Poytaxtimizda Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 14-noyabr kuni Toshkent shahridagi Milliy ko‘rgazmalar markazida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘z ishini boshladi. Unda ilk bor O‘zbekistonning 14 viloyati va 21-tarmoqdagi 944 ta korxona tomonidan ishlab chiqarilgan 9350 nomdagi mahsulot namoyish etildi.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev mamlakatimizda o‘tkazilayotgan tarmoqlararo yarmarkalari samaradorligini va ular natijasida 4,4 trln so‘mlik shartnomalar imzolanganligini ta’kidlab, ishtirokchilar e’tiborini bu yil o‘tkazilayotgan yarmarkaning mamlakatimizga import qilinadigan mahsulotlar hajmini optimallashtirishni rag‘batlantirishga qaratilgan mutlaqo yangi formatda tashkil etiganligiga qaratdi.
Taqdim etilgan namunalar orasida – sanoat kooperatsiya asosida o‘zlashtirish taklif etiladigan 2 275 turdagi import mahsulot, istiqbolli shartnomalar tuzish uchun 3 112 turdagi yangidan o‘zlashtirilgan mahsulotlar namunalari va 2023 yilda yetkazib beriladigan import o‘rnini bosuvchi 4 998 turdagi mahalliylashtirilgan mahsulotlar bor. Potentsial tashabbuskorlarni jalb etish maqsadida maxsus tashkil etilgan stendda mazkur turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha korxonalar loyihalari namoyish etilmoqda.
Yana bir yangilik – yangi tashkil etilgan Raqamli transformatsiya markazida mahalliy mahsulotlarni sotish imkonini beruvchi va Escrow kliring tizimi orqali to‘lovni kafolatlovchi mexanizm, shuningdek, respublika nogironlar jamiyatlari tomonidan ham joriy yarmarka doirasida, ham elektron hamkorlik portali orqali mahsulotlarni sotish tizimlari joriy etildi.
Bundan tashqari, 2023 yilgi Davlat investitsiya dasturi doirasida amalga oshiriladigan yirik loyihalar “mahalliy kontentini” shakllantirish ham ushbu yarmarka davomida aniqlanadigan ustuvor yo‘nalishlar va tashabbuslarga asoslanishi ta’kidlandi.
Yarmarka 14-18 noyabr kunlari davom etadi. Uning natijalariga ko‘ra 4,2 trillion so‘mlik shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.

В Ташкенте стартовала Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка
14 ноября текущего года в Национальном выставочном центре в г.Ташкенте начала свою работу Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка, на которой впервые представлено 9350 наименований продукции, произведённых 944 предприятиями 21-ой отрасли и 14 регионов Узбекистана.
Выступая на церемонии открытия с приветственным словом заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев отметил эффективность проводимых межотраслевых ярмарок в стране, по итогам которых в этом году были подписаны 7,6 тысяч контрактов на поставку продукцию стоимостью 4,4 трлн сумов, а также обратил внимание участников на совершенно новый формат проводимой в этом году ярмарки, направленный на стимулирование оптимизации объёмов импортируемой в страну продукции.
В числе представленных образцов - 2275 видов импортируемой продукции, производство которой предлагается освоить на местных предприятиях на основе промышленной кооперации, 3112 новых видов продукции, производство которых уже освоено местными предприятиями и 4998 видов продукции, предназначенной для замещения импортируемых товаров. Разработанные проекты производственных мощностей по выпуску данных видов продукции демонстрируются на специально организованном стенде для привлечения потенциальных инициаторов.
Ещё одним новшеством является внедрение механизма, обеспечивающего возможность реализации местной продукции и гарантирующий оплату посредством клиринговой системы “Escrow” во вновь созданном Центре цифровой трансформации, а также системы реализации продукции обществами инвалидов республики как в рамках текущей ярмарки, так и с помощью портала электронной кооперации.
Кроме того отмечено, что формирование инвестиционных программ в части реализации крупных региональных проектов на 2023 год также будет основываться на приоритетах и инициативах, заявленных в ходе данной ярмарки.
Работа ярмарки продлится с 14 по 18 ноября. По её результатам ожидается подписание контрактов на сумму 4,2 трлн сумов.