Joriy yilning 15-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligidagi Tashqi savdo, investisiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish jarayonini o‘rganish, viloyat tadbirkorlarini qiynayotgan dolzarb masalalarni hal etishda qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish  maqsadida Namangan viloyatiga tashrif buyurdi.
Hukumat komissiyasi ishi Namanganda viloyat tadbirkorlari bilan ochiq uchrashuvdan boshlandi. Unda viloyatning 150 dan ortiq ishlab chiqaruvchi va eksport qiluvchi korxonalari vakillari ishtirok etib, kreditlar, yer uchastkalari, bino va inshootlar ajratish, sertifikat va litsenziyalar olish, infratuzilma va transport masalalariga oid 100 dan ortiq muammolarni bildirishdi. Ko‘tarilgan masalalarning 60 foizi joyida hal etilgan bo‘lsa, qolgan qismida tegishli ijro uchun alohida rahbarlarning shaxsiy javobgarligi yuklangan holda “Yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Soʻngra Hukumat komissiyasi aʼzolari qurilayotgan, foydalanishga topshirilishi salmoqli miqdordagi yangi ish oʻrinlarini yaratish, viloyat sanoat salohiyatini sezilarli darajada oshirish, hududiy eksport va YaHM hajmini oshirish imkonini beradigan yirik loyihalar bilan tanishdi. Xususan, Davlatobod tumanidagi “Yuksalish” sanoat zonasidagi ishlar o‘rganildi. Bu yerda umumiy qiymati 1,4 trillion so‘mlik 103 ta loyiha joylashgan bo‘lib, sanoat zonasining yillik eksport salohiyati 10 million dollarga yetadi. Shu tumandagi “Yoshlar” yoshlar sanoat zonasida 233,5 milliard so‘mlik 33 loyiha foydalanishga topshirilib, 1 ming 975 yangi ish o‘rni yaratildi. “Fazman tekstil” korxonasida tayyor tikuvchilik loyihasi 3 ming kishi uchun yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini bergan holda yiliga 7-8 million dollarlik mahsulotning 80 foizi eksport qilinadi.
Hukumat komissiyasi a’zolari “Barkamol avlod” yoshlar sanoat zonasi va “Taraqqiyot” KSZ, “Balans teks” MChJ, “G‘aymur tekstil” MChJ, “Mega fayz teks” MChJ, “Yuksak billur oydina” MChJ to‘qimachilik fabrikalari, , “Sifat yog‘och sanoat” MChJga tegishli mebel ishlab chiqarish korxonasi, “Master klass dizayn” MchJga va “Agro sof zahira” MChJga qarashli charm-poyabzal korxonalari, go‘sht mahsulotlari ishlab chiqaruvchi “Lazzat” xususiy korxonasi, shuningdek, “Gold Freves” MChJning zamonaviy qishloq xo'jaligi markazi faoliyatlari bilan tanishdi.
Mahalliy tadbirkorlar viloyatda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi, o‘zlarini qiziqtirgan dolzarb masalalarni bildirdi. Har bir muammoning o‘z vaqtida bajarilishi ustidan nazorat o‘rnatilgan holda tezkorlik bilan hal etish yuzasidan mas’ul rahbarlarga aniq ko‘rsatmalar berildi.
O‘rganish yakunlari bo‘yicha vazirlik, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga viloyatdagi loyiha tashabbuskorlari, ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchi tadbirkorlar bilan hamkorlikni yanada faollashtirish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Выездная работа Правительственной комиссии продолжена в Наманганской области
15 октября этого года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжaeва посетила Наманганскую область, где продолжила изучение хода реализации крупных инвестиционных проектов и оказание поддержки предпринимателям области в решении актуальных вопросов, связанных с их деятельностью.
Работа Правительственной комиссии началась с открытой встречи с предпринимателями региона в г.Намангане. На ней присутствовали более 150 производителей и экспортёров области, которые озвучили более 100 вопросов, связанных с выделением кредитов, земельных участков, зданий и сооружений, получением сертификатов и лицензий, инфраструктурными и транспортными аспектами. 60% проблем были решены на месте, по остальным даны поручения выработать «Дорожные карты» с возложением персональной ответственности отдельных руководителей за надлежащее исполнение.
Далее члены Правительственной комиссии посетили строящиеся крупные проекты, сдача в эксплуатацию которых позволит создать значительное количество новых рабочих мест, существенно повысить промышленный потенциал региона, увеличить объёмы регионального экспорта и ВРП. В частности, изучены работы в промзоне «Юксалиш» в Давлатабадском районе. Здесь расположены 103 проекта общей стоимостью 1,4 трлн сумов, а годовой экспортный потенциал промзоны достигает 10 млн долларов. В молодёжной промышленной зоне “Ёшлар” этого же района сдано в эксплуатацию 33 проекта на сумму 233,5 миллиарда сумов и создано 1 975 новых рабочих мест. Проект по пошиву готовой одежды на ООО “Fazman tekstil” создаёт новые рабочие места для 3000 человек. 80% производимой продукции, а это 7-8 млн долларов в год, будет экспортироваться.
Члены Правкомиссии также ознакомились с деятельностью молодежной промышленной зоной “Barkamol avlod” и МПЗ “Taraqqiyot”, текстильных фабрик ООО “Balans teks”, ООО “G‘aymur tekstil”, ООО “Mega fayz teks”, ООО “Yuksak Billur Oydina”, мебельного производства ООО “Sifat yog‘och sanoat”, кожевенно-обувных предприятий ООО “Master klass dizayn” и ООО «Agro sof zahira», ЧП “Lazzat” по производству мясных продуктов, а также современного агроцентра ООО “Gold fresh fruits”.
Преприматели на местах поделились своими идеями по улучшению делового климата в регионе, озвучили беспокоящие их актуальные вопросы. Ответственным руководителям были даны чёткие указания по оперативному решению каждой проблемы с возложением контроля за своевременным исполнением.
По итогам объезда руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти даны дополнительные поручения по дальнейшей активизации взаимодействия с инициаторами проектов, производителями и экспортёрами региона.