O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A. Xodjayevning TDT iqtisodiyot va savdo vazirlarining 11-yig‘ilishi yakunlariga bag‘ishlangan brifingdagi nutqi
Hurmatli matbuot anjumani ishtirokchilari!
Hurmatli Amreyev janoblari!
Bugun biz Turkiy davlatlar tashkiloti iqtisodiyot va savdo vazirlarining 11-yig‘ilishini hamkasblarim bilan Samarqand shahrida juda samarali va sermazmun o‘tkazdik. Ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning barcha yo‘nalishlarini muhokama qildik hamda iqtisodiy hamkorlikni jadallashtirish yo‘lidagi keyingi qadamlarni belgilab oldik.
Savdo, investitsiyalar, transport va ko‘p tomonlama aloqalar bo‘yicha tashabbuslarni amalga oshirish orqali barcha aʼzo va kuzatuvchi davlatlarning iqtisodiy rivojlanishini tezlashtirishga qaratilgan birgalikdagi saʼy-harakatlarimizni davom ettirish yo‘lida fikr almashdik.
Xususan, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni yana-da chuqurlashtirish maqsadida, Turkiy davlatlar tashkiloti Investitsiya jamg‘armasini taʼsis etish bo‘yicha Bitimni maromiga yetkazish va imzolanishini kelishib oldik. Ishonamanki, Investitsiya jamg‘armasini taʼsis etish ko‘p qirrali munosabatlarimizni rivojlanishida yangi zamin yaratadi.
Shuningdek, “Savdoga ko‘maklashish strategiyasi” Turkiy davlatlar tashkiloti birinchi sammiti doirasida imzolanishi, Tashkilot mamlakatlarida savdodagi miqdoriy cheklovlar hamda notarif choralarni bartaraf etilishiga ko‘maklashadi.
Savdo-iqtisodiy munosabatlarning barqarorligini taʼminlash barchamizni ustuvor vazifalarimizdan biri hisoblanadi. Bu borada transport yo‘laklari, bojxona-chegara o‘tkazish punktlari va logistika markazlarining uzluksiz faoliyatini taʼminlashda aʼzo va kuzatuvchi davlatlarning birdamligi va mavjud sharoitlarni yana-da rivojlantirish bo‘yicha aniq chora tadbirlar ishlab chiqilishi bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
21 asr innovatsiya va raqamli texnologiyalar asridir! Bugungi yig‘ilishimiz davomida iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha va hududlarda raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat holatini baholashni joriy etishimiz hamda aniq chora tadbirlarni amalga oshirish borasida hamfikr bo‘ldik va bu borada saʼy-harakatlarimizni uyg‘unlashtirish yuzasidan asosiy mezonlar va qadamlarni belgilab oldik.
Hamkasblarim bilan suhbatimizning bir qismi Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Strategiyasini muhokamasiga qaratdik. Siyosiy, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va xavfsizlik sohalarini rivojlantirishni qamrab olgan mazkur hujjatni ijrosini taʼminlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni kelishib oldik.
Hurmatli matbuot konferensiyasi qatnashchilari!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hurmatli Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonlaridan qatʼiy qo‘llab-quvvatlangan va ilgari surilayotgan tashabbuslarimizni yana bir bor taʼkidlab o‘tmoqchiman.
Mamlakatimiz Turkiy davlatlar tashkilotining doimiy va ishonchli hamkori bo‘lib qoladi hamda o‘zaro manfaatli qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga hamda eng muhimi hayotimizga tadbiq etishga doimo tayyor.
Fursatdan foydalanib, yana bir bor matbuot anjumanining barcha ishtirokchilariga mamlakatlarimiz hamkorligini yana-da rivojlantirish yo‘lida ulkan natija va muvaffaqiyatlar tilab qolaman va ommaviy axborot vositalariga, hurmatli jurnalistlarga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman.

Выступление заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ж.А. Ходжаева на брифинге по итогам 11-го совещания министров экономики и торговли ОТГ
Уважаемые участники пресс-конференции!
Уважаемый господин Амреев!
Сегодня мы с коллегами весьма содержательно и результативно провели 11-ю встречу министров экономики и торговли Организации тюркских государств в городе Самарканде. Мы обсудили все направления развития многостороннего сотрудничества и определили дальнейшие шаги по ускорению экономического взаимодействия.
Мы обменялись мнениями о том, как продолжить наши совместные усилия по ускорению экономического развития всех стран-участниц и наблюдателей Организации за счет реализации инициатив в сфере торговли, инвестиций, транспорта и, в целом, многосторонних партнёрских отношений.
В частности, в целях дальнейшего углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества мы договорились завершить и подписать Соглашение о создании Инвестиционного фонда Организации тюркских государств. Считаю, что создание Инвестиционного фонда придаст новый импульс развитии наших многосторонних отношений.
Также в рамках первого саммита Организации тюркских государств будет подписана «Стратегия содействия торговле», которая поможет устранить количественные и нетарифные ограничения в торговле между странами Организации.
Обеспечение стабильности торгово-экономических отношений является одной из наших приоритетных задач. В связи с этим достигнуты договоренности о едином подходе государств-членов и наблюдателей ОТГ к обеспечению непрерывного функционирования транспортных коридоров, таможенно-пограничных пунктов пропуска и логистических центров, а также к выработке конкретных мер по дальнейшему улучшению имеющихся условий.
21 век – век инноваций и цифровых технологий! В ходе сегодняшней встречи мы договорились о внедрении системы оценки состояния цифровой экономики и электронного правительства в отраслях экономики, социальной сфере и регионах, а также определили основные критерии и шаги по координации наших усилий в этом направлении.
Часть нашей беседы с коллегами была посвящена обсуждению Стратегии на 2022-2026 годы в рамках Организации тюркских государств. Мы договорились о конкретных мерах по обеспечению реализации этого документа, который охватывает развитие политической, торгово-экономической, социальной, культурной сфер и сферы безопасности.
Хочу еще раз подчеркнуть наши инициативы, которые твердо поддержал уважаемый Президент Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев.
Наша страна остается постоянным и надежным партнером Организации тюркских государств и всегда готова поддержать и, самое главное, воплотить в жизнь совместные проекты и инициативы, представляющие взаимный интерес.
Пользуясь случаем, хочу еще раз пожелать всем участникам пресс-конференции результативной работы и успехов в дальнейшем развитии сотрудничества между нашими странами, а также выразить благодарность представителям средств массовой информации и уважаемым журналистам.