charm-galanteriyasi, mo'yna, jun va mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko'rgazmasining ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
O'z qutlov so'zida investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o'rinbosari Badriddin Abidov sanoat korxonalari tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning yuqori sifatini, shuningdek, mamlakatda investorlarning qulay ish yuritishlari, ishlab chiqarish faoliyatini qo'llab-quvvatlash va mahsulotlarni OTOM, MDH, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va boshqa bozorlarga eksport qilish uchun yaratilgan sharoitlarni qayd etdi. Bu yilgi ko'rgazma ishtirokchilarining ko'pligini, tadbirlarga biznes dasturi, qiziqarli taqdimotlar hamda B2B va G2B muzokaralari, investitsiyalarni jalb qilish va eksport salohiyatini oshirish uchun yaratilgan shart-sharoitlarni ta'kidlab, qatnashchilarni faol ishtirok etishga va o'zaro manfaatli shartnomalar va bitimlar tuzishga chaqirdi.
Ma'lumot uchun: UzCharmExpo-2022 – bu O'rta Osiyodagi charm-poyabzal hamda mo'yna va jun sanoatining eng yirik ixtisoslashtirilgan ko'rgazmasi. Bu yil o'z stendlari bilan unda 450 dan ortiq mahalliy va 20 ga yaqin xorijiy kompaniyalar ishtirok etmoqda. Ko'rgazmaga tashrif buyuruvchilar sifatida Buyuk Britaniya, Italiya, Germaniya, Hindiston, Turkiya, Ispaniya, Vengriya, Latviya, Rossiya, Belorusiya, Polsha va boshqa mamlakatlarning 1500 ga yaqin mahalliy va xorijiy kompaniyalari vakillari ro'yxatdan o'tgan. Faxriy mehmonlar orasida Xalqaro charmchilar Kengashi, Xalqaro mo'yna federatsiyasi, bir qator davlatlarning milliy uyushmalari, charm, poyabzal va mo'ynali mahsulotlar ishlab chiqaruvchilari kengashlari va uyushmalari bor.
Ko'rgazma doirasida eksportni hajmlarini oshirish, xalqaro sifat sertifikatlarini joriy etish va kadrlar tayyorlash sohalarida turli mamlakatlar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo'yicha mustahkam hujjatlar to'plami imzolanishi kutilmoqda.

В Ташкенте начала свою работу 13-я Международная выставка - ярмарка UzCharmExpo-2022
12 октября текущего года в Национальном выставочном центре «Узэкспоцентр» (НВК) состоялась церемония открытия 13-й Международной выставки - ярмарки кожи, обуви, галантереи, меха, шерсти и локализованной продукции UzCharmExpo-2022, организованной Ассоциацией «Узчармсаноат» при поддержке Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Выступая с приветственным словом, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов отметил высокое качество производимой предприятиями отрасли продукции, а также созданные в стране условия для комфортной работы инвесторов, производственной деятельности и экспорта продукции на рынки АТР, СНГ, ЕС, Великобритании и других. Подчеркнув большое количество участников выставки этого года, насыщенную деловую программу, интересные презентации и созданные условия для B2B и G2B переговоров, привлечения инвестиций и увеличения экспортного потенциала, он призвал участников к активному участию и заключению взаимовыгодных контрактов и соглашений.
Для справки: UzCharmExpo-2022 – это крупнейшая в Центральной Азии специализированная выставка кожевенно-обувной и пушно-меховой индустрии. В этом году со своими стендами принимают участие свыше 450 отечественных и порядка 20 зарубежных компаний. В качестве посетителей выставки уже прошли регистрацию представители около 1500 отечественных и зарубежных компаний из Великобритании, Италии, Германии, Индии, Турции, Испании, Венгрии, Латвии, России, Беларуси, Польши и других стран. Среди почетных гостей – Международный Совет кожевенников, Международная федерация меха, национальные ассоциации, советы и союзы кожевенников, обувщиков и пушнины целого ряда государств.
В рамках выставки ожидается подписание солидного пакета документов по укреплению сотрудничества с различными странами в сферах наращивания экспорта, внедрения международных сертификатов качества и подготовки кадров.