Toshkentda O‘zbekiston-Pokiston Hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
24-fevral kuni Xalqaro biznes markazida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Pokiston Islom Respublikasi moliya vaziri Ishoq Dor hamraisligida savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Pokiston Hukumatlararo komissiyasining 8-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda, shuningdek, ikki mamlakatning tegishli vazirliklari, idoralari va tarmoq birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Kun tartibi doirasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, sanoat, transport va logistika sohasidagi hamkorlik va turizm yo‘nalishidagi o‘zaro munosabatlarning keng ko‘lamli masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki davlat rahbarlarining sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston va Pokiston munosabatlari ijobiy va barqaror rivojlanish dinamikasi bilan ajralib turgani va bu ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish uchun shart-sharoitlar yaratayotgani ta’kidlandi.
Ikki mamlakat oʻrtasida investitsiyaviy va sanoat munosabatlari sohasida erishilgan salmoqli yutuqlar taʼkidlandi. O‘zbekistonda Pokiston kapitali ishtirokida tashkil etilgan korxonalar soni so‘nggi 5 yilda 6 barobarga oshib, 207 taga yetdi. Farmatsevtika, yengil sanoat, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalari hamkorlikni yanada kengaytirishning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida ta’riflandi. Tilga olingan sohalarning har birida investitsiya loyihalarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash va yuzaga kelayotgan masalalarni hal etish uchun kichik guruhlar tuziladi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, fan, texnologiya va turizm sohalarida hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
Muzokaralarda o‘zaro savdoga alohida e‘tibor qaratildi. Uning hajmi 2022 yilda 32 foizga oshib, 239,5 million dollarni tashkil qildi. Tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar tasdiqlandi. Shu o‘rinda, ikkala mamlakat hududlarida “Made in Uzbekistan” va “Made in Pakistan” sanoat mahsulotlari ko‘rgazmalarini o‘tkazish, qo‘shma chora-tadbirlar rejasini tasdiqlash, treyderlarni qo‘llab-quvvatlash va o‘zaro savdo hajmini oshirish bo‘yicha amaliy yechimlar vositalarini joriy etishga kelishib olindi.
Yig‘ilishda ikki mamlakat vazirlik va idoralari rahbarlari o‘z soha va yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli rejelarni belgilab oldilar. Bildirilgan takliflar har tomonlama ko‘rib chiqilib, ilgari surilgan tashabbuslarni hayotga tatbiq etish bo‘yicha hamkorlik formati belgilab olindi.
Muhokamalar tadbir davomida erishilgan asosiy kelishuvlarni aks ettiruvchi yig‘ilishning yakuniy bayonnomasini imzolash bilan yakunlandi.

В Ташкенте прошло заседание Узбекско-пакистанской Межправительственной комиссии
24 февраля в Международном бизнес-центре под сопредседательством министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова и министра финансов Исламской Республики Пакистан Исхака Дара состоялось 8-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Узбекистаном и Пакистаном. В его работе также приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств и отраслевых объединений двух стран.
В рамках повестки дня был рассмотрен широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного, промышленного, транспортно-логистического сотрудничества и взаимодействия в сфере туризма.
Отмечалось, что благодаря усилиям Глав двух государств, отношения между Узбекистаном и Пакистаном характеризуются положительной и устойчивой динамикой развития, что создаёт предпосылки для расширения сотрудничества в приоритетных направлениях.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в сфере инвестиционного и промышленного партнерства двух стран. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием пакистанского капитала, за последние 5 лет выросло в 6 раз до 207 единиц. Наиболее перспективными направлениями для дальнейшего расширения взаимодействия обозначены фармацевтика, легкая промышленность, производство строительных материалов. В каждой из обозначенных сфер будут сформированы подгруппы для поддержки и решения вопросов, связанных с реализацией инвестиционных проектов.
Кроме того, озвучен большой потенциал развития сотрудничества в сельском хозяйстве, научно-технической и туристической сферах.
Особое внимание в ходе заседания уделено взаимной торговле. Ее объём в 2022 году увеличился на 32% до 239,5 млн долларов. Утверждены конкретные меры по увеличению товарооборота до 1 млрд долларов. В контексте этого согласовано проведение на взаимной основе узбекско-пакистанских выставок промышленной продукции «Made in Uzbekistan» и «Made in Pakistan», утверждение совместного плана адресных мер, внедрение инструментов поддержки трейдеров и практических решений по увеличению объёмов двусторонней торговли.
В ходе заседания руководители министерств и ведомств двух стран в формате презентаций изложили перспективные видения дальнейшего развития взаимодействия в разрезе отраслей и направлений. Предметно рассмотрены озвученные предложения, определен формат сотрудничества по продвижению и практической реализации выдвинутых инициатив.
Резюмировало обсуждение подписание итогового протокола заседания, отразившего ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия.