Toshkentda O‘zbekiston-Ozarbayjon Hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-fevral kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Ozarbayjon hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi tomonidan investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov, tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov, Ozarbayjon Respublikasi tomonidan iqtisodiyot vaziri Mikayil Jabborov delegatsiyalarga rahbarlik qildi. Forumda, shuningdek, ikki mamlakat vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, Savdo-sanoat palatalari rahbarlari, mahalliy hokimliklar rahbarlari va ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z chiqishlarida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, talabga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish va istiqbolli bozorlarga olib chiqish maqsadida sanoat kooperatsiyasini kengaytirishda katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar hamda O‘zbekiston va Ozarbayjon ishbilarmon doiralari vakillarini faol va muvaffaqiyatli hamkorlikka chaqirdilar. Shu bilan birga, ikki davlat tegishli vazirliklarining qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda har qanday zarur yordamni ko‘rsatishga tayyorligi ta’kidlandi.
Savdo aloqalarini kengaytirish va oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish maqsadida yaqin kelajakda ikki mamlakat bozorlariga talabga ega mahsulotlarni oʻzaro yetkazib berishni koʻpaytirish, muntazam savdo va biznes missiyalarini oʻtkazish, tadbirkorlar oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni oʻrnatish uchun platformalar yaratish rejalashtirilgani maʼlum qilindi.
So‘zga chiqqanlar hududlararo hamkorlik doirasida yangi loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirilishi rejalashtirilgan qo‘shma loyiha va tashabbuslarni hayotga tatbiq etish muhimligini ta’kidladilar. Yig‘ilish davomida Buxoro va Lankaron, Xiva va Shusha, Qoʻqon va Sheki, Samarqand va Ganja shaharlari oʻrtasida qardoshlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish yuzasidan qator muhim hujjatlar, Toshkent va Boku oʻrtasidagi hamkorlik boʻyicha “Yoʻl xaritasi” imzolandi.
Forum doirasidagi loyihalarni muvaffaqiyatli va oʻz vaqtida moliyalashtirish maqsadida ustav kapitali 500 million dollar boʻlgan qoʻshma Investitsiya jamgʻarmasini tashkil etish toʻgʻrisida kelishuv imzolandi.
Forumda ikki mamlakat hududlari rahbarlari ham so‘zga chiqdi. Ular hudud va tarmoqlarning sanoat va investitsiyaviy salohiyatining taqdimotlarini o‘tkazdilar. Har ikki davlat iqtisodiyotlarining bir-birini to‘ldirishi tamoyiliga asoslanib, avtomobilsozlik, paxta va toʻqimachilik sanoati, ipakchilik, qurilish materiallari va zargarlik buyumlari ishlab chiqarish, neft-kimyo, energetika, qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sanoati kabi sohalarda sanoat kooperatsiyasini yanada chuqurlashtirish boʻyicha ishlarni faollashtirish niyatlari bildirildi.
Tadbir doirasida ishtirokchilarning B2G va B2B formatidagi uchrashuvlari hamda O‘zbekiston-Ozarbayjon ishbilarmonlar kengashining 3-yig‘ilishi tashkil etildi.

В Ташкенте прошёл узбекско-азербайджанский Межрегиональный форум
24 февраля текущего года в г.Ташкенте состоялся Узбекско-Азербайджанский межрегиональный форум. На мероприятии делегации возглавили: с узбекской стороны – министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, исполняющий обязанности министра иностранных дел Бахтиёр Саидов, а с азербайджанской – министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров. Также в Форуме приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, торгово-промышленных палат, руководители местных администраций и представители бизнес-сообществ регионов двух стран.
В ходе выступлений главы делегаций отметили значительный потенциал углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, расширения промышленной кооперации для выпуска востребованной продукции и освоения перспективных рынков и призвали представителей узбекских и азербайджанских деловых кругов к активному и успешному взаимодействию, одновременно подчеркнув готовность профильных министерств двух стран предоставить любую необходимую помощь в реализации совместных проектов.
Было озвучено, что в целях расширения торговых связей и доведения объёмов взаимной торговли до 1 млрд долларов в ближайшее время планируется наращивание взаимных поставок востребованной продукции на рынки обеих стран, проведение регулярных торговых и бизнес-миссий, формирование площадок для установления прямых контактов между предпринимателями.
Спикеры подчеркнули важность разработки новых и реализации намеченных совместных проектов и инициатив в спектре межрегионального сотрудничества. В ходе заседания подписан ряд важных документов об установлении побратимских связей между городами Бухара и Ленкорань, Хива и Шуша, Коканд и Шеки, Самарканд и Гянджа, «Дорожная карта» по сотрудничеству между Ташкентом и Баку.
В целях успешного и своевременного финансирования проектов в рамках Форума подписано соглашение о создании совместного инвестиционного фонда с уставным капиталом в размере 500 млн долларов.
В ходе форума выступили также главы регионов двух стран. Представлен промышленный и инвестиционный потенциал территорий и отраслей. Выражены намерения активизировать работу по дальнейшему углублению промышленной кооперации в таких направлениях как автомобилестроение, хлопково-текстильная отрасль, шелководство, производство стройматериалов и ювелирных изделий, нефтехимия, энергетика, сельское хозяйство и пищевая промышленность на основе взаимодополняемости экономик обоих государств.
На полях мероприятия организованы адресные встречи участников в формате «B2G» и «B2B», а также состоялось 3-е заседание Узбекско-Азербайджанского делового совета.
По итогам форума всего были подписаны 11 торгово-экономических документов в приоритетных отраслях регионального развития обеих стран.