Toshkentda O‘zbekiston-Eron Hukumatlararo komissiyasining 15-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 31-may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Eron Islom Respublikasi o‘rtasidagi Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning (HK) 15-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirga O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov, Eron tomonidan esa Eron Islom Respublikasi sanoat, konlar va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Said Mahdiy Niyoziy hamraislik qildi. Unda ikki davlatning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibi doirasida investitsiya, savdo-iqtisodiy, transport-logistika va sanoat kooperatsiyasi sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari har tomonlama ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning ijobiy dinamikasi qayd etildi: so‘nggi uch yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb ikki barobar oshdi. Bu yoʻnalishda munosabatlarni rivojlantirish muhimligini taʼkidlab, tomonlar kimyo sanoati mahsulotlari, asbob-uskunalar, qurilish materiallari, ipak, toʻqimachilik, elektrotexnika, oziq-ovqat mahsulotlari va boshqa tovarlar oʻzaro yetkazib berish hajmini koʻpaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Savdo ko‘rsatkichlarining barqaror o‘sishini ta’minlash maqsadida tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar dasturini imzolash, Imtiyozli savdo bitimini qabul qilishni jadallashtirish, ikkala davlatning hududlarida “Made in Iran” va “Made in Uzbekistan” ko‘rgazmalarini o‘tkazishga kelishib oldilar. Bundan tashqari, ikki tomonlama savdodagi toʻsiqlarni aniqlash va bartaraf etish boʻyicha ishchi guruh tuziladi.
Investitsiyalar sohasida hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boʻyicha navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi. Oxirgi besh yil ichida O‘zbekistonda Eron kapitali ishtirokidagi korxonalar soni uch barobarga ko‘payib, 420 taga etdi. Tomonlar o‘zaro manfaatli sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun ikki mamlakatning yirik kompaniyalarini jalb etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shu bilan birga, qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat xavfsizligi yoʻnalishida hamkorlikni chuqurlashtirish, madaniy-gumanitar sohada oʻzaro munosabatlarni rivojlantirish boʻyicha aniq chora-tadbirlar kelishib olindi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha muzokaralar davomida erishilgan barcha ikki tomonlama kelishuvlarni aks ettirgan hamda O‘zbek-Eron hamkorligini har tomonlama chuqurlashtirishga qaratilgan Yakuniy bayonnoma imzolandi.
Kun tartibi doirasida, shuningdek, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalarni faollashtirish, O‘zbekistonda ish olib borayotgan eronlik investorlarni qo‘llab-quvvatlash, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni kengaytirish maqsadida davra suhbati ham tashkil etildi.

В Ташкенте состоялось 15-е заседание узбекско-иранской МПК
31 мая этого года в г.Ташкенте состоялось 15-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Иран (МПК). Мероприятие прошло под сопредседательством министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с узбекской стороны и исполняющего обязанности министра промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран Саид Махдий Ниёзий – с иранской. В заседании также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
В рамках повестки заседания сторонами были всесторонне рассмотрены текущее состояние и перспективы развития взаимовыгодного сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, транспортно-логистической сферах и промышленной кооперации.
Отмечена положительная динамика торгово-экономического сотрудничества: за последние три года взаимный товарооборот между двумя странами увеличился почти вдвое. Подчеркнув важность наращивания сотрудничества в этом направлении, стороны выразили готовность увеличить объемы взаимных поставок, в том числе продукции химической промышленности, оборудования, строительных материалов, шелка, текстиля, электротехники и продуктов питания.
Для обеспечения устойчивого роста товарооборота стороны договорились о подписании Программы практических мер по доведению товарооборота до 1 млрд долларов в год, ускорении принятия Соглашения о преференциальной торговле, а также проведении на взаимной основе выставок Made in Iran и Made in Uzbekistan на территориях обеих стран. Кроме того, будет создана Рабочая группа по выявлению и устранению барьеров для взаимной торговли.
Обсуждены дальнейшие шаги по развитию инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. За последние пять лет количество предприятий с иранским капиталом в Узбекистане утроилось - до 420. Сторонами подтверждена взаимная готовность к привлечению крупных компаний двух стран к реализации новых совместных проектов в отраслях, представляющих взаимный интерес.
Согласованы конкретные меры по углублению сотрудничества в области сельского хозяйства и продовольственной безопасности, развитию взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере.
По итогам заседания был подписан Итоговый протокол, отразивший все двусторонние договоренности, достигнутые в ходе переговоров и направленный на всестороннее углубление узбекско-иранского сотрудничества.
В рамках повестки дня также состоялся круглый стол, организованный в целях активизации торгово-экономических и инвестиционных отношений, поддержки иранских инвесторов, работающих в Узбекистане, расширения прямого взаимодействия представителей бизнес-сообщества двух стран.