Toshkentda birinchi Xalqaro zargarlik ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda
Poytaxtimizda “Uzbek Jewellery Fair-2023” birinchi Xalqaro zamonaviy asbob-uskunalar, texnologiyalar va zargarlik buyumlari ko‘rgazma-savdosi boshlandi. Unda mamlakatimiz va jahonning yetakchi zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilari, ulgurji va chakana savdo tarmoqlari vakillari, Italiya, Saudiya Arabistoni, Turkiya kabi 10 dan ortiq davlatdan zargarlik buyumlarini import va eksport qilish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi logistika kompaniyalari ishtirok etmoqda.
Tadbirni investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Xurram Teshaboyev kirish so‘zi bilan ochar ekan, so‘nggi yillarda mamlakatimizda zargarlik yo‘nalishini rivojlantirish, sohani muhim tarmoqlardan biriga aylantirishga qaratilgan tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Jumladan, mustahkam huquqiy baza yaratildi, qiymatining 15 foizini oldindan to‘lash va to‘lovni 180 kunga kechiktirish sharti bilan qimmatbaho metallarni tovar-xom ashyo birjasi orqali sotishga ruxsat etildi. Shuningdek, sanoatda ishlab chiqarish korxonalari soni 2017-yilga nisbatan 4,2 barobarga oshib, 448 taga, tarmoqda band bo‘lganlar soni esa 4,5 ming kishiga yetdi. Zargarlik sohasida “Sofizar”, “Gavhar Jewel Group”, “Fonon” kabi yangi ishlab chiqarish korxonalari tashkil etildi.
Eksponatlari keng maydonda namoyish etilayotgan ko‘rgazma sanoatning ulkan salohiyatini aks ettirish imkonini berdi. Ishtirokchilar stendlarida kumush, oltin, boshqa qimmatbaho metallar va toshlardan yasalgan turli zargarlik buyumlari, qimmatbaho taqinchoqlar, modali aksessuarlar, soatlar va devor soatlari kolleksiyalari joy olgan.
Tadbir mehmonlariga zamonaviy asbob-uskunalar, vositalar, furnitura hamda ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan yangi texnologiyalar ham taqdim etilmoqda.
Mazkur ko‘rgazmaning o‘ziga xos jihati shundaki, tashrif buyuruvchilar nafaqat mahsulotlar bilan tanishishlari, balki ularni jozibador narxlarda xarid qilishlari ham mumkin.
Mahalliy va xorijiy kompaniyalar o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, zargarlik sanoatini yangi bosqichga olib chiqish imkonini beruvchi “Uzbek Jewellery Fair – 2023” biznes dasturi doirasida B2B uchrashuvlari tashkil etildi.
Natijalarga ko‘ra, zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida “Maftunkor Sharq” tanlovi g‘olib va sovrindorlari aniqlanadi, ularga “Uzbek Jewellery Awards” mukofoti topshiriladi.

В Ташкенте впервые проходит международная выставка ювелирных изделий
В Ташкенте стартовала первая Международная выставка-продажа современного оборудования, технологий и ювелирных изделий Uzbek Jewellery Fair-2023. В выставке принимают участие отечественные и ведущие мировые производители ювелирных изделий, представители оптовой и розничной торговли, логистических компаний, оказывающих услуги по импорту и экспорту ювелирной продукции, из более 10 стран, включая Италию, Саудовскую Аравию и Турцию.
Открывая мероприятие, заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Хуррам Тешабаев подчеркнул, что за последние годы в нашей стране реализованы системные меры, нацеленные на развитие ювелирного дела и превращение сферы в одну из важных отраслей промышленности.
В частности, создана прочная правовая база, разрешена реализация драгоценных металлов через товарно-сырьевую биржу с осуществлением 15-процентной предоплаты от стоимости и условием отсрочки платежа на 180 дней. Кроме того, количество производственных предприятий в отрасли увеличилось в 4,2 раза по сравнению с 2017 годом и достигло 448, а число занятых в сфере возросло до 4,5 тыс. человек. В ювелирной промышленности созданы новые производственные компании, такие как Sofizar, Gavhar Jewel Group, Fonon.
Развернувшаяся выставка позволила отразить весь потенциал отрасли. На стендах участников представлены различные ювелирные изделия из серебра, золота, других драгоценных металлов и камней, украшения, модные аксессуары, коллекции наручных и настенных часов.
Вниманию гостей события представлены также современное оборудование, инструменты, фурнитура, а также новые технологии, применяемые в производстве.
Отличительная черта данной выставки в том, что посетители могут не только ознакомиться с продукцией, но и приобрести ее по привлекательным ценам.
В рамках деловой программы Uzbek Jewellery Fair-2023 организованы встречи в формате B2B, что позволит наладить тесное взаимодействие между отечественными и зарубежными компаниями и вывести ювелирную отрасль на новый уровень.
По итогам среди производителей ювелирных изделий будут определены победитель и призеры конкурса «Чарующий Восток», которым будут вручены премии Uzbek Jewellery Awards.