O‘zbekistonda oziq-ovqat narxlari pasaymoqda
Joriy yilning 8-aprel kuni Xalqaro biznes markazida qator vazirlik va idoralar rahbarlari, yirik importyorlar, ulgurji va chakana savdo tarmoqlari egalari, O‘zbekistonning taniqli tadbirkorlari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ichki bozorda xaridorgir bo‘lgan bir qator oziq-ovqat mahsulotlariga joriy etilgan imtiyozlarni amalda qo‘llash mavzusi kun tartibidagi asosiy masala bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-martdagi “Iste’mol bozorlarida narxlar barqarorligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-41-son Farmoniga muvofiq, 36 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini import qilishga 2024-yilgacha (yana 2 tasi – 2023-yil 1-sentabrgacha) bojxona bojining nol stavkasini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Abidov yig‘ilish ishtirokchilariga murojaat qilar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining narxlar muvozanatini ta’minlash va bozorlarni arzon oziq-ovqat mahsulotlari bilan to‘ldirish bo‘yicha qabul qilingan farmonining dolzarbligi va ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Prezidentimizning ushbu tashabbusi har yili 15-20 foiz darajasida davom etayotgan global oziq-ovqat inflyatsiyasiga nisbatan puxta o‘ylangan, samarali javob chorasidir. Xususan, o‘simlik yog‘i, sut va go‘sht narxlari so‘nggi 30 yil ichida, don mahsulotlari va shakarning esa so‘nggi 10 yil ichida rekord darajada o‘sishi kuzatildi.
Tahlillarga ko‘ra, nol stavkalar joriy etilgandan keyingi dastlabki 10 kun davomida (yaʼni joriy yil 4 aprel holatiga) bojxona imtiyozlari asosida import qilingan 36 turdagi tovarlarning 24 turi bo‘yicha ulgurji narxlarning pasayishi kuzatildi. Ayniqsa xurmo – 16 foiz, olma, behi va nok – 42 foiz, konservalangan baliqlar – 50 foiz, mineral suvlar – 40 foiz, oq shokolad yoki tarkibida kakao bo‘lmagan konfetlar – 24 foizga arzonlashdi. Mutaxassislarning taxminlariga ko‘ra, narxlarning pasayishi chakana savdoda ham kuzatiladi.
Prezidentimiz farmonida belgilangan vazifalarni samarali amalga oshirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar ma’lum qilindi. Xususan, ichki bozordagi narxlar o‘zgarishi dinamikasini monitoring qilish va ularni barqarorlashtirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh tuzilganligi qayd etildi.
Davra suhbati ishtirokchilari bo‘lib o‘tgan savol-javoblar sessiyasi davomida o‘zlarining fikrlari va takliflari bilan o‘rtoqlashdilar.

В Узбекистане снижаются цены на продукты питания
8 апреля этого года в Международном бизнес-центре состоялся круглый стол с участием руководителей ряда министерств и ведомств, крупнейших импортёров, владельцев оптовых и розничных торговых сетей, известных предпринимателей Узбекистана. Ключевой темой повестки дня стали вопросы практического применения льгот, введённых по инициативе Главы государства на ряд востребованных на внутреннем рынке продуктов питания.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 23 марта 2023 года №УП-41 «О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках» принято решение о введении нулевых пошлин до 2024 года на импорт 36 видов продуктов питания (ещё 2 — до 1 сентября 2023 года).
Обращаясь к участникам, заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Бадриддин Абидов подчеркнул своевременность и важность принятого Указа Президента Республики Узбекистан для обеспечения баланса цен и насыщения рынков доступными продовольственными товарами.
Эта инициатива Президента – глубоко продуманная, эффективная реакция на наблюдающуюся устойчивую мировую продовольственную инфляцию в размере 15−20% в год, выражающуюся в рекордном росте цен на растительное масло, молоко и мясо за последние 30 лет и на зерновые продукты и сахар — за последние 10 лет.
Согласно анализу, за первые 10 дней после внедрения нулевых ставок (по состоянию на 4 апреля т.г.) наблюдалось снижение оптовых цен на 24 вида из 36 видов товаров, ввозимых с применением таможенных льгот. Особенно это отразилось на финиках - 16%, яблоках, айве и грушах - 42%, рыбных консервах - 50%, минеральных водах - 40%, белом шоколаде или конфетах без какао - 24%. По ожиданиям экспертов снижение цен также последует и в розничной торговле.
Были озвучены меры, принимаемые в целях эффективной реализации задач, заложенных а Указе Президента. В частности, создана рабочая группа, в задачи которой входит мониторинг динамики изменения цен на внутреннем рынке и выработка мер по их стабилизации.
Участники круглого стола в ходе состоявшейся сессии вопросов и ответов также поделились также своими мнениями и предложениями.