Joriy yilning 4-may kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Olimxon Rustamov boshchiligidagi ishchi guruh Toshkent shahridagi bir qator sanoat va infratuzilmaviy obyektlarida bo‘lib, yuzaga kelayotgan masalalarni o‘rganib chiqdi.
“General Motors Powertrain Uzbekistan” kompaniyasiga tashrif davomida guruh a’zolari ehtiyot qismlarga ishlov berish va ishlab chiqarish, avtomobillarni yig‘ish va sinovdan o‘tkazish jarayonlari bilan tanishdi. Korxona rahbariyatiga hozirda ishlab chiqarilayotgan va yangi xarid qilinayotgan yangi turdagi avtomobil dvigatellarini mahalliylashtirish darajasini oshirish yuzasidan takliflar berildi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunga kelib kompaniyada 1200 dan ortiq kishi ishlaydi. 2022-yil yakuniga ko‘ra 2,81 trillion so‘mlik 225 ming donadan ortiq avtomobil dvigatellari ishlab chiqarildi.
Shuningdek, ishchi guruh poytaxtimizning 6 ta tumani – Sergeli, Yangihayot, Yashnobod, Mirobod, Mirzo-Ulug‘bek va Yakkasaroy tumanlariga xizmat ko‘rsatuvchi “Salar” tozalash infratuzilma obyektida ham bo‘ldi.
Ma’lumot uchun: “Salar” 1961-yilda qurilgan bo‘lib, hozirda kuniga 810000 m3 qayta ishlash quvvatiga ega.
Ob’ektga tashrif chog‘ida so‘nggi yillarda kuzatilayotgan qayta ishlash hajmlarining o‘sishi obyekt samaradorligining sifat va miqdor ko‘rsatkichlarini kerakli darajada ushlab turish uchun uskunalarni modernizatsiya qilishni taqozo etishi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan Toshkent viloyati Quyichirchiq tumanidagi Surum MFY hududida quvvati kuniga 1,5 million m3 bo‘lgan zamonaviy tozalash inshooti qurilishi rejalashtirilgan. Uni loyihalash va qurish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri xususiy investitsiyalar jalb qilinadi. Ob’ekt investorga 25 yil muddatga boshqaruvga beriladi.
“Sirdaryo qurilish mantaj” mas’uliyati cheklangan jamiyati va “Greens Residences” mas’uliyati cheklangan jamiyati korxonalariga tashrif chog‘ida tadbirkorlar bilan suhbatlashildi. Ular ishlab chiqarishni, jumladan, Toshkent shahrining Chilonzor tumanidagi kichik sanoat zonasi hududida ishlab chiqarishni kengaytirish rejalariga to‘sqinlik qilayotgan muammolar bilan o‘rtoqlashdi. Muammolarni hal etish algoritmi joyida ishlab chiqilib, uning ijrosi yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

В Ташкенте реализуется ряд инфраструктурных проектов
4 мая текущего года рабочая группа во главе с заместителем министра инвестиций, промышленности и торговли Олимхоном Рустамовым с целью изучения имеющихся проблем посетила ряд производственных и инфраструктурных объектов г.Ташкента.
В ходе посещения General Motors Powertrain Uzbekistan члены группы были ознакомлены с процессами механической обработки и выпуска деталей, сборки и испытания автомобилей. Руководству завода были даны предложения по углублению уровня локализации выпускаемых в настоящее время и вновь приобретаемых новых типов автомобильных двигателей.
Справочно: На сегодняшний день на предприятии работает более 1200 человек. По итогам 2022 года было произведено свыше 225 000 автомобильных двигателей на сумму 2,81 трлн сумов.
Рабочая группа побывала также на объекте очистной инфраструктуры «Салар», обслуживающем 6 районов столицы – Сергелийский, Янгихаетский, Яшнабадский, Мирабадский, Мирзо-Улугбекский и Яккасарайский.
Справочно: «Салар» был построен в 1961 году и в настоящее время работает с производительностью 810 000 м3 в сутки.
В ходе посещения сооружения было отмечено, что увеличение объёмов переработки, отмечающееся в последние годы, требует модернизации оборудования с целью поддержания качественных и количественных характеристик производительности объекта на должном уровне. В этой связи запланировано строительство современного очистного сооружения мощностью 1,5 млн м3 в сутки в районе МФУ «Сурум» Куйичирчикского района Ташкентской области. Для осуществления проектирования и строительства в рамках проекта будут привлечены прямые инвестиции частного партнёра, которому объект будет передан в управление сроком на 25 лет.
В ходе визита на предприятия ООО «Sirdaryo qurilish mantaj» и ООО «Greens Residences», состоялся диалог с предпринимателями, которые поделились возникающими проблемами, сдерживающими планы по расширению производства, в том числе на территории малой промышленной зоны Чиланзарского района г.Ташкента. На месте был выработан алгоритм решения вопросов, ответственным лицам даны адресные поручения по его имплементации.