O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Taʼkidlanganidek, xotin-qizlarning siyosiy va ijtimoiy faolligini oshirish, ularni rahbarlik lavozimlariga tayyorlash, ilm-fanni rivojlantirish, ayollar malakasini oshirish maqsadida olima xotin-qizlar ishtirokida “PhD sari qadam” mavzusida o‘quv kursi, “Kelajak: ilmli qizlar hamjamiyati” taʼlim-almashinuv dasturi yo‘lga qo‘yilgan.
Inson huquqlari va gender tenglik masalalari bo‘yicha rahbar kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakaviy salohiyatini kuchaytirish bo‘yicha o‘quv kurslari joriy qilingan.
Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish markazlari tomonidan mehnat jamoalarida zo‘ravonlik turlari va ularning oldini olish bo‘yicha
qisqa muddatli seminar-trening tashkil etilib, 2 mingdan ziyod ishtirokchi qamrab olingan.
Majlisda senatorlar tomonidan Gender tenglikka erishish strategiyasi doirasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini taʼminlashdagi kamchiliklar tanqidiy muhokama etildi.
Xususan, zo‘ravonlik sodir etgan shaxslarning xulq-atvorini o‘zgartirish bo‘yicha reabilitatsiya tadbirlarini o‘z ichiga olgan maxsus dastur ishlab chiqish vazifasi o‘z yakuniga yetkazilmaganligi qayd etildi.
Davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashiga nomzodlar yuzasidan eʼlon qilingan tanlovlarga Milliy kadrlar zaxirasidagi xotin-qizlarning nomzodlarini jalb qilishga yetarlicha eʼtibor qaratilmaganligi tanqid qilindi.
Shuningdek, senatorlar tomonidan davlat organlari va tashkilotlarida, hududlardagi korxona, tashkilot va muassasalarda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash bo‘yicha maslahat kengashi organlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish borasidagi ishlarni jadallashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Kengash mutasaddi idora va tashkilotlarni 2030 yilga qadar O‘zbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasini
2023 yilda amalga oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi doirasidagi vazifalarning o‘z vaqtida hamda sifatli bajarilishi masalalariga masʼuliyat bilan yondashishga chaqirdi.

Обсуждено исполнение Стратегии достижения гендерного равенства
Члены Кенгаша обсудили исполнение Программы комплексных мер по реализации в 2023 году Стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
Отмечалось, что в первом полугодии текущего года проведена соответствующая работа по реализации данной Программы.
Как отмечалось, в целях повышения политической и социальной активности женщин, подготовки их к руководящим должностям, развития науки и повышения квалификации женщин запущены учебный курс на тему «Шаг к PhD» при участии женщин-ученых, а также программа по образовательному обмену «Будущее: сообщество научных девушек».
Введены учебные курсы по переподготовке руководящих кадров и укреплению их квалификационного потенциала по вопросам прав человека и гендерного равенства.
Центрами реабилитации и адаптации женщин в трудовых коллективах организованы краткосрочные семинар-тренинги о видах насилия и их профилактике, охвачено более 2 тысяч участников.
На заседании сенаторами критически обсуждались недостатки в обеспечении исполнения задач, поставленных в рамках Стратегии достижения гендерного равенства.
Так, было отмечено, что не завершена задача по разработке специальной программы, включающей реабилитационные мероприятия по изменению поведения лиц, совершивших насилие.
Критике подверглось то, что недостаточное внимание уделялось привлечению женщин-кандидатов из Национального кадрового резерва к объявленным конкурсам кандидатов в наблюдательные советы предприятий с участием государства.
Сенаторы также подчеркнули необходимость активизировать деятельность консультативных советов по обеспечению равных прав и возможностей женщин и мужчин в государственных органах и организациях, региональных предприятиях, организациях и учреждениях.
Кенгаш призвал соответствующие учреждения и организации ответственно подойти к вопросам своевременного и качественного выполнения задач в рамках Программы комплексных мер по реализации в 2023 году Стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
По итогам обсуждений по данным вопросам принято соответствующее постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса.