Toshkentda O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Fransiya Tashqi savdo, iqtisodiy jozibadorlik va chet eldagi fuqarolar ishlari bo‘yicha delegat vaziri Oliver Besht raisligida Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining 9-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari rahbarlari, ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etdi.
Yig‘ilishda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, sanoat va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlararo muloqot doirasida tovar ayirboshlash hajmi o‘sishining ijobiy tendentsiyasi qayd etildi. GSP+ benefitsiari maqomi tufayli 2022-yilda Fransiyaga yuborilgan eksport qariyb 3,5 baravarga o‘sdi, joriy yilda esa o‘zaro savdo hajmi 3 barobar ko‘paydi. Shu bilan birga, ikki tomonlama savdoni kengaytirish va diversifikatsiya qilish borasida mavjud resurslarni safarbar etish zarurligiga e’tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, savdo to‘siqlarini bartaraf etish, savdo uylarini ochish, o‘zaro ko‘rgazma va yarmarkalar tashkil etish, ikki tomonlama savdoni rivojlantirish bo‘yicha o‘rta muddatli dasturni tasdiqlash yuzasidan chora-tadbirlar ko‘rish taklif etildi.
Tadbirda ikki davlat iqtisodiyotining raqobatbardosh ustunliklari – O‘zbekistonning resurslari, MDH, Yevropa Ittifoqi, Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish imkoniyatlari, rivojlangan infratuzilmasi hamda fransuz hamkorlarining ilg‘or texnologiyalarini, tajribasi, innovatsion mahsulotlari va xizmatlarini sinxronlashtirish asosida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar energetika va suv xo‘jaligi sohasida amaldagi kelishuvlar va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdilar. “Total Eren”, “EDF”, “Voltalia” va “Suez” kompaniyalarining O‘zbekistondagi faoliyatiga yuqori baho berildi hamda mamlakatimizning qator hududlarida “yashil energetika”ni rivojlantirish va suv ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha munosabatlarni kengaytirishga o‘zaro qiziqish bildirildi.
Yig‘ilish kun tartibi doirasida bank-moliya va turizm sohalarida ham sheriklikni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tadbir chogʻida delegatsiyalar rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Tomonlar diqqat markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Fransiyaga 2022-yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha qabul qilingan “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ijrosi bo‘ldi.
Yigʻilish yakunlari boʻyicha HK yigʻilishining yakuniy bayonnomasi, Chimyonda umummavsumiy turistik markazini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim, Qashqadaryo viloyati ichimlik suvi taʼminoti tizimini modernizatsiya qilish va Yakkabog‘ shahrida magistral suv quvurlari qurilishi boʻyicha Oʻzaro anglashuv memorandumi, To‘qimachilik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, “Chimyon turistik zonasini qurish” xalqaro umummavsumiy kurort loyihasi doirasida shartnoma imzolandi.

В Ташкенте прошло заседание узбекско-французской Межправкомиссии
5 мая этого года в г.Ташкенте под председательством министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова и министра-делегата по вопросам внешней торговли, экономической привлекательности и делам французских граждан за рубежом Оливье Бешта состоялось 9-е заседание Узбекско-Французской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. В нем также приняли участие руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений, представители деловых кругов двух стран.
В ходе заседания были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, промышленной и культурно-гуманитарной сферах.
В рамках межправительственного диалога была отмечена положительная динамика роста товарооборота. Благодаря статусу бенефициара GSP+ экспорт во Францию вырос почти в 3,5 раза в 2022 году, а в этом году объёмы взаимной торговли увеличились в три раза. При этом, акцентировано внимание на необходимости мобилизации имеющихся ресурсов для расширения и диверсификации взаимной торговли. В данном контексте предложено принять меры по устранению торговых барьеров, открытию торговых домов, организации взаимных выставок и ярмарок, утвердить среднесрочную программу развития двусторонней торговли.
На заседании рассмотрены перспективы углубления промышенной кооперации на основе синхронизации конкурентных преимуществ экономик двух государств – ресурсов, выхода на рынки СНГ, ЕС, Южной Азии, развитой инфраструктуры Узбекистана и передовых технологий, опыта, инновационных продуктов и услуг французских партнёров.
Отдельное внимание стороны уделили текущим договорённостям и перспективным направлениям сотрудничества в энергетическом секторе и водном хозяйстве. Дана высокая оценка деятельности компаний Total Eren, EDF, Voltalia и Suez в Узбекистане и выражена взаимная заинтересованность в наращивании взаимодействия в области развития «зелёной энергетики» и модернизации систем водоснабжения в ряде регионов нашей страны.
В рамках повестки заседания рассмотрены перспективы развития сотрудничества в банковско-финансовом и туристическом секторах.
На полях заседания главы делегаций провели встречу в узком составе. В центре внимания сторон – совместные меры по реализации «Дорожной карты», принятой по итогам официального визита президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию, состоявшегося в ноябре 2022 года.
По итогам заседания были подписаны итоговый Протокол заседания МПК, Соглашение о сотрудничестве по развитию всесезонного туристического центра в Чимгане, Меморандум о взаимопонимании по модернизации системы питьевого водоснабжения Кашкадарьинской области и строительству магистральных водопроводов в г. Яккабог, Соглашение о сотрудничестве в сфере развития текстильной отрасли, а также контракт в рамках реализации проекта Международного всесезонного курорта «Строительство Чимганской туристической зоны».